Egy vajdasági és egy észt kisebbségi újságíró véleménycseréje
Az újvidéki székhelyű Euroatlanti Partnerségért Központ szervezésében a Nyitott Társadalomért Alapítvány és a tartományi parlament támogatásával került sor a vajdasági és észt médiaházak nemzetközi együttműködésének erősítésére. A kapcsolatok fejlesztésére két egyhetes látogatás nyújtott alkalmat, a vajdaságiak tavasszal a balti államban töltöttek egy hetet, ahol megszervezték Vajdaság napját, majd riportok, interjúk formájában számoltak be tapasztalataikról.
Szeptember 19-e és 26-a között viszont Vajdaság életébe nyerhettett betekintést egy kilenctagú észt újságírócsoport.
Bázisuk Újvidéken volt, de mindennap tartalmas kirándulást tettek, a régi időket idézték fel első nap, amikor a Dunđerski-kastély körüli tartalmak megismerésével a XIX. századi hangulatból kaptak ízelítőt. A látogatás további napjain magas rangú tisztségviselők fogadták őket, köztük volt Egeresi Sándor, a tartományi parlament elnöke is. Kishegyesi útjuk során tartalmas beszélgetést folytattak Csóré Róbert polgármesterrel, majd Topolyán, a tóparton pihenték ki a nap fáradalmait, és a múzeum kiállításait is megtekintették. A szervezők biztosították a kisebbségi intézmények és a médiaházak legmagasabb szintű képviselővel való találkozót, jártak a Dnevnik napilapnál, a Vajdasági Rádió és Televízió szerkesztőségében, amely kilenc nyelven sugároz műsort. Szabadkán a Magyar Ház vendégei voltak, a Magyar Szó főszerkesztőjével, a Hét Nap igazgatójával találkozhattak, de Bácskeresztúr (Ruski Krstur), Kölpény (Kulpin), Petrőc (Bački Petrovac) és Kiszács is vendégül látta őket. A ruszin, a szlovák és a horvát kisebbség képviselővel is beszélgethettek, tájékozódhattak arról, hogy a kisebbségi érdekvédelem hogyan érvényesül a tartományban.
Mirnics Gyula, a Vajdasági RTV magyar szerkesztőségének újságírója, aki részt vett a projektumban, összefoglalva a két hét tanulságait, kérésemre elmondta, hogy mindenképpen jó ötletnek tartja a kölcsönös látogatást, hiszen igen sok anyagot hoztak magukkal a messzi Észtországból a vajdaságiak, és nem csupán a politikusoknak kell utazniuk, hogy a helyszínen tapasztalják az uniós tagság előnyeit. Mint mondta, az észt kollégák a beszélgetéseken tapasztalatukról szóltak, elsősorban arról, hogy a magyar közösség büszke lehet arra, amit elért, hogy a békés, diplomatikus érdekérvényesítés célhoz vezethet.
Tudjuk, hogy az orosz–észt kapcsolat nem felhőtlen, inkább hidegnek mondható. S ha EU-s normáink még nincsenek is, de a történelem, a hagyomány és a kultúra tekintetében fontos az évszázados együttélés tapasztalata, s mi ezt igyekeztünk is megmutatni – mondta Snežana Kresoja, a vajdasági út szervezője.
A kishegyesi polgármester nyilatkozik az észt televíziónak
Pihenés a topolyai tó partján
A topolyai múzeumban