2024. november 23., szombat

Mérlegen a minőség

Sági Ágostonnal, az újvidéki Metron Kft. tulajdonosával a mérőműszerek világáról és egy igazságosabb rendszer bevezetéséről beszélgettünk
Sági Ágoston: A korszerű mérőműszerek alkalmazásával elkerülhetők a gabonaátvevő-helyeken tapasztalt gondok (Fotó: Ótos András)

A múlt héten megtartott újvidéki 79. Nemzetközi Mezőgazdasági Vásár látogatói behatóbban is megismerkedhettek a mérőműszerek világával, ha egy kicsit is elidőztek az újvidéki Metron Kft. vállalat standjánál. Családi vállalkozásról van szó, vezetője Sági Ágoston, aki a cég megalapítása óta tevékenységét három országra terjesztette ki, Szerbián kívül Magyarországon és Romániában is nyitott képviseletet. A vállalat laboratóriumi műszerek, készülékek, minőségvizsgáló mérőműszerek és mérlegek forgalmazásával, kalibrálásával, hitelesítésével és szervizelésével foglalkozik. Mostanra a Metron meghatározó cég lett a régióban, és ezután tengeren túlra is szállít.

– Egész életemben a méréstechnikával foglalkoztam –, meséli Sági Ágoston.– A szakma fortélyait a szlovéniai Celje városában levő Libela gyárban tanultan ki. 1970-ben friss házasként feleségemmel belevágtunk a vállalkozásba. Eleinte szervizeléssel, majd gyártással is foglalkoztunk. A hetvenes évek közepén létrejött a kapcsolat egy finnországi céggel és elkezdtünk nedvességmérőkkel, valamint a hektolitertömeg-mérő mérlegekkel foglalkozni. A nyolcvanas években jószág- és raktármérlegeket gyártottunk nagyobb mennyiségben, ezek akkoriban mechanikus mérlegek voltak. A gyerekek is idővel bekapcsolódtak a munkába, hisz nem állt tőlük távol ez a világ. Már kiskorukban is a mérőműszerek voltak a játékszereik. Abban az időben egy amerikai cégnek a Trebornak lettünk az itteni képviselője. Hat évig működtünk együtt, és mivel ők nedvességmérőkkel foglalkoztak, így mi nagyon jól kiismertük ezeknek a készülékeknek a működését. Ekkor nagyon sok értékes tapasztalatot gyűjtöttünk többek között a kalibrálás területén, azaz a mérőműszer hitelesítésében és beállításában. Az amerikaiak többször eljöttek, és mi egyfolytában tanultunk tőlük. Ez nekem nem kevés pénzbe került, de a tudásért cserébe megérte. A sok munka miatt rengeteget jártuk az országot, mivel itt senkinek sem volt fogalma arról hogyan kell kalibrálni.

Mikor indult be igazán a vállalkozás?

– Mikor felvettük a kapcsolatot a nedvességmérők legnagyobb és legelismertebb gyártójával, az amerikai Dickey-Johnnal, melynek képviselője lettünk. 1991-ben Magyarországon, 1994-ben pedig a romániai Sepsiszentgyörgyben terjeszkedtünk tovább. Eleinte csupa kiadás volt a vállalkozás, Romániában például csak az első két kiállításom megszervezésére 15 ezer márkát fizettem, és 1998-ig nem is volt semmi haszon. De mostanra a Metron egy meghatározó cég lett ebben a régióban, és még a tengeren túlra is szállítunk. A sikerünk többek között abban rejlik, hogy a mérőműszerek világát illetően Európa ennek a szegletében mi voltunk az úttörők.

A tanulságos évtizedek után mit tart a legnagyobb sikerének?

– Pályafutásom csúcsa az, hogy tavaly a nemzeti akkreditáló testületnél megszereztük az ISO 17020 tanúsítványt. Ez azt jelenti, hogy a cégünk egy része ellenőrző szervezetté alakult át. Egy nagyon komoly laboratóriummal rendelkezünk, amely a legkiválóbb műszerekkel van felszerelve, és nagyon képzett személyzet dolgozik ott. Hamarosan megkapjuk az ISO 17025 tanúsítványt is, mely fel jogosít, hogy hivatalosan is végezhetjük a minták vizsgálatát a kémiai laboratóriumban. Így szolgáltatásokat tudunk végezni, de ami talán még fontosabb, hogy ekképpen a saját műszereink hitelesítését is el tudjuk végezni. Szerbiában a nedvességtartalom és hektolitertömeg-mérők ellenőrzését csak mi végezzük.

Milyen problémák tapasztalhatóak a búza átvételekor?

– Én már évek óta azt szorgalmazom, hogy ne csak a nedvességtartalom és hektolitertömeg alapján bírálják el a termény minőségét. A búza minőségének megállapításakor szükséges a fehérje, az esési szám és a sikértartalom mérése is. Az átvételi állomásokon rengeteg a gond. Sokszor használnak hordozható készülékeket, amelyekbe bizony belenyúlnak és átállítják, aztán nem stimmelnek a mérések. A köztársasági mérési hivatallal megállapodtam, hogy jövő év végéig végzem ezeknek a készülékeknek a hitelesítését és többet nem. Nem akarom tovább csinálni, hogy aztán valaki belenyúljon és a gazdákat megkárosítsák. Ennek véget kell vetni, a mérőműszereket kódolni kell, hogy senki ne tudja becsapni a másikat. Nem az a lényeg, hogy minél többet termeljünk, hanem hogy minél jobb minőségűt. Mi tulajdonképpen többnyire takarmánybúzából készült lisztet eszünk, amit kenyérsütéskor különféle emulgeálószerekkel próbálnak feljavítani. Hogy egy komoly szintet érjünk el a mezőgazdaságban ahhoz egy komoly stratégiát kell kidolgozni. A mezőgazdaság lehetne a húzóágazat Szerbiában, de ehhez magas pozíciókban kell fontos döntéseket hozni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás