2024. július 16., kedd

A görög föld (nem) eladó

A 445 hektáros, 45 millióba kerülő Atokosz (Ithakáról fényképezve)...

Egyesek úgy tartják, nem is nevezhető igazán gazdagnak az, akinek nincs legalább egy parányi szigete.

Talán ezért Richard Branson, a Virgin alapítója és tulajdonosa hárommal is dicsekedhet: a karib-tengeri (természetesen a Virgin-szigeteknél levő) Necker és Mosquito mellett az ausztráliai Makepeace-szigetet is sajátjának mondhatja. Ted Turner, a CNN alfája és ómegája, a dél-karolinai Phyllis-szigeten érzi magát igazán otthon, a nagy mágus, David Copperfield és Rothschild báró a bahamai Musha Cay, illetve a Bell-szigetek tulajdonosaiként „szomszédok”...a szintén bahamai szigeteket birtokló Johnny Deppel, Julia Robertsszel és Nicolas Cage-el. Diana Rossnak a francia polinéziai Tainón, Mel Gibsonnak a Fidzsihez tartozó Magón, Leonardo DiCapriónak pedig Belize partjaihoz közel van a második – minden oldalról vízzel övezett – otthona...

Egyes, hozzánk közelebb eső magánszigeten, vagy azok közelében személyesen is volt szerencsém megfordulni. Köztük a Jón-tenger egyik gyöngyszeme, Lefkada „szájában” található Szkorpioszon, amelyen egykor a görög hajómágnás, Arisztotelész Onasszisz és neje, Jackie Kennedy pihente ki fáradalmait. Az egyetlen örökös, Athina Onasszisz Roussel (Arisztotelész unokája) egyes avatottak szerint megsokallta az évi 1,5 millió eurós fenntartási költséget, és 180-300 millió euróért kész eladni azt. A potenciális vásárlók között Madonna és Bill Gates neve merült fel. A helyiek kizártnak tartják, hogy a nemzet egyik büszkeségének számító sziget „dobra kerül”.

Pedig sok minden eleve nem zárható ki. Így egyesek már tavaly úgy vélekedtek, hogy a 300 milliárd eurós adósságot felhalmozott Görögország – amely, mint ismeretes, az államcsőd elkerülése érdekében azóta számos megszorító intézkedésre és egy 110 milliárd eurós uniós kölcsönre kényszerült (a parlament szerdán szavazta meg a nyugdíjkorhatár 65 évre való emelését) – szigetei eladásával vagy bérbeadásával tudna enyhíteni a bajon. A kormány állítólag készséget mutatott az Égei-tenger egyik gyöngyszeme, Mikonosz eladására is, amelynek egyharmad része van állami tulajdonban. Bár a májusi athéni zavargások rendesen elriasztották a befektetőket (az ingatlanárak 10–20 százalékkal estek), egyes nyugati lapok a közelmúltban arról számoltak be, hogy a görög kormány Mikonoszt egy (vagy több) tőkeerős vállalkozónak lenne hajlandó eladni, aki hatalmas összegeket ruházna be a luxusturizmus fejlesztésébe. Még Rodosz is képbe került, amelyért a nyugatiak mellett kínai és orosz befektetők is érdeklődést mutattak.

Sziget-kiárusítás kapcsán más hír(esztelés)ek is szárnyra keltek, hogy a hét derekán újfent egy cáfolat borítson rájuk vizes lepedőt. Egyenesen Georgiosz Papandreu miniszterelnök volt az, aki egy, „a görög föld nem eladó” megjegyzéssel tett pontot – látszólag – a mese végére. Azért látszólag, mert a mintegy 6000 görög sziget közül csak 227 lakott, közülük 60 magánkézben, korporációk, csoportok tulajdonában van, tehát az állam de facto nem szólhat bele a sorsukba. Nemkülönben azért, mert rendszerint ilyen határozott cáfolatok után történik pont az ellenkezője. (Nálunk már szabályszerű, hogy amint valamely miniszter azt nyilatkozza, hogy valami nem drágul meg, mérget vehetünk rá, hogy az – lehetőleg már másnap-harmadnap – megdrágul.)

Eladó hát a görög föld vagy sem, tény, hogy számos szakosított honlapon tucatnyi görög sziget keres új gazdát. A Jón-tengerben, az Ithakától 40 kilométernyire fekvő 500 hektárnyi területű Nafszika már 6,9 millióért megvásárolható (korábban 8 millióra taksálták). Az Ithaka és Kefalónia között húzódó 55 hektárral kisebb Atokoszért ellenben már 45 milliót kérnek.

A Korinthoszi-öbölben (Égei-tenger) levő, Szent Athanasziosz e nagyság=ár arányban még borsosabb; alig egy hektárnyi területű, de 1,2 milliót ér. Ugyancsak fekvése és a könnyű elérhetősége teszi drágává a Korinthosztól vízi úton 20 percnyire levő, Szent Tamás nevét viselő szigetet, pontosabban e három sziget alkotta gyűrű egyikét, amelynek 20 hektárnyi területéért 15 milliót kellene legombolni. Ezzel szemben az akár luxusszálloda-láncolat, golfpályák, jachtkikötők... kiépítésére is alkalmas (de a parttól távolabb eső), 200 hektáros Amorgosz már 6,1 millióért „beköltözhető” lenne.

És ezek közt „kéreti magát” a képbe egy, a közelmúltban, a helyszínen „felcsípett” történet is. Eszerint 1965-ben a Beatles-kvartettnek nagyon megtetszett az Északi Szporádok szigetcsoport egyik leglátványosabbjától, Szkiathosztól 3 kilométerre levő Cugria (angolosan Tsougria). A lakatlanként vezetett, de a turisták által gyakran látogatott „földi paradicsomot” a liverpooli fiúk azonnal meg akarták vásárolni, ezért felkeresték – az akkor még kizárólag halászatból élő – Szkiathosz (a székvárost is így hívják) polgármesterét, és közölték szándékukat. Annak komolyságát egy bianco csekkel nyomatékosították, a „sziget ura” azonban – ahelyett hogy tetszőleges összegre töltötte volna ki – nemet mondott. Ma már aligha tenne ilyet.