A környezetvédelem világnapja alkalmából a múlt hétvégén a szenttamási Szabadság téren szimbolikusan elültetek egy fiatal kőrisfát, majd a jelenlévők a Duna−Tisza−Duna-csatorna jobb és bal partjára vonultak, ahol közös hulladék- és szemétgyűjtéssel emlékeztek meg a jeles napra.
A gyülekezés a város központjában kezdődött, ahol az intézmények képviselői mellett minden olyan polgár, diák, egyetemi hallgató és dolgozó jelen volt, aki felismerte, hogy tudtatosan vagy akaratlanul is szennyezzük környezetünket, ideje lelassítani, majd teljesen megszüntetni a természet iránti felelőtlen hozzáállást. Az egybegyűltekhez Radivoj Paroški, Szenttamás polgármestere szólt.
− Több évre visszamenőleg folyamatos a környezetvédelem a község területén. A Beljanska bara Természetpark kialakításától, a fásításokon át a településeken áthaladó vízpartok tisztításáig nagyon sok olyan akciónk van, amelynek célja az egészséges környezet megteremtése és megvédése. A szennyezés azonban továbbra is folytatódik, ideértve a Krivaja folyót és a Bácskai Nagycsatornát, amely fekete pontnak számít Európa térképén. Ennek ellenére mindig próbáljuk megoldani a kiújuló problémákat, és jó úton haladunk, hogy ami a helyi szennyezőket illeti, ezt megoldjuk. Tekintettel arra, hogy Szenttamás nem túl erős ipari központ, a község területén nincs sok szennyeződés, viszont szeretnénk példát mutatni, hogy ha megvan a jóakarat, a dolgok elmozdulhatnak a holtpontról. A környezetvédelem világnapján felhívjuk polgáraink, gyermekeink és mindenki figyelmét a környezet megóvásának fontosságára, és hogy mennyire fontos odafigyelni a szennyezések okozta veszélyekre – mondta a polgármester.
Emlékeztetett arra, hogy a községben tavaly hét hektáron fásítottak, az idén ugyanezt hat hektáron teszik meg. A munkához szükséges eszközöket a környezetvédelmi minisztérium által biztosították.
− Egész Európában Szenttamáson találhatók a legminőségibb termőföldek. Ha azonban nem fordítunk kellő figyelmet a szélvédő övezetek kialakítására, és az évenként történő fásításra, a termékeny talajból gyorsan kiveszik a humusz, és veszélybe kerül az egyébként felbecsülhetetlen értékű termőföld – emelte ki Paroški. Kifejtette, a mostani akciónak a célja elsősorban az ökológiai problémákkal szembenéző, a környezetvédelem szempontjából pedig elsősorban megelőző intézkedések. Hogy mindez ne csupán egyetlen napra korlátozódjon, nekiláttak a Kiserdő gyakorlatban történő, széles körű megóvásához, ugyanis itt ritkaságnak számító, autochton növények találhatóak. Ezért alakult meg többek között a cserkészek egyesülete is, amelynek tagjai továbbviszik az erdő megóvására irányuló környezetvédelmi aktivitásokat.
A környzetvédelem világnapján történő nagytakarítási munkaakció kezdeményezője a nemrégiben Szenttamásra települt Živorad Đurić-Žića Maradona, aki a közéletben való humánus tevékenysége mellett a természet iránti szeretetéről vált ismertté. Felszólalásában köszönetet mondott az önkormányzatnak és a helyi közösségnek azért, hogy határozottan kiálltak az akció megszervezése mellett, ami szerinte a környezetvédelem, továbbá a polgárok érdekében képviselt felelősségteljes és szándékos hozzáállás legjobb bizonyítéka.
− Mottóm: Olyankor segíts a gyermekeknek, amikor arra a legnagyobb szükség van! A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesülete közvetlenül is a gyermekek problémáinak enyhítésével foglalkozik, és arra kérek mindenkit, próbáljuk meg közösen és lehetőségeinkhez mérten támogatni őket. Most jelképesen elültettünk egy fát, megtisztítottuk a csatorna partját, ám nem szabad olyan álláspontra helyezkedni, hogy a vizek partja csupán egy konténer, amit néha ki kell üríteni. Ezeket a folyókat és a vízpartokat a természettől kaptuk, amely lehetőséget nyújt az igazi és egészséges életre, éppen ezért tisztelni és szeretni kell ezeket a helyeket is. Fő célunk ösztönözni a fiatalokat, hogy megértsék, mit jelentenek, és miért fontosak számunkra a természet adta lehetőségek. Mindezt tettekkel bizonyítsuk! – üzente Žića Maradona, aki anyagilag is támogatja a Gyöngy egyesületet.
A környezetvédelem világnapján szervezett akción felszólalt még a Oliver Fojkar, a Tartományi Természetvédelmi Intézet munkatársa és Ivona Kerkez, a Belgrádi Egyetem Erdészeti Tanszékének doktorandusza is.
Az akcióban a helyi oktatási intézmények diákjai és tanárai mellett részt vettek az egészségház, a sportközpont, az önkormányzat, a helyi közösség, továbbá a községben működő egyesületek és a civil szféra képviselői is.