2024. július 17., szerda

Süssünk barátságot!

Biljana Hrnjak tanárnő közreműködésével készül az úgynevezett koljivo, azaz a főtt búza

A pravoszlávok a család védőszentjének napját nagy tisztelettel ünneplik. Vendégeket fogadnak, és gazdagon terített asztalhoz ültetik őket. Az ünnep elengedhetetlen tartozéka az ünnepi kalács és a főtt búza. A kalács nagyméretű, kerek formájú, gazdagon díszített. A Szent Száva-napra készített díszítése sajátos. Tetejét keresztben két kettes fonat osztja négy egyenlő részre, ahol egy-egy C betű látható. A négy C jelentése: Csak az egyetértés (összetartás) menti meg (emeli fel) a szerb népet. A szólás Szent Szávától ered. A főtt búzát üvegtálon, félgömb alakúra formázva tálalják. Étkezés előtt mindenki egyszer vesz belőle a kikészített tiszta kiskanállal. Az ünnep reggelén a kalácsot, főtt búzát, vörösbort és a gyertyát elviszik a templomba, hogy a pap megszentelje.

Az idén, közvetlenül Szent Száva napjának ünneplését követően a topolyai mezőgazdasági iskolában örömteli eseményre került sor. A középiskolában magyarországi és romániai tanárokból és diákokból álló csoportokat fogadtak. A Miskolcról és a romániai Tesilából érkező vendégekkel a topolyai középiskola a 2009/2010-es tanév elején létesített partneri kapcsolatot az ACES (Academy of Central European Schools) elnevezésű,közép-európai iskolai hálózatok létrehozása céljából kiírt pályázat kapcsán. A folyó tanévben tizenöt ország oktatási intézményei (köztük a topolyai is) szerepeltek sikeresen a 2009 októberétől 2010 márciusáig megvalósuló pályázaton, amelynek központi témája a tradicionális nemzeti ételek európai piacra való termelése. Projektumuk keretében a magyarországi, szerbiai és a romániai pályázó fél élelmiszer-ipari tanulmányokat folytató középiskolásai tanáraikkal együtt mindhárom tanintézmény helyszínén elméleti tudnivalók mellett a gyakorlatban is megismerkedhetnek az adott közösség nemzeti konyháinak jellegzetességeivel.

Írásunk bevezetőjében a hagyományos szerb konyha örökségeiről jegyzett gondolatait a topolyai középiskola tanára, Kokrehel Jolán osztotta meg a Szerbiával határos országokból érkező partneriskolák, a miskolci Debreczeni Márton Szakképző Iskola, valamint a romániai Valea Doftanei Grup Scolar Agromontan képviselőivel. Később a fiatalok a tájegységünkre jellemző étkekről elméletben szerzett tudást közös erővel, Kokrehel Jolán, Biljana Hrnjak, Červenak Velinka és Máteffy Katica tanárnők közreműködésével a tanintézmény konyháiban kamatoztathatták. Az elkészült ételfélékből kiállítást is rendeztek az iskolában, a tavaly decemberben Miskolcon szervezett tárlathoz hasonlót, ahol többek között a magyar tájegységre jellemző cukrász- és péksüteményeknek jutott főszerep. A tradicionális étkek hozzávalóinak, elkészítési módjának és ízének megismerése mellett a projektum részesei a vendéglátó közeg életteréről, iskolarendszeréről is szerezhetnek ismereteket. A miskolci és a tesilai vendégek topolyai tartózkodásuk során a mezőgazdasági iskolának és tanüzemének megtekintése mellett a város turisztikai látványosságaival is ismerkedtek, továbbá ellátogattak Szabadkára és Bácskossuthfalvára.

„Süssünk barátságot!” A projektum résztvevői ezt a kijelentést választották jelmondatuknak – hallottuk a topolyai Lovra Szabolcski Irén tanárnőtől, aki hangsúlyozta: a pályázó felek a projektum átfogó célkitűzéseit, vagyis az interkulturális párbeszéd elősegítését, a közép-európai térség kulturális sokszínűségének megismerését és a kapcsolódó témák bilaterális, illetve multilaterális iskolai együttműködés keretében való feldolgozását eredményesen és örömmel teljesítik. Az ACES pályázatra való jelentkezéskor egy on-line partnerkereső fórum is segíti a partnerkapcsolatok kialakítását. A magyarországi pályázó ennek a lehetőségnek köszöntően nyitott a topolyai, addig ismeretlen tanintézmény irányába.

– Azért esett a választásunk a topolyai iskolára, mert képzésünk hasonló. Mindkét intézményben folyik élelmiszer-ipari képzés, továbbá szerettünk volna egy olyan határon túli tanintézménnyel kapcsolatot létesíteni, ahol az oktatás részben magyar nyelvű. Fontos számunkra az anyaországon kívüli magyarokkal való kapcsolattartás, amely, reméljük, nem korlátozódik csupán a jelenlegi pályázat megvalósítására. Szeretnénk a jövőben ápolni, gyümölcsözővé tenni a már élő kapcsolatot. Felmerült bennünk a közös nyári táborszervezés gondolata is – nyilatkozta Raiszné Erzsébet, a Debreczeni Márton középiskola tanára, a projektum egyik koordinátora.

Az elmúlt tanévben a topolyaiak jánoshalmi testvériskolájukkal dolgoztak közösen a Mentsük meg a bolygónkat együtt élve és munkálkodva az európai közösségben!elnevezést viselő ACES-projektumon. Danica Žilić tanárnő, a szerbiai koordinátor emlékeztetett arra, hogy akkor a vajdasági fél projektkoordinátorként dolgozott a pályázat kivitelezésén. Az idei tanévben ezt a feladatot a miskolci Debreczeni Márton Szakképző Iskola képviselői vállalták. A projektum beterjesztője ezerkétszáz, a topolyai mezőgazdasági iskola, valamint romániai partnere ezer-ezer eurós támogatásban részesült a sikeres pályázásnak köszöntően. Filmanyag készül a magyarországi, szerbiai, majd a február 24-ére tervezett romániai helyszínen folyó, sokrétű programok révén megvalósuló barátkozásról, ismeretszerzésről, közös munkáról. Ezt az anyagot márciusban Szlovákiában mutatják majd be a pályázat zárásakor.

A romániai és a szerbiai lány közös munkája
A főtt búzát félgömb alakúra formázzák, tetejét őrölt dióval szórják meg, mazsolával díszítik

Kisült a kukoricalisztből készülő proja (prosza)


Az ünnepi kalács sütésének előkészületei


Kokrehel Jolán elméletben és gyakorlatban is megismerteti a fiatalokkal a szerb konyha jellegzetességeit

Az ACES pályázaton a topolyaiak már másodszor szerepelnek sikeresen


A marcipánnal díszített mézeskalács és a proja jól megfér egymás mellett
A magyarországi fiúk a kiállítás anyagával ismerkednek

A Miskolcról érkező Keszler Józsefnek a koljivo ízlett a legjobban


A Tesilából érkezett vendégeknek is egyik kedvencük volt a főtt búza
A romániai diákok a mezőgazdasági iskola tanulóinak kézműves munkáiban gyönyörködnek