2024. július 17., szerda

Új Könyvtári stratégiával Európába

Csongrád,a Tisza és a Körös torkolatánál fekvő dél-alföldi kisváros, adott otthont a már hagyományosKárpát-medenceikönyvtárosok konferenciájának.

A Csemegi Károly Könyvtárés Információs Központés társszervezője, az Informatikai ésKönyvtári Szövetséglátta vendégül a határon túli és az anyaországi könyvtárosokat és könyvtári szervezeteket, közöttük a Kapocs Könyvtári csoport köré tömörülő könyvtárosoknak egy csoportját is, akik felejthetetlen három napot tölthettek el, barátkozva, tanulva. Az időjárás nem kímélte a részvevőket sem, jégeső és vihar kísérte az első nap programját.

A Konferencia résztvevőit a polgármesteri hivatal dísztermében köszöntötte Bedő Tamás polgármester, aki kiemelte, hogy manapság egyértelművé vált, hogy több feladat hárul a könyvtárosokra, akik majd egy évtizede szerveznek ilyen és hasonló szaktanácskozásokat.

A konferencián minden résztvevő beszámolt az elmúlt egy évben elért eredményekről, és a jövőben kirajzolódó teendőket is ismertette. Akik először jártak Csongrádon, alkalmuk volt bemutatkozni, így a Magyar Szó könyvtára is ezúttal megtehette ezt.

dr. Fodor Péter a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke, rátermettségével, szellemi kisugárzásával fogta össze, és tartotta kezében a konferencia mondanivalóját, bármennyire is lanyhult a résztvevők figyelme.

A témák közül kiemelkedő fontosságú az a könyvtári stratégiai tervezet (Portál program), 2008-20013-as időszakra, melyet dr. Skaliczki Judit OKM könyvtári osztályvezető ismertetett. Célja e stratégiának, hogy megteremtse az esélyegyenlőséget, a nyilvánosságra hozott információnak, tudásnak. Elősegítve ezzel a különböző térségben lakók versenyképességét, a leszakadó térségek, és csoportok felzárkózását. A könyvtár ebben a tervezetben kiemelkedő helyet kap, mint közvetítő, s mint információs központ, mely hozzáférést biztosít a nemzeti kultúra dokumentumaihoz – határon belül, és túl, s mint hátrányosan leszakadó térséget, csoportot a határokon kinnrekedt magyar közösség kultúráját is felzárkóztatásra ösztönözve, figyelembe veszi ezek felhasználói igényét is. Második cél, hogy lakóhelytől, épülettől, nyitva tartástól függetlenül biztosítson szabad hozzáférhetőséget az információkhoz. Új módszerek, és programok kidolgozásával az olvasáskultúra fejlesztését segítsék. A szolgáltatásfejlesztéssel, az életminőség javítását, az egyén versenyképességét növeljék. Ezeknek, a célkitűzéseknek a valóraváltásához, különböző európai uniós pályázatok állnak majd rendelkezésünkre.Az együttműködést kényszerként kell felfogni, hangsúlyozta az előadó, mert a kultúra területén az egymás közti versengés nem erősít, hanem gyengít bennünket. Átfogó cél, hogy a társadalom, a politikai elit megértse, hogy vagy azt szeretnék, hogy legyen információ az országban, vagy nem. Könyvtár nélkül nincs szabad információ, márpedig ha ez nem létezik egy társadalomban, nincs demokrácia sem, -- hangsúlyozta Skaliczki Judit.

Bánkeszi Katalin, az Országos Széchényi Könyvtár címzetes igazgatója a könyvtárakban őrzött kulturális javak digitalizálásáról, és on-line hozzáférhetővé tételéről és archiválásáról tartott előadást. Hangsúlyozta, hogy az Országos Széchényi Könyvtár koordinálásával, a könyvtári, múzeumi és levéltári terület részvételével a kulturális értékek nagy tömegű digitalizálását irányozza elő egy egységes oktatási és szolgáltató felület kialakításával. Különböző típusú dokumentumokat (szövegek, képek, hangok) egy szolgáltató felületen kell felkínálni, hogy az igényeket minél pontosabban ki lehessen elégíteni. E hosszú távú digitalizálási tervezetben Bánkeszi Katalin fontosnak tartja a hazai és külföldi könyvtárak közötti együttműködési lehetőségeket.

A konferencia keretén belül bemutatkozott a Központi Statisztikai Intézet Könyvtára, és az Országos Idegennyelvű Könyvtár. A Kriterion könyvkiadó kiállítással egybekötött bemutatkozást tartott. A Határontúli Könyvtárak szervezetei között: Hajnal Jenő, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, és a Kapocs Könyvtárcsoport nevében mutatta be intézete digitalizálással kapcsolatos tevékenységét, valamint a jövőbeli elképzelésekről tájékoztatta a jelenlévőket. Papp József a muraszombati könyvtár tevékenységét ismertette, Halász Péter a szlovákiai, Kovács Eszter a kolozsvári tapasztalatokat foglalta össze.

A konferencia szakmai kirándulással zárult. Fülöpházán a Kistérségi Könyvtárosprogram gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit ismertették a vendéglátók.