2024. július 16., kedd

Bűnök és bűnbakok

Avagy amikor a háborús bűnök hírvivőjét ültetik a vádlottak padjára

Tegnap az amerikai hadsereg vádat emelt egy volt katonája ellen, akinek az a fő bűne, hogy egy olyan videofelvételt tett közkinccsé, amely azt örökítette meg, amint egy Apache-ból több géppuskasorozattal fegyvertelen férfiakat lőnek halomra.

E 2007. július 12-én lejátszódott bagdadi mészárlás áldozata lett többek között a Reuters egyik fotósa és a kísértében levő sofőr is. A felvétel hanganyagán egyebek között hallani, amint a helikopter legénysége gúnyosan, leplezhetetlen cinizmussal kommentálja az eseményeket. Az akkori Pentagon-vizsgálat szerint természetesen ez is sajnálatos „baleset” volt: szegény fiúk csak azért lőttek, mert az újságírók vállán levő kamerát páncélökölnek nézték.

A járulékos tömeggyilkosságról készült 17 perces videoanyag kiszivárogtatása mellett a gyanúsított Bradley Manning bűnlajstromán nemzetbiztonsági kockázatot jelentő bizalmas információk nyilvánosságra hozatala is szerepel; az áprilisban világhálóra került videó mellett állítólag 260 ezer titkos diplomáciai üzenetváltást, és egy 2009-es afganisztáni – szintén polgári áldozatokkal járó – légicsapás felvételét is kiadta a Wikileaks.org svéd portálnak. Emellett egy olyan – szintén titkos – Pentagon-értékelést is kiszivárogtatott, amely a wikileaks oldalt biztonsági fenyegetésnek minősíti.

Bradley Manning, a katonai hírszerzés 22 éves elemzője tehát egy államtitkokat kifecsegő „kém”... mert árulói tevékenységével lehetővé tette, hogy több millió (amerikai is) szemtanúja lehessen ama nagy titoknak, hogyan fest egy tipikus háborús bűn elkövetése. E főben járó bűnért – amennyiben minden vádpontban bűnösnek találtatik – 60 évet kaphat.

Manning egyébként úgy bukott le, hogy eldicsekedte tettét egy korábbi hackernek, mondván, olyan hihetetlen szörnyűségekre bukkant a hadsereg és a kormányzat hálózatain, hogy azokat egyszerűen bűn lenne elhallgatni, ez a mocsok a nyilvánosságra tartozik. Bizalmasnak hitt társa, Adrian Lamo azonban megijedt saját és – elsősorban – az FBI árnyékától és feljelentette. Azzal indokolta Manning „beköpését”, hogy szerinte életek forogtak kockán, hiszen Manning töméntelen mennyiségű titkos információt hozott nyilvánosságra.

Amíg a kedves olvasó eldönti magában, hogy ebben a mesében ki a hazafi és ki az áruló – már amennyiben ezt a képet csupán fekete-fehérben igyekszünk szemlélni –, afölött is eltöprenghet, hogy az olyan firkászokkal, akik biztonsági fenyegetést jelentő oldalakat is olvasgatnak, mint a wikileaks vagy – horribile dictu – olyan helyekre írnak, mint az antiwar.com, hovatovább azokon kerek perec leírják, hogy szerintük Manning a hazafi, a kormány meg bújjon a föld alá, mi a teendő? Vajon kémtevékenységben való bűnrészesség címén szintén cellába kell-e őket zárni... vagy elég egy elmegyógyintézeti kezelés is?!?