2024. július 17., szerda

Tópart-élmény akvarellben

Festménykiállítás és -vásár Topolyán
A tóparti móló, mint az alkotás színhelye

Miért is jellemzi állandóság a tájkép útjának felemelkedését? – tettem fel magamnak a kérdést a topolyai tóparton 2008 őszén szervezett első akvarell-akción, amikor a rendhagyó megmozduláson újságíróként voltam jelen.

Ez a jelenség többek között talán azzal magyarázható – találtam rá az egyik lehetséges válaszra a tóparton alkotott festőművészek gyűrűjében –, hogy a tájkép légiességével, áttetsző színvilágával törekedhet az ember és a természet harmóniájának kifejezésére is. Az akvarell festészeti technika lényegi jegyeire akkor, kérésemre, többek között a topolyai Csernik Attila és a szabadkai Torok Melinda művészek mutattak rá. Csernik az akvarell légiességét, lágyságát, líraiságát hangsúlyozta a technika jellemzésekor, Torok Melinda pedig szívesen beszélt az említett technika kialakulásának folyamatáról, eljárásairól, a száraz és a nedves alapon való munka menetéről, a munkafolyamat közben bevetett trükkökről. Egy-egy akvarell lebilincselő ragyogásának magyarázatánál is segítségemre volt. Mindkét alkotó részt vett a 2009 őszén, a Topolyai Művésztelep által szervezett második akvarell-akción is. Az említett két művészen és a Topolyai Művésztelep házigazdáján, Zsáki Istvánon kívül, négy hónappal ezelőtt a Zobnaticai-tó partján Szabadkáról, Veternikről, Újvidékről, Kishegyesről, Törökkanizsáról, Óbecséről, Belgrádból, Zentáról és az Egyesült Államok-beli Winston-Salemból érkezett alkotók ragadtak ecsetet, hogy az akvarell festészeti technika segítségével a helyi színeket, témákat megörökítsék, benyomásaikat rögzítsék. Boros György, Gyurkovics Hunor, Torok Melinda, Daniel Whitmer, Slajf Sándor, Borivoje Andrejević, Németh László, Molnár László, Gál József, Vesna Kuzman, Utcai Dávid, Molnár Mirko, Ilija Kustov, Jasmina Aleksić, Balla Ákos, Spomenka Kresoja, Đuro Marović, Csernik Attila és Zsáki István művészeknek az akvarell-akción született alkotásai közül harminchét festményből nyílt tárlat advent utolsó hetében a topolyai Art Galleryben.

A Kray-kastély földszintjén található kiállítóteremben jelenleg is az akvarellé a főszerep. Az akvarellek január végéig tekinthetők meg a Topolyai Művésztelep képtárában, ahol a 2008 decemberében bevezetett gyakorlathoz hasonlóan, a látogatók ezúttal is kedvezményes áron, négy-ötezer dinárért megvásárolhatják a műveket. Mindenekelőtt a topolyai tó és környezete jelenítődik meg a megvételre kínált tájképeken. A szervezők célkitűzései megegyeznek a korábbi elképzeléseikkel: a tájképek eladásából származó összeget az Art Gallery kiállításszervezői elsősorban a munkavégzésük során felmerülő költségeik fedezésére fordítják majd. Zsáki István lapunknak nyilatkozva elmondta: az első akvarell-akció jóvoltából nyert pénzeszközökből a szervezési munkák során felmerülő kiadások fedezésén kívül a 2009-es év folyamán finanszírozni tudták a képtár fénytechnikai berendezésének részbeni felújítását is.

Németh László alkotás közben
Előtérben Boros György
Gyurkovics Hunor festés előtti előkészületek közben
Az akvarellkiállítás és -vásár megnyitóján Boros György, Zsáki István és Gyurkovics Hunor
A megnyitóra érkezők között négy alkotás kisorsolásra került
Torok Melinda absztrakt tájképe
Molnár Mirko alkotása
Zsáki István tópart-élménye
Boros György kiállításon szereplő egyik festménye
A nádas és a tópart Slajf Sándor értelmezésében
A Gál József-alkotás drámaisága
A szeretett szülőhelyhez való ragaszkodás jellemzi a Csernik-alkotást
Spomenka Kresoja az alkotókat is megörökítette kiállított festményén