2024. október 10., csütörtök

Magyar találmányok szabadtéri tárlaton

Világhírű magyar tudósok munkásságát gyűjti össze Budapesten a Várkert Bazár Heuréka! A magyar géniusz nyomában elnevezésű szabadtéri tárlata.
A különleges válogatás a két magyar Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin és Krausz Ferenc sikerének apropóján mutatja be azokat a kimagasló tudományos eredményeket, amelyek hozzájárultak jelen világunk alakulásához, és amelyekre mindannyian büszkék lehetünk, hiszen a különböző területeken ma is visszaköszönnek, a járványkezeléstől kezdve az űrkutatáson át a mindennapi szórakozásig – hangzott el a Várkapitányság által szervezett kiállításmegnyitón.
A Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján megtekinthető 16, szabadon álló, kivilágított installáción összesen 32 tablófelület hozza közelebb a látogatókhoz 52 magyar feltaláló jelentős felfedezéseit.
A Dimenziók a térben rész egyebek között Eötvös Loránd torziós ingáját és Barabási Albert László komplex hálózatok elméletének kutatását ismerteti. A távolság leküzdése blokkban szerepel Pavlics Ferenc első holdjárója – amely részt vett az Apollo programban – vagy Puskás Tivadar telefonhírmondója. Az infókorszak kapujában részben például Jedlik Ányos dinamója, Neumann János számítógépekhez vezető elméletei és Charles Simonyi mai szoftvereket meghatározó munkássága kerül a középpontba. A Fókuszban az ember blokkban pedig friss Nobel-díjasaink mellett Semmelweis Ignác és Szent-Györgyi Albert világraszóló eredményeiről mesélnek a tablók.
A kiállítás – melynek kurátora Gál Vilmos történész-muzeológus – november végéig tekinthető meg ingyenesen a Várkert Bazár sétahelyszínén. 

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán