Szabó Károly, a marcipánkirály. Mellette egy 1400 tojásból, 84 liter tejszínből, 34 kiló cukorból, 40 kiló lisztből, 28 kiló csokiból készült, 54 kiló marcipánmasszával bevont 250 kilós esküvői torta
„Marcipánból ritkán formáznak meg élő embert. Bár a szentendrei marcipánmúzeumban erre is van példa. De, ha van valaki, aki erre teljes mértékben rászolgált volna, hát Szabó bácsi feltétlenül az! És nemcsak azért, mert egész élete összefonódott vele, hanem azért, mert olyan, mint a marcipán: egy édes ember... Azonnal rabul ejt szeretetre méltó egyénisége, szerény profizmusa, derűs életszemlélete.
És ha beülnek a cukrászdájába egy finom édességre, vagy ha megtekintik a világon párját ritkító múzeumát, önök is így fogják gondolni. Ha a sors úgy hozza, hogy találkoznak is vele, biztosíthatom önöket, egy igazi ember-élménnyel lesznek gazdagabbak." – írja Szabó Károlyról, az Életem a marcipánnal című könyv előszavában Vágó István.
A cukrászszakmában ma valóban élő fogalomnak számít Szabó Károly. Nem utolsósorban azért, mert munkája és óriási szakmai tudása révén ért el mindent, amit csak lehetett: gazdagságot is, világhírt is. Életútja is regénybe illő, tele kalandokkal, megpróbáltatásokkal.
1940-ben Aradon kezdett tanonckodni, majd a háború után Ausztriában folytatta a mesterséget. Egy bécsi cukrászdában dolgozott, amikor felfigyelt tehetségére egy libanoni arab cukrászdatulajdonos, és szerződtette az egyik legpatinásabb közel-keleti cukrászműhely, a Massaud. Így került Szabó Károly a marcipán őshazájába. Nemigen tudta, merre van Libanon, csak akkor ijedt meg igazán, amikor kiderült, hogy abba a cukrászműhelybe hívták, amely Egyiptomtól Perzsiáig a főúri családok meg királyi házak ünnepeire, lakomáira szállítja az édesség- és tortakölteményeket. Szabó úr ma már igen becsületesen bevallja: nagylelkű dolog volt az araboktól, hogy a munkába állását követő tizedik percben nem zavarták keresztül Bejrúton egy fakanállal. Mert bizony nem ő volt az ördögi ügyességű, tapasztalt bécsi cukrászmester, akire a Massaud-házban számítottak.Birkózni kezdett a szakma mesterfogásaival, díszes csemegék, emeletes torták tervrajza előtt vakargatta a fejét. Küzdött erősen, szorgalmas volt, a főnökök meg türelmesek, így elnézték melléfogásait is. Elnézték, amikor az egyik libanoni elöljárónak készített hatszintes tortája kis híján úgy dőlt össze, mint a kártyavár, azt, hogy a későbbi XXIII. János pápának – aki akkor még Velence püspöke volt – olyan tortát csinált, amelyen a habokba álmodott libanoni kegyhelyet csak erős fantáziával lehetett felismerni. Később Husszein Jordán királynak már pompás karamellkosarakat, főúri lakomákhoz káprázatos tortákat készített, közben megismerte a legfinomabb marcipán elkészítésének titkát is. A csetlő-botló kezdőből igazi mester lett.
Amikor visszatért Ausztriába, kinevezték az osztrák iparkamara egyedüli szakmai oktatójának. Megalapította saját marcipángyárát, majd Puchbergben a világ első marcipánmúzeumát. Egy alkalommal életnagyságú Marilyn Monroe-t készített egy bécsi bevásárlóközpontnak, máskor meg eredeti méretben formázta meg Elvis Presley Cadillacjét.
Egyik 400 kilós figurájával például bekerült a Guiness-rekordok közé is. Tömegesen látogatták a magyar és a külföldi turisták kézművességének csodáit a magas Schneeberg kis falujában. Ám fél évszázad múltán, a rendszerváltozást követően hazatért, hogy Magyarországon is felvirágoztassa a kuriózumszámba menő marcipánkultúrát. Csepelen kibérelt egy megüresedett üzemi konyhát, majd a nagybani gyártást áthelyezte Puchbergből Budapestre. 2000-ben telepedett véglegesen haza. Szentendrén, majd Budapesten, Pécsett nyitott cukrászdát, tavaly februárban pedig Szegeden.
Aki az elkövetkező hetekben, hónapokban ellátogat Pécsre, Európa kulturális fővárosába, az feltétlenül térjen be a Király utca 36. alatt lévő múzeumba, egy kis édes élvezetre. Megéri!
Szabó Károly, a marcipánkirály. Mellette egy 1400 tojásból, 84 liter tejszínből, 34 kiló cukorból, 40 kiló lisztből, 28 kiló csokiból készült, 54 kiló marcipánmasszával bevont 250 kilós esküvői torta
Kalocsai csipkék
Magyarország térképe a trianoni békeszerződés előtt és után
A pécsi dzsámi
Esküvői hintó
Virágzó kaktusz
Ez a remekmű díszíti a pécsi cukrászda és múzeum kirakatát. A torta 450 tojásból, 37 liter tejszínből, 15 kg lisztből, 18 kg cukorból, 15 kg csokiból és 35 kg marcipánmaszzából készült
Díszpárnák