2024. július 17., szerda

A jókívánság, áldás közvetítői között

A topolyai íjász- és kézműves bemutatóról

A gránátalma motívuma a termékenység és a bőség adta többletjelentésével megragadta a reneszánsz kor képzelőerejét.

A népi és az úri hímzésvilág is magáénak érezte a motívumot, kézimunkáin sokrétűen ábrázolta. Üzenetértéket hordoztak a napokban Topolyán járt gyergyószentmiklósi Gránátalma Hímzőkör tagjainak a reneszánsz kor hímzésvilágát tükröző kézimunkái. Kisné Portik Irén, a hímzőkör vezetője lapunknak nyilatkozva kifejtette: a jókívánság, az áldás jelét hordozzák hasonmás alkotásaik. Kifejtette, az esztétikai szépség mellett lélektani elkötelezettséget is vállaltak a csoport tagjai. Ezúttal Topolyán is azt a lelki nyugalmat, gazdagságot szeretnék átnyújtani testvérvárosuk közönsége számára, amelyet hajdanán a munkák előállítói éreztek. A topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat szervezésében megvalósuló II. Íjász- és kézműves bemutatóra érkezett gyergyószentmiklósi küldöttség tagja volt még Vadász Szatmári István iskolaigazgató, önkormányzati képviselő is, a rovásírás kutatója, oktatója.

– Meggyőződésem – fejtette ki a kutató –, hogy a rovásírás legrégibb kultúrkincseink egyike. Célom feleleveníteni a hagyományt és oktatásával közhasználatúvá tenni mind nagyobb körben. A rovásírás a Kárpát-medencében olyan kapocs lehet, amely összekovácsolhatná a magyarságot.

Beszélgetésünket kutatott témájához kötődő előadása és kiállításmegnyitója követte. A tárlat, amely ősi rovásírásos leletek fényképes bemutatóját jelentette, a legrégebbi Kolozsvár mellett talált 6500-7000 éves rovásírásos leletet is tartalmazta. A nyolctagú erdélyi küldöttség tagjainak sorában a nagyszabású hagyományápoló és szórakoztató programokat felsorakoztató rendezvény keretében közönség elé lépett a Csabafiak Hagyományápoló Egyesület képviseletében Czirják Csaba és Sándor Rokaly László is. A kísérleti régészettel, többféle viselet, fegyvernem kutatásával, ez utóbbi működési elvének vizsgálatával, gyakorlásával foglalkozó íjászok az íjászat történelmének, magának a fegyvernek az ismertetése után a helyszínen bemutatót és oktatást is tartottak. A gyergyószentmiklósi íjászok bemutatója köré a régi mesterségek művelői és a hagyományápolók nyújtottak bőven látványosságot. A tavalyi rendezvénnyel ellentétben az idén csak két helyen, a Gránátalma Hímzőkör sátrában, továbbá Dimény Ibolya és Borsodi Ákos gyöngyékszereket felvonultató standjánál kísérte oktatás a kézműves termékekből álló kiállítást, vásárt. Mindkét helyen az érdeklődők soraiban a legfiatalabb korosztály képviselőit fedeztük fel legnagyobb számban. Az erdélyi tojásíró asszony vezetésének köszönhetően több kislány ragadott írókést, ún. kesicét. Forró viasszal, gyergyói, székely és gyímesi tojásíró technikák alkalmazásával ősi jelképeket vittek fel a tojásokra, majd magukkal emlékbe.

Ismerjük meg múltunkat, hiszen csak így építhetünk jövőt – hangzott el a szervezők nevében a társulat elnöke, Kovács László tolmácsolásában. Ezt követően Sípos Piroska, a társulat tagja, önkormányzati tanácsnok lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta, rendezvényük célja, hogy szembesítsék a község magyar lakosságát múltuk kultúrkincsével, hagyományaival, továbbá, hogy felhívják a figyelmét az itt élő más nemzetek képviselőinek is a magyarság hagyományaira, növelve ezzel az egymás iránti tiszteletet, megértést. A nyári, éjszakába nyúló színes program keretében felléptek a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Aurora Stúdiójának versmondói, a Tátika és a Cickom táncosai, a Kaláris asszonykórus. A zentagunarasi Mosoly vers- és énekmondó csoport is közönség elé lépett, Bajsáról a Testvériség Művelődési Egyesület Csalogány Népdalköre mutatkozott be, továbbá felléptek a topolyai zeneiskola növendékei is. A Felsőhegyről érkezett kancsikások műsorukkal, a fiákeros a jelenlétével tette színesebbé a délutánt. Színre léptek a tornyosi Magma-Firete Time tűzzsonglőrei is. Kora este a topolyai Mara amatőr színtársulat lépett közönség elé. Az egybegyűlteket a Nosztalgia együttes, a Vasárnap Délután duó és a Killer Tojás zenekar is szórakoztatta.

Művelődési műsor is kísérte a rendezvényt
A Kodály táncosai fellépésük közben
Ismerkedés az erdélyi kézimunkákkal
Középpontban a tojásírás
A rovásírásos leletek kiállítása

A gyerekek körében is népszerű volt az íjászat

A rendezvény egyik legközkedveltebb programja

Kis kancsikás

Dimény Ibolya a gyöngyfűzés rejtelmeibe vezeti be a lányokat