2024. november 25., hétfő

Egy történelemformáló ütközet emlékére

A keresztény és az iszlám civilizáció szállt harcba egymással Péterváradnál1716-ban
A tekijai kéttornyú templom (fotó: Dávid Csilla) Szavoyai Jenő főherceg serege 295 évvel ezelőtt, a péterváradi csatában nagy vereséget mért Pamid Ali pasa nagyvezér ottomán seregére. A törökök erősebbnek látszottak, hiszen mintegy 150 ezer katonával rohanták le Péterváradot, Szavoyai hatvanezres seregét azonban mégsem tudták legyőzni. A Vezérdombról (Vezirac) lendültek támadásba, míg a császári hadtest Újvidéken keresztül közelítette meg az 1716. augusztus 5-ei Havas Boldogasszony-napi csata színhelyét. A civilizációk közötti összecsapásban a kereszténység kerekedett felül, megakadályozva ezzel a törökök észak és északnyugat felé irányuló birodalom-terjeszkedési elképzeléseinek gyors megvalósulását.

A győzelem emlékére építették fel a péterváradi Tekiján a mennyei segítő nevét viselő templomot is.

Gyertyát vegyenek...

Az utóbbi években e jeles történelmi eseményről rendszeresen megemlékeznek Péterváradon. Az idei összejövetelt a helyi közösségben tartották meg, a résztvevőket az elnök, Petar Mudri köszöntötte, aki fontosnak nevezte az évforduló megünneplését, mert a város területén ma élő számos nemzetiség elődje vett részt a csatában.

Kegytárgyak, képeslapok minden mennyiségben

A mostanság már csak szerénynek mondható évfordulók által felelevenített győzelem után szerénynek egy cseppet sem nevezhető ünnepélyt tartottak a katonák 295 évvel ezelőtt: augusztus 6-án és 7-én teljesen ellenőrzésük alá vonták a török táborokat, 8-án visszatértek Újvidékre, s hatalmas mulatságot csaptak – miközben az imádságról és a hálaadásról sem feledkeztek meg – derült ki Siniša Jokićnak, az Újvidéki Városi Múzeum kusztoszának beszámolójából.

Misére várva

– A csatáról 2006 óta emlékezünk meg a péterváradi helyi közösség és a múzeum közös projektumának köszönhetően. Reméljük, hogy a kezdeményezés egyre szélesebb keretek között folytatódhat a jövőben. Öt év múlva, a 300. évfordulóra valóságos páneurópai projektumot gondoltunk el, ebbe külföldi múzeumokat, kulturális intézményeket is bevonnánk – számolt be a közeljövő terveiről a múzeum tisztviselője.

A csatáról elmondta, hogy minden bizonnyal ezen égtáj legnagyobbjának tekinthető, hiszen több mint 200 ezer katona vett benne részt, ami a népesség mai viszonylatában akkora méretű volt, mintha hárommilliós seregek harcoltak volna. Mint mondta, az osztrákok által vezetett sereg kisebb, de képzettebb, fegyelmezettebb volt, s így ki tudta magának harcolni a győzelmet. Igaz, az idő is kedvezett – tette hozzá ˜–, a hirtelen beállt hideg sehogyan sem tetszett a törököknek, s csakhamar hanyatt-homlok menekülésre kényszerítette őket. Sikerült hát megfékezni az ottomán sereg előrenyomulását észak és északnyugat felé.

Szabadtéri gyóntatószékek

– A történelem hagyatékainak az a feladata, hogy összekapcsoljon bennünket, akik valamilyen oknál fogva részeseinek tartjuk magunkat egy-egy múltbéli eseménynek. Nincsenek erősebb hidak a kultúra összekötő hidainál – hangsúlyozta Jokić.


AZ ÚJ CSALÁDTAG

Az évforduló kapcsán megtartott összejövetelen jelen volt Wolfgang Wagner, Ausztria belgrádi nagykövetének helyettese is. Beszédében elmondta, azért fontos ennyi idő után is emlékezni a 295 évvel ezelőtti történésekre, mert azok az együttműködés útját tárják fel előttünk. Elmondása szerint két dátum változtatta meg jelentősen Európa történelmét: az 1683-ban lejátszódott kahlenbergi csata, azaz Bécs ostroma, valamint az 1716-os péterváradi ütközet.

A tekijai ütközet színhelye, egykori katonai térképen

– Úgy vélem, azzal az eseménnyel, amelyről ma emlékezünk meg, Szerbia az európai államok családjának tagjává vált. Külön örömömre szolgál, hogy az ország a legjobb úton halad, hogy felzárkózzon az európai nemzetek közé politikailag és gazdaságilag egyaránt – fogalmazott a nagykövethelyettes.

Tessék a szentelt víz, egy deci húsz dinár, fél liter negyven dinár!

Számtalan csatát kellett megélniük a történelem során az itt élő népeknek – mondta Vasilije Vadić szerémségi pravoszláv püspök –, a szabadság utáni vágyat azonban egy percre sem sikerült az emberekben kioltani, mert nincs lényegesebb, alapvetőbb érték a szabadságnál. Fontos – tette hozzá – hogy a keresztény templomokban azokról sem feledkeznek meg, akik az életüket adták ezért a nemes célért.


SIKERHEZ VEZETŐ TERVEK

A program folytatásában a résztvevők a tekijai Havas Boldogasszony-templomban megtartott szentmisén vettek részt, amelyre ugyanezen a napon, augusztus 5-én, tömegesen zarándokolnak el a hívők a Boldogasszony tiszteletének áldozva. Ilyenkor magyar, német, horvát és ószláv misét is hallani lehet.

A péterváradi várban lévő városi múzeumban a csata emlékére abból az időből származó térképek, haditervek kiállítását nyitották meg. A múzeum kusztosza köszönetet mondott az értékes gyűjteményért, melynek Újvidékre kerülésében nagy szerepet játszott az újvidéki Történelmi Levéltár is. A kiállítást Duško Pantelić, Sara Samardžić és Siniša Jokić munkája révén nyílhatott meg. A térképek az osztrák archívum tulajdonát képezik. Tíz ausztriai mérnök csaknem három évszázaddal ezelőtt készített tereprajzai kerültek közszemlére – egyébként egyikük a csatában is részt vett.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás