2024. november 25., hétfő

Igazi playboy volt

Tudománytörténeti séta Szent-Györgyi szegedi évei körül

Szent-Györgyi Nobel-díjának 75. évfordulójára kilenc Nobel-díjas tudós érkezett Szegedre. Ők láthatók a jubileumi érmén

A nagy sikerű, márciusi emlékkonferenciát követően folytatódik a Szent-Györgyi Albert-emlékév Szegeden, a neves tudós ugyanis 80 éve fedezte fel a C-vitamint, és 75 esztendeje vette át a Nobel-díjat, egyedüli olyan tudósként, aki magyarországi kutatásaiért érdemelte ki a tudományos elismerést. Programok egészen novemberig lesznek, a közönség pedig a nyár kellős közepén sem marad hoppon, hiszen az MTA Szegedi Akadémiai Bizottságának székházában (Szeged, Somogyi utca 7.) megnézheti a Szent-Györgyi relikviákból álló időszaki kiállítást.

A jól ismert, kedves arc

A kiállítás eddig a Szegedi Tudományegyetem orvosi kari dékáni hivatalában volt megtekinthető, amit gazdagítva, bővítve a Dóm-téri székházban tárnak a közönség elé a Szegedi Szabadtéri Játékok ideje alatt. A tárlat helyszínét és nyitva tartását úgy választották meg, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékokra érkező nézők is megtekinthessék, így augusztus 20-áig a Dóm téri épületben este 9-ig, az előadások kezdetéig várják az érdeklődőket, az előadások napján 16 órától tárlatvezetés is van. A belépés ingyenes.

A Szegedi Akadémiai Bizottság székházában mellszobrot is avattak a tudós tiszteletére. A tárlaton magyar és angol nyelvű tablók mutatják be a szegedi egyetem egykori professzorának és rektorának életét. Számos eredeti dokumentummal és fotóval is találkozhatnak a látogatók, és a kiállítás külön része eleveníti föl a Nobel-díj átadásának ceremóniáját, és az azt követő szegedi ünneplést. Látható továbbá a tudós íróasztala, írógépe, telefonja, szemüvege és rektori talárja is. Igazi technikatörténeti kuriózumnak számítanak azok a diktafonok, amelyeket annak idején ő használt. Az egyik berendezés eredetileg Klebelsberg Kunoé volt, a kultuszminiszter ugyanis 1930-ban, amikor Cambridge-ből hazacsalogatta Szent-Györgyi Albertet, ígéretet tett rá, hogy biztosítja azokat a technikai feltételeket, amelyekhez a kutató Nagy-Britanniában hozzászokott. Archív hang- és filmfelvételek, riportok, dokumentumok tanúskodnak a tudós szegedi éveiről. A kiállításon számos képzőművészeti alkotás látható, mivel a szervezők arra törekedtek, hogy a vendégek ne csak a tudóst, hanem a Szegeden tizenöt esztendőt töltő, a város társadalmi életében kiemelkedő szerepet vállaló polgárt is bemutassák. Így láthatók képek, újságcikkek a teniszező, a röplabdát a városban meghonosító Szent-Györgyiről, aki szerette az autókat és a repülést is. A tudós igazi zenerajongó is volt, rengeteget járt a színházba, motorozott, szivarozott. Igazi playboyként élvezte az életet – mindez a kiállításból is kiderül.

A Szent-Györgyi emlékév keretében a programok egészen novemberig lesznek. Az egyetem többek között tanulmányi versenyekkel, sportvetélkedőkkel, emléksétákkal készül az őszi szemeszterben is. November 10-én a Szegedi Szimfonikus Zenekar koncertjét tartják a Szegedi Nemzeti Színházban, egy nappal a Szegedi Tudományegyetem napja előtt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás