Csaknem háromszáz fiatal részvételével zajlott le Újvidéken, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nagytermében a már hagyományosnak számító ifjúsági bál. A kiváló hangulatú mulatság mögött a Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ szervezetének csapata áll. Ez alkalommal a bál a pöttyös tematika köré épült fel. A szervezők igyekeztek minél több pöttyös dekorációt megjelentetni a terem díszítésekor. A táncmulatságra érkező lányok is szívesen bújtak pöttyös ruhába, a fiúk pedig inkább a pöttyös kiegészítőket részesítették előnyben. A pöttyös ingek mellett sokan a pöttyös nyakkendőre, illetve csokkornyakkendőre szavaztak.
Hatvani Petra és Teleki Attila együtt érkezett a bálra. Elmondásuk szerint nagyon elégedettek voltak a hangulattal. Mivel mindkettőjük kedveli a pöttyös rahadarabokat, ezért külön örültek ennek a témának. Attilla hozzátette, már három éve rendszeresen részt vesz az itteni bálakon. Kiemelte, hogy mindig kiváló a hangulat, valamint ez egy remek alkalom az ismerkedésre:
– Nem elősször látogattam el a szervezet rendezvényére. Egyetértek, azzal, hogy a bál a fiatalok számára teret biztosít a szórakozásra, illetve tökéletes hely az ismerkedésre. Úgy gondolom, a bállal egy kulturált szórakozási lehetőséget kínálnak. Kifejezettem tetszik, hogy néhány éve igyekeznek tematikát is adni a bálnak.
– Elsődlegesen a fiatalok igényeit vesszük figyelembe. Úgy vettem észre, manapság a fiatalok zenei ízlése változatos, így nyitottak a mulatós zene iránt is. Mivel Újvidéken ritkán szerveznek magyar bálakat, ezért szervezetünk fontos szerepet tölt be ezen a téren is – mondta Botka Andrea, a bál egyik szervezője. Kiemelte, szinte minden alkalommal szervezett buszt indítanak, amely Vajdaság számos településérül összegyűjti a fiatalokat.
A Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ (VMIK) több éve működő közhasznú ifjúsági civil szervezet. A 2001-ben alakult szervezet célja a vajdasági magyar fiatalok érdekképviselete, aktív polgári részvételre való ösztönzése. A szervezet tagjai aktívan tevékenykednek Vajdaságban, és évről évre többet hallhatunk róluk.
Az ifjúsági szervezet októberi közgyűlésén a csapat egyhangúlag Botka Csabát választotta meg a VMIK új elnökének. Csaba elmesélte, hogy a szervezet célja összehozni a magyar fiatalokat. Programjaikon keresztül segítséget és lehetőségeket nyújtanak. A bál szervezése mellett tevékenységi körükbe tartoznak különféle képzések és az ifjúsági etno táborok szervezése.
Programjaikat képezik az ismeretterjesztő előadások, vitafórumok, társasestek, különféle vetélkedők, ifjúsági találkozók, képzések és egyéb rendezvények.
– Ifjúsági képzéseinket mindig nagy érdeklődés övezi. Ezek kiscsoportos képzések, amelyek 20–25 főt jelentenek. Interaktív programok útján igyekezünk használható tudást kínálni a jelentkezőknek. Elismert előadókat hívunk meg, akiknek sokéves szakmai tapasztalatuk van. Magyarországon az ilyen képzések nagyon elterjedtek. Ott az üzletemberek komoly összegeket fizetnek azért, hogy részt vehessenek a programon. Mi pályázatok segitségével érjük el az előadót, és egy jelképes összegért a mi fiataljaink is részt tudnak venni az előadásokon – mondta az elnök. Kiemelte, ezek a képzések nagyon hasznosak, olyan plusz tudást adnak a résztvevőknek, amit az egyetemen nem feltétlenül, vagy inkább nem tanulnak meg. Azonban a munkapiac vonatkozásában mindenféleképpen fontosak. A képzések között volt már önfejlesztés, pályázatírás, a legutóbb pedig a testbeszédről és a munkahelyi viselelkedésről tanulhattak a jelenlévők.
Csaba az Ifjúsági Etno Tábort emelte még ki legfontosabb programjukként. A néhány napos tábort minden év júliusában tartják meg. A táborlakók rengeteg önfeledt, vidám pillanatban, élményben résszesülnek minden évben a Hajdújáráshoz közeli Róka-tanyán. A fiatalokat számos műhelymunkával várják. Kipróbálhatják a kézműves és más hagyományos foglalkozásokat, amelyeket elődeink űztek. Belekóstolhatnak a nemezelés, bőrműveskedés, gyékényfonás és szövés világába. Továbbá ékszert is készíhetnek gyöngyből, süthető gyurmából, rézből, valamint lószőrből is. Ezenfelül lovagolhatnak, csónakázhatnak a tanya melletti tóban, kipróbálhatját az íjászkodást, önismereti tréningeken és csapatjátékokban vehetnek részt. Esténként hangulatos koncerteket tartanak a rendezők a szemet gyönyörködtető tábortűz mellett.
A szervezet büszke lehet tekékenységére, az évről évre megtartott rendezvényekre. A csatlakozni vágyókat mindig tárt karokkal fogtadják. A szervezet szívesen látja azokat a fiatalokat, akik szeretnék magukat kipróbálni, illetve egy családias közösséghez tartozni. Mivel nagy hangsúlyt fektetetnek az együttműködésre is más szervezetekkel, intézményekkel, így a Kárpát-medencén belül több kisebbségi magyar szervezettől kapnak meghívásokat különböző ifjúsági találkozókra, konferenciákra. Ezáltal számos lehetőség kínálkozik az utazásra is. Nem utolsó sorban pedig nagyon fontos a magyar fiatalság összefogása itthon, Vajdaságban, a kultúránk megőrzése és hagyományaink ápolása miatt.