A NATO-légicsapások következményeit a legnagyobb mértékben az újvidékiek érezték meg, a várossal évszázadokon át összenőtt Pétervárad és Kamenica egyszerre megközelíthetetlenné vált. Aztán a hidak lebombázása után néhány napra csónakosok jelentek meg, akik jó pénzkeresési lehetőséget láttak a szerencsétlenségben, pénzért fuvarozták az embereket a Duna egyik partjáról a másikra. A vasúti-közúti Žeželj-híd lebombázásával megszakadt a vasúti forgalom Európa és Szerbia között is.
Ennek a helyzetnek a néhai Boško Perošević tartományi szocialista politikus vetett véget, kieszközölve egy ideiglenes hidat a volt Žeželj-híd mellett, amelyet hálául sokan Perošević hídnak neveztek el. Peroševićet nem sokkal a híd megépítése után meggyilkolták. A híd pedig, úgy látszik, nemsokára követi eszmei atyjának sorsát, lebontásra kerül, feledésbe merül.
Európa elhatározta, hogy besegít az újvidéki hidak felépítésébe, és a hetvenmillió eurós pénzsegélyből, amelyet márciusban Újvidéken Božidar Đelić szerb kormányalelnök és Vincent Degert, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője írtak alá, a legnagyobb részt a Žeželj-híd újjáépítésére fordítják.
– Újvidék városa a Szerbiai Vasutak közvállalattal, valamint a Putevi Srbije útépítési vállalattal együttesen azt tervezi, hogy új vasúti és közúti forgalomra alkalmas hidat épít a volt Žeželj-híd helyén. A híd a Belgrád–Stara Pazova–Inđija–Szabadka–országhatár nemzetközi vasútvonalat köti majd össze. A híd megépítése 60 millió euróba kerül, az összeg felét az Európai Unió állja, Vajdaság 20 millió euróval, Újvidék város pedig 10 millió euróval járul hozzá.
– Ki a tervezője az új hídnak?
– Az infrastrukturális miniszter a Szerbiai Vasútforgalmi Vállalatot jelölte ki a tervezéssel kapcsolatos befektetési aktivitások, illetve a híd megépítési projektuma hordozójának.
– Mi javulhat az új híd megépítésével?
– Óriási jelentősége lesz az új hídnak, mert végre gördülékeny lesz a forgalom ezen a kimondottan fontos belföldi és nemzetközi útvonalon, de az autóforgalom szempontjából is fellélegezhetnek majd az utasok, akik sokszor órákat várakoznak, hogy átkelhessenek a jelenlegi hídon. Az új híd megépülése előtt persze a lebombázott régi híd maradványait is el kell távolítani, ami majd újra lehetővé tesz a folyami hajózás európai sztenderdek szerinti lebonyolítását. Ezenkívül a nehéz teherautókat is átirányítják erre a hídra, és várakozás nélkül kelhetnek majd át a Dunán, nem úgy, mint a mostani ideiglenes hídon, amely sűrűn le van zárva. Az új híd sokkal biztonságosabb lesz, mert a mostani nagyon rossz állapotban van és egyre magasabb a fenntartási költsége.
A tervek szerint az új hídon két vasúti vágányon, két közúti sávon és két járdán lehet majd közlekedni
Úgy néz ki, hogy ezeken a tartóíveken is lehet majd motorozni
Este is szép látvány lesz
Háromszori bombatámadás és hét telitalálat után roppant csak össze
Ami maradt belőle