A lakásból kitóduló füstöt a ház végében élő idős, beteg nagymama vette észre
Az újvidéki kollégák által gyűjtött ruhaneműt és tartós élelmiszert adtunk át a minap tűzkárt szenvedett topolyai Gulyás családnak, s arról érdeklődtünk, mire lenne szükségük az újrakezdéshez. A gyerekek iskolában voltak, az anyuka dolgozni indult, így a családfővel és annak édesanyjával, Rózsával, az újvidéki származású, egykor Zentán, Pacséron és Topolyán is óvónőként dolgozó idős asszonnyal beszélgettünk.
A topolyai Linder városrész Ljudevit Posavski utca 13. alatti végház tető nélkül, félig lebontva áll; a január közepén történt tűzesetet követően a családfő, Gulyás Attila a nagy hideg ellenére hozzáfogott a nagy munkához. A szomszéd felől az eláztatott vert falat ki is kellett támasztani, nehogy kidőljön, s mint Attila mondta kissé viccesen: február 2-án lesték, kibújik-e a mackó, avagy mikor érkezik a jó idő, hogy hozzáfoghassanak nagyobb erővel az új ház építéséhez. Igaz, a jó időn kívül más is hiányzik: a pénz, az épületanyag...
– A bontást megkezdtük, mentjük, ami menthető. A cserép hetven százaléka, a gerendák tíz százaléka ép, a többi mind hulladék. Előzetes számítások szerint egymillió dinárra lenne szükség, hogy ismét tető alá kerüljünk. Összeszedtük az előszámlákat, a hivatalos papírokat, az ügyvéd írja a kérelmet, amit az önkormányzatban fogunk átadni, s reménykedünk a segítségben.
Kérdésünkre, hogy milyen segítséget kaptak idáig, már édesanyjával felváltva válaszoltak.
Főként az utcabeliek, a barátok segítenek önzetlenül, de néhány vállalkozó is igyekezett enyhíteni a hiányt. Gyorssegély tartós élelmiszer formájában a községi vöröskereszt-szervezettől érkezett, Egeresi Sándor, a tartományi parlament elnöke is küldött élelmiszercsomagot. Ruha is érkezett bőségesen, csak sajnos nincs hol tárolni. Attila az édesanyjával lakik a leégett ház végében kialakított, szerencsére sértetlenül maradt szobában; a gyerekek, a tizenegy éves lány és a nyolcéves kisfiú az édesanyjukkal a szülői házban húzzák meg magukat; egy szobában négyen vannak, s a segélycsomagokat sincs hová rakni.
– Sok mindent hoztak az emberek: ruhaneműt, lábbelit, takarókat, játékszert, a gyerekek iskolájában is szerveztek gyűjtést, pótolták a tanszereket is. A Kurfis fateleptől például tüzelőt, egy butikból, ahol dolgoztam, ruhákat kaptunk. Feleségem fél munkaidővel az AKE Đantar vállalatban dolgozik, amelynek tulajdonosa, ha arra kerül a sor, a szükséges bútorok beszerzésében segít majd.
Barátok, rokonok, utcabeliek naponta jönnek hozzánk segítő szándékkal.
Egy kiadó házra lenne talán szükség, de leginkább anyagiakra, épületanyagra, akár bontottra. Tudom, hogy nehéz a megélhetés, magánszemélyektől nem várhatunk nagyobb pénzösszeget, de vállalat, téglagyár talán tudna segíteni.
Attila munkanélküli, de a beszélgetés során kiderül, hogy ezermester. A kőművesmunka, a vízvezeték-szerelés, a villanyszerelés sem idegen tőle, s mint ahogyan az elmúlt években ők maguk építgették, csinosították, tették barátságossá a nemrég leégett otthonukat, úgy az új ház felépítéséhez sem kell majd mestereket hívni.
Jótékonysági hangverseny Vasárnap, február 7-én a Csáki Lajos iskola sportcsarnokában 19 órai kezdettel a tűzkárt szenvedett Gulyás család megsegítésére jótékonysági hangvesenyt szervez a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ, a Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ és a Tangó táncklub. Mindazok, akik pénzbeli adománnyal szeretnének segíteni, a topolyai családnak az Intesa Bank következő folyószámlájára utalhatnak pénzösszeget: račun primaoca: 160-255-87 model i poziv na broj: 5510202145505 svrha doznake: za porodicu Guljaš. A család megsegítésére szervezett akcióba a Magyar Szó szerkesztősége is bekapcsolódott, napilapunk újvidéki, szabadkai, zentai és topolyai szerkesztőségébe várjuk az adományokat, illetve szerepet vállalunk a segélyek eljuttatásának koordinálásában is. |
Sajnos a vert falú ház, de a hozzáépített téglafal is annyira károsodott, hogy nem tehető ismét lakhatóvá, az ajtók, ablakok is használhatatlanok. A bontáskor kiderült, hogy a tetőanyag kis része maradt csak ép és a cserepek egy része sem használható fel
Gulyás Attila: A kínai díszégők okozhatták a tüzet a műfenyőn, alatta szőnyeg, körülötte kárpit, fa volt, minden a tűz martalékává vált. A tűzoltók mintegy három órán át oltották a tüzet. A rendőrségi szakértő a családi házon keletkezett kárt 92 százalékosra becsülte
A fürdőszoba is tönkrement