2024. november 25., hétfő

Romhalmazzá lett büszkeségünk

Az újvidéki Egység Sportegyesület épülete (még az illetékesek szerint is) olyan, mint Vukovár az ostrom után
Az egykori újvidéki Egység Sportlövő Egyesület székházának építése 1890-ben fejeződött be, elkészülte után a város egyik legszebb építménye lett. Az épület évtizedeken át, még a titói jugoszláv időkben is jól tartotta magát, a belháborús évek idején azonban teljes feledésbe esett. Évről évre rosszabb állapotba került, ma már életveszélyes belépni a fő terembe, amelyet valamikor gyönyörű festmények díszítettek. Hiányzanak az ajtók, ablakok sincsenek, romos állapotban áll Újvidék város egykori büszkesége. Benn az épületben ürülék, eldobott használt injekciós spriccek és szemét fogadott. Ott, azon a helyen, ahová annyi emlék fűz, ott, ahova gyermekkoromban asztaliteniszezni jártunk a barátaimmal.

Ha felnézünk a mennyezetre, megtudhatjuk, hogy milyen kint az időjárás. Miért lett ez így, hogy jutott erre a sorsra az Egység épülete? Először Bátori Józsefnél, az Egység Sportegyesület alelnökénél érdeklődtünk. Bátori elmondta, hogy megpróbálták az épület ügyét felkarolni, még a korábbi városi vezetőség idejében, és majdnem sikerült is, de a jelenlegi vezetés egyáltalán nem hajlandó az üggyel kapcsolatban akár egy lépést is tenni.

– Most már második éve, hogy állandóan valamit kitalálnak, úgy néz ki, hogy nem tartják fontosnak ezt a dolgot. A civil szervezetként működő Egység Sportegyesület nevében javaslatot tettünk, hogy adják át nekünk egy-két évre az épületet, és ez alatt az idő alatt mi gondoskodnánk az épületről, annak felújításáról. Biztos, hogy megpályáztunk volna olyan pénzeket, amelyekkel megkezdhetnénk a felújítást.

Mit válaszoltak?

– Erre az volt a válaszuk, hogy miért épp nekünk adnák oda? Miért gondoljuk mi azt, hogy nekünk kellene megkapnunk? Mondtam a város képviselőinek, hogy azért, mert senki más sem jelentkezett. Emlékszem arra, hogy amikor még részt vettem a városi tanács gyűlésein, éveken át pénzeszközöket hagytak jóvá, hogy először kidolgozzák a renoválás tervét, majd az épület konkrét felújítására is. Ezeket a pénzeket elherdálták, az Egység épületét pedig nem újították fel. Ennek az épületnek nincs ára, az újvidéki városháza után ez volt a legszebb épület a városban, Molnár György építész tervei alapján készült, akárcsak a városháza. Aztán 2002-ben született egy olyan döntés, hogy sportmúzeumot kellene itt berendezni, amit én jó ötletnek tartottam. Akkor aztán jöttek a radikálisok, akik ezt egészen másképp látták, és leállt minden. Amikor Kravić úrnál jártam – ő a sportmegbízott a városházán –, azt mondta, hogy neki semmi köze az épülethez, ez köztársasági hatáskörbe tartozik, mivel a községeknek nincs tulajdonuk. Ez az ő hozzáállása ehhez az ügyhöz. Újabban voltak érdeklődők tartomány szinten, hogy a civil szervezeten keresztül valamit kezdhessünk az épülettel, hát majd meglátjuk, mi lesz – hallottuk Bátoritól.

Az újvidéki városházán is választ kerestünk az épület ügyében. Felkerestük Aleksandar Kravićot, a város sportfelelősét. Arra a kérdésre, hogy a város mit tervez az Egység épületével, Kravić viccesen megjegyezte, hogy az Egység épülete ma úgy néz ki, mint Vukovár 1992-ben.

– Én azt követeltem, hogy a tetőrészt javítsák meg, hogy ha valaki egy nap rendbe szeretné tenni, addigra ne menjen teljesen tönkre. Egyelőre azért nem történt előrelépés, mert nincs teljes kép arról, hogy mire szeretnénk haszálni ezt az épületet.

Volt egy olyan ötlet is, hogy múzeum legyen... Igen, különféle ötletek is elhangzottak már. Megjelent időközben egy tulajdonos, aki a szomszédságban egy kis házszerűségnek lett a gazdája. Az a baj, hogy azon a telken most két tulajdonos van. Nagyon fontos lenne, hogy a tulajdonviszonyokat tisztázzák, mert így kezelhetetlen a helyzet. A felújítás nagyon sok munkával járna és rengeteg pénzbe kerülne.

Igen, de ez gyönyörű épület, miért nem újítja fel a város?

– Ez a létesítmény szerintem még nagyon sokáig így fog állni, mert pillanatnyilag úgy tűnik, senkinek nem áll érdekében, hogy felújítsa. Ebben a pénztelenségben komolytalanság lenne azt gondolni, hogy valaki is hajlandó nagyobb pénzösszeget fordítani az épület felújítására. Szerintem legalább félmillió euróra van szükség ahhoz, hogy felújítsuk az Egység épületét. Még ha fel is újítanánk az objektumot, felvetődik a kérdés, hol lenne a parkoló? Nagyon keskeny az utca, és nincs lehetőség parkolásra.

Miért nem javítják meg legalább a tetőt, és miért nem zárják le az épületet?

– Ez a Műemlékvédő Intézet feladata kellene legyen, én különben indítványoztam azt, hogy javítsák meg a tetőszerkezetet. Hogy miért nem lett ez az épület konzerválva és lezárva, kérdezzék meg ismét a Műemlékvédő Intézetet. Miért nem tették valamiféle prioritáslistára? Az biztos, hogy a tetőszerkezetet megjavíthatták volna és le is zárhatták volna a létesítményt, hogy ne menjen teljesen tönkre. Lehet, hogy egy napon valaki majd fel akarja újítani.

Az újvidéki Műemlékvédő Intézetből Tatjana Zagoričnik építésznek tettük fel a kérdést az ügy kapcsán. Azt a választ kaptuk, hogy a kulturális javakról szóló törvény alapján a tulajdonos köteles gondot viselni a hozzá tartozó objektumról.

– Az Egység épülete esetében a tulajdonos Újvidék városa. Tudomásunk szerint Újvidék városának egyelőre az idén nincs semmiféle terve az Egység épületére vonatkozólag, még kezdeményezés sem történt a város részéről az épülettel kapcsolatban. Az Egység épületét 2007-ben műemlékké nyilvánították. Ez azt jelenti, hogy azóta a Műemlékvédő Intézet felelőssége alá tartozik az épület, tehát mi adjuk meg a tulajdonosnak az épülettel kapcsolatos szakértői véleményt és segítséget, valamint előírjuk a megfelelő intézkedéseket is abban az esetben, ha munkálatokra van szükség az objektumon. Tehát a szakértői véleményezés a mi felelősségünk, de pénzeszközökkel az intézet nem rendelkezik. A város részéről csak régebben voltak tervek az Egység épületével kapcsolatban, az egyik ilyen ötlet alapján sportmúzeumot létesítenének az objektumban, a másik terv szerint pedig egy reprezentatív épület lehetne belőle, amelyet fogadásokra használnának, mert nagyon mutatós a belső része is. Mi átvizsgáltuk az egész épületet és kidolgoztuk a részletes felújítás tervét is. Mindez olyan tervrajzot és munkát tartalmaz, amelyekre szükség van az objektum felújításánál. A városrendezési terv szerint az Egység épületét sport- és szabadidőközponttá irányozták elő, de ez egy szélesebb értelmezésben vett meghatározás, szerintem ez az épület sportmúzeumnak felelne meg. Felújítási tervünk nem csupán az épületre, az udvari részre is vonatkozik. Ezt a tervet bemutattuk a Városrendezési Intézetnek és a városi vezetésnek is. Sajnos ezzel kapcsolatban konkrét választ nem kaptunk.

Van valami póttervük is az épülettel?

- Az idén májusban lesz egy újabb próbálkozásunk a felújítási tervvel kapcsolatban, ugyanis Écskán szaktanácskozást tartanak Vajdaság kastélyai és palotái elnevezéssel, és ezen mi ismertetjük majd az Egység épületéhez fűződő elképzelésünket. Lehet, hogy akadnak olyanok is ezen a tanácskozáson, akiknek érdekében áll megmenteni az épületet – mondta Zagoričnik.

(Fotók: Dávid Csilla)

Ezüstös holdsugár ragyog be az alácsüngő indák, liánok között

A jobb sorsra érdemes mennyezet az egykor ragyogó festményekkel
Kisfa nőtt a tetőből

Ugyan már, kinek kell itt a toalettkagyló?

A nagyterem, ajtók, ablakok és parketta nélkül. Keringőznek itt még majd egyszer?

A Csehov utcából látható még, hogy a központi toronyrészen tíz évvel ezelőtt némi munkálatokba fogtak

A százhúszból az utóbbi húsz esztendő volt számára a végzetes...
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás