Tudósítónk jegyzete
Washington, december 23.
„Amerikának új(jászületett) elnöke van!” – jegyezte meg ma az egyik vezető napilap kommentátora: az „új” Barack Obamának és a tegnapig még demokrata vezetésű kongresszusnak sikerült elfogadtatniuk egész sor olyan törvényt, amelyek ellen a jobboldal (amely január 3-án átveszi a hatalmat a képviselőházban) hónapokon keresztül ádáz csatákat vívott. Az ár: „karácsonyi” adóengedmény-hosszabbítás a milliomosoknak is.
Mint arról a Magyar Szó is beszámolt, Obama saját pártja háta mögött kötötte meg az alkut a republikánusokkal az adóengedményről, amelynek az évi negyedmillió dollárnál többet keresőkre való kiterjesztése két év alatt 500 milliárd dollárjába kerül az állami költségvetésnek. Az ellenzék ugyan azért volt sikeres a novemberi választásokon, mert deficitcsökkentést követelt, ám amikor a milliomosok adójáról van szó, akkor az elvei porba hullottak.
Obama mégis belement az alkuba, mert cserébe majdnem mindent megkapott, amit pártja akart. A „sánta kacsa” kongresszusi ülésszak záróakkordjaként még az Oroszországgal kötött Új Start atomfegyver-csökkentési szerződést is sikerült becikkelyezni. Előtte pedig megszavazták a szeptember 11-ei terrortámadások nyomán bevetett rendőrök, tűzoltók, mentősök és épületbontók ingyenes egészségbiztosítását – ami szintén szálka volt a jobboldal szemében. (Ugyanazok a honatyák, akik az elmúlt kilenc évben folyamatosan a terrorizmus elleni háborúra esküdtek, tegnapig hallani sem akartak arról, hogy a mérgező gázoknak és poroknak kitett embereket államköltségen gyógyíttassák, pedig bizonyítottan a romok között szedtek össze rákot és más halálos tüdő- meg belsőszervi kórokat okozó betegségeket.)
De ez sem volt elég, hanem tizenhárom hónapra meghosszabbították a munkanélküli segélyt, annak ellenére, hogy a republikánus vezetők szerint „aki nem dolgozik, ne is várjon segélyt” – holott novemberi választási sikerüket éppen annak köszönhetik, hogy a munkanélküliség még mindig a 10 százalék közelében ingadozik. Két évre csökkentettek bizonyos bér utáni járulékokat is.
Meghoztak egy egészen más jellegű törvényt is, amely Kelet-Európában és egyebütt esetleg kevésbé érthetően számít hatalmas sikernek: a homoszexuálisok katonai szolgálatáról van szó, amely Újévtől nyíltan engedélyezett. Az eddigi, még Clinton idejében született (akkor az is hihetetlennek tűnt) előírás szerint a fegyveres erők nem kérdeztek senkit szexuális irányultságáról, ám a homoszexuálisok sem tehették közzé preferenciájukat. Az elmúlt években ezreket bocsátottak el, mert kiderült róluk a titok, miközben a homoszexuális aktivisták kitartóan harcoltak azért, hogy ők is nyíltan szolgálhassák hazájukat. Ez most lehetővé vált. A Pentagon vezetői éveken át tanulmányozták a várható következményeket, és december elsején közzétették ítéletüket, hogy az új törvény nem csökkenti majd a harci készültséget. A volt republikánus elnökjelölt John McCain továbbra is dühösen tiltakozott, de akadt annyi párttársa, akiknek a szavazatával sikerült megszüntetni a diszkriminációt.
Obamának egyetlen dolgot nem sikerült keresztülvinnie: az „álomtörvényt”, amely lehetővé tette volna, hogy az illegális bevándorlók kiskorúként Amerikába hozott gyermekei legalizálhassák ittlétüket, ha egyetemet végeznek, vagy ha beállnak katonának. Ez is a jobboldal ellenkezésén bukott meg.
A „sánta kacsa” kongresszus azonban így is hatalmas sikerrel fejezte be működését: évtizedekre visszamenőleg nem született a novemberi választások és karácsony között ennyi fontos és főleg ennyi sokat vitatott törvény. Ha pedig hozzátesszük az előző másfél év kongresszusi eredményeit (az egészségbiztosítási jog általánossá tétele, a pénzrendszer és a gépkocsiipar megmentése a széthullástól stb.), akkor emberöltőnyi munkát végzett a demokrata többségű végrehajtói és törvényhozói hatalom, még ha közben túl sokat csetlettek-botlottak is.
Januártól a kongresszus egyik háza republikánus kézbe kerül, ami elméletileg megnehezíti majd a törvénykezést. A jobboldalnak különösen az egészségbiztosítási reform visszacsinálására és az adócsökkentés örökössé tételére fáj a foga, amelyek együttesen még nagyobb államadósságot okoznának. Az igazi karácsonyi ajándék az amerikaiak (és a leszerelési meg a gazdasági eredmények következtében a világ) számára azonban maga az „új elnök”, aki egyik napról a másikra képessé vált nemcsak harcolni a fontos törvényekért, hanem meg is nyerni a legkritikusabb csatákat.