Május utolsó hétvégéjén a falualapításra emlékeznek a bácskossuthfalviak. Az első telepesek kétszázhuszonhat évvel ezelőtt a Nagykunságból érkeztek, a falu lakói ma is büszkék kun származásukra. Ennek volt bizonyítéka az idei falunapi programsorozat is.
A háromnapos ünneplés megmozgatta a falu apraját-nagyját. Kiállításokat nyitottak meg, utat adtak át, színházi előadásokat szerveztek, filmbemutatót, koncertet, utcabált tartottak, a civil szervezetek is bemutatkoztak.
A Vajdasági Magyar Folklórközpont kiállításával kezdődött a rendezvénysorozat, de május folyamán a 9+1 Művésztelepen megszervezett I. Jász-Kun Művésztáborban született alkotásokból és a bácskossuthfalvi születésű Hangya András születésének századik évfordulója alkalmából is alkalmi tárlat nyílt. A vajdasági magyar festészet egyik legkiemelkedőbb, egyéni hangú képviselője nemrégiben emléktáblát kapott szülőfalujában.
A helybeli általános iskola hagyományosan a májusi koncerttel kapcsolódik a programba, a zeneiskolások hagyományos évzáró hangversenyén ebben az évben megemlékeztek az iskola névadójának, id. Kovács Gyula kántor-tanító halálának 100. évfordulójáról is.
A központi ünnepségre a Kossuth parkban került sor, ahol kirakodóvásár, légvár, körhinta és egyéb szórakoztató érdekesség várta az ünneplőket. A Kossuth parkban a központi ünnepi rendezvény fúvószenével kezdődött, majd a helybeli néptáncosok népes tábora adott színvonalas programot.
– A közösség működése talán az emberi testhez hasonlatos. Kell bele gerinc, tartást adó csontozat, erőkifejtő izomzat, éltető véráram, és szellem, mely végső soron irányt szab a test tetteinek. A közösségi értékeink melletti kiállást alapelvként értelmezve sikerült új értékeket teremteni az elmúlt esztendő során is: a Juhász-féle báltermet, kiegészítettük a színházat kiállítótermekkel és öltözőkkel, határutakat építettünk, a sétány kialakítása folyamatban van, az emlékház átépítése halad, csakúgy mint a vízvezeték- és a szennyvízhálózat fejlesztése is – mondta egyebek között az alkalmi műsor keretében Fazekas Róbert, a helyi közösség tanácsának elnöke, aki köszöntötte a megjelenteket, köztük Kovács Tamást, Mélykút polgármesterét, Jánoshalma, Lendva, Királyfiakarcsa kétpviselőit, valamint Gara Katalin konzul asszonyt, továbbá a baráti települések küldötteit, a tartományi és a községi előjárókat.
A rendezvényen a közösségért tett évtizedes önzetlen és odaadó munkájáért Fodor Zoltánnak, a polgárvédelemben, az önkéntes tűzoltótestületben és a nagycsaládosok egyesületének élén tett tevékenységért átadták a faluplakettet,
valamint a szőlészet és a gyümölcstermelés fellendítéséért és népszerűsítéséért, a hagyományápolásért, a faluturizmus területén tett úttörő munkájáért a Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesületet is faluplakettel tüntették ki. A könnyített honosítási eljárás lebonyolításában nyújtott segítségéért köszönőlevelet kapott Kovács Tamás, a mélykúti önkormányzat polgármestere.
A péntektől vasárnapig tartó események sorában megnyílt Papp László helytörténész gyűjteményéből a település régi fotóinak kiállítása, a piactéren megszervezték a civil szigetet, a civil szervezetek bemutatkozását, több színházi előadást is tartottak.
A vasárnap a sporté volt: koronglövő versenyt és kispályás labdarugótornát tartottak. Ezzel egy időben a református templomban úrvacsoraosztással egybekötött pünkösdi istentisztelet, a katolikus templomban elsőáldozás volt. A faluban működő civil szervezetek hatékony együttműködését szorgalmazó Bácskossuthfalvi Civil Tanács ünnepélyes megalakítására vasárnap délután került sor a helyi közösség dísztermében.
Képeink is azt bizonyítják, hogy Bácskossuthfalván valódi közösségi ünneppé nőtte ki magát a falunap.