Az ember egészsége, gyógyulása érdekében sok mindenre képes. Pénzt, időt áldoz arra, hogy kikecmeregjen valami nyavalyából. Az érbetegségben szenvedők körében már régóta népszerűek az erdélyi mofetták, amelyek tulajdonképpen száraz szén-dioxid gázfürdők.
A mátraderecskei gyógygázfürdő előtt
Használatuknak nagy hagyománya van, a szén-dioxiddal telt mofetták köré épített gyógyházak igen komoly eredményeket mutatnak a különböző eredetű és súlyosságú alsó végtagi érszűkületek gyógyításában.
Mi a magyarországi szárazfürdő ugyanilyen gyógyító hatásáról hallottunk, és mivel ez hozzánk közelebb van, mint az erdélyiek (bár az országhatártól gépkocsin csaknem 300 kilométerre a Mátrában van), úgy döntöttünk, hogy felkeressük, és még ha egyszeri alkalomra is, de kipróbáljuk. Gépkocsival utaztunk Gyöngyösig autópályán, majd a 24-es úton a Kékestető (Magyarország legmagasabb hegycsúcsa) alatt a recski elágazásig, ahonnan csak néhány kilométerre van Mátraderecske. A falu különlegessége a Magyarországon egyedülálló természeti jelenség, és különleges természeti kincs, amelyet a geológusok mofettának neveznek, és nem más mint sok szén-dioxidot tartalmazó, viszonylag alacsony hőfokú vulkáni kigőzölgés. A mintegy 1000 méter mélységből feltörő nagy szén-dioxid tartalmú gyógyhatású gáz, a benne szintén gyógykoncentrációban fellelhető radontartalommal különlegesen hatásos, elsősorban a verőérbetegségek, cukorbetegség érszövődményei, magas vérnyomás, különféle reumatikus betegségek, köszvény, csontritkulás, egyes nőgyógyászati betegségek, meddőségi és impotenciaproblémák, vegetatív idegrendszeri eredetű belgyógyászati panaszok kezelésére.
A gyógyászati központban, ahol igen előzékenyen fogadtak bennünket, megtudhattuk, hogy a gázfeltörés nem régi keletű, a szén-dioxidot nagyobb mennyiségben egy földrengés hozta felszínre az 1990-es évek elején. A helyi lakosság vette észre, hogy a kutakban, pincékben összegyülemlik a gáz, és az alacsonyabb helyeken tartózkodó jószágok gyakran minden ok nélkül elpusztultak. Az elvégzett vizsgálatok után a természetes módon feláramló széndioxid-forrás gázát az ügyben illetékes minisztérium először 1999-ben gyógygázzá, a gyógyászati központot pedig 2006-ban gyógygázfürdő intézménnyé nyilvánította.
Megtudhattuk továbbá, hogy a jelenlegi gyógyászati központ 2004-ben épült, szemben vele lakópark is készül a kezelésre érkezők elszállásolására. A háromszintes épület földszintjén található a mofetta kezelés lebonyolítására alkalmas amfiteátrumszerű gázmedence, amelyben a betegeket derékmagasságig érő gázban, utcai ruhában ülve kezelik (mi a próbakezelés során az igen magas – 90 százalék körüli – CO2-koncentráció erős értágító hatására ereink kitágulását, testünkben kellemes melegséget, bizsergést, álmosságot, kipirulást tapasztaltunk). Egyébként a szükséges orvosi leletek bemutatása nélkül, csak egyszeri kezelésre, tapasztalatszerzés céljából ültünk be a gázfürdőbe, ahol a feltörő gáz szén-dioxid-koncentrációját mérőműszerek ellenőrizték, de a színtelen és szagtalan szén-dioxid jelenlétét gyertyával ésszappanbuborékkalvégzett kísérlet is bizonyította. Egy kúra során általában 15 alkalommal vehető igénybe az alkalmanként 15-20 perces kezelés, mégpedig szigorú szakorvosi és szakasszisztensi felügyelet mellett. A kezelés megkezdése előtt, majd befejezése után kötelező a vérnyomásmérés. A mozgássérülteket különleges szerkezettel emelik be a gázmedencébe.
A mátraderecskei mofettát egészséges emberek is igénybe vehetik, hisz a gáz teljesítményfokozó hatása miatt egyfajta természetes doppingszerként is viselkedik. Mátraderecske az utóbbi években az odalátogatók fogadására, elszállásolására rendezkedett be. A szálláslehetőségek listája igen hosszú, az árban és a színvonalban egyaránt legmegfelelőbb szállások felől a település honlapján vagy a Polgármesteri Hivatalban lehet érdeklődni.
