Tudósítónk jegyzete
Washington, január 7.
Ez a jegyzetíró nem egyszer állította példaként egyes európai politikumok elé az amerikait, mindig az egyet nem értők, és különösen a pártok közötti civilizált eszmecserére irányítva a figyelmet.
(Bet/AP)
John Boehner, a képviselőház új elnöke
Ennek persze rég vége, de az új kongresszus első hetében különösen érdekes mutatványokra került sor, amelyek azt bizonyítják, hogy az amerikai politikai aktivisták ügyesen eltanulták másoktól – a civakodást.
Az Egyesült Államok kongresszusa szerdán ülésezett először új összetételben a képviselőház mind a 435 tagjának, illetve a szenátus egyharmadának novemberi újraválasztása óta. A szövetségi házban megcsappant, de megmaradt a demokrata többség, a képviselőházban pedig, különösen a jobboldali radikálpopulista „Tea Párt” sikereként a republikánusok vették át a hatalmat. Azok, akik Barack Obama első elnöki napján hivatalos célul tűzték ki, hogy megakadályozzák az első fekete bőrű elnök sikerét.
Minthogy Obama számos törvényhozási haditette között az egészségbiztosítási jog univerzálissá tétele számít központi diadalnak, mi sem természetesebb, hogy a jobboldal azt akarja először eltörölni. Már jövő szerdára kitűzték a szavazást a törvény visszavonásáról, és a javaslatnak ezt a zseniális címet adták: „A munkahelygyilkoló egészségügyi törvény visszavonásáról szóló törvénytervezet”. Igen, jól olvasták, a címben szó szerint szerepel a „munkahelygyilkolás” („job-killing”). Mit számít az, hogy ennek semmi köze a tényekhez, lényeg az, hogy Obamát leszavazhassák és a népet félrevezethessék, hogy ebben segédkezzen.
Persze nem elég, hogy a képviselőház így döntsön, hiszen a szenátus demokrata többsége miatt ez nem fog törvényerőre emelkedni. Ha netán sikerülne is néhány kétkedő demokrata szenátort a jobboldalra csalni, még akkor is ott van Obama vétója (amivel eddig soha nem élt). Tehát a törvény és az univerzális egészségbiztosítási jog (pénzért, persze!), miután a normális világ utolsó országaként tavaly végre Amerikában is bevezették – egyelőre – biztonságban van. 2012 után meg majd meglátjuk.
Volt még egy jelképes húzása az új házvezetésnek: az 1788-ban becikkelyezett alkotmány teljes szövegének felolvasása a képviselőház szószékéről. Az amerikai alaptörvénynek persze óriási tekintélye van, de azért mégsem szokás kétévente nyilvánosan újraolvasni, hiszen általában középiskolában tanulja mindenki. Az új republikánus vezetés azonban azt akarta ezzel demonstrálni, hogy míg Obama és pártja „alkotmányellenes” dolgokat művelt az elmúlt két évben, ők bezzeg most visszatérnek az alapelvekhez, merthogy az alkotmány az szent. Csak okosan kell értelmezni. Mármint úgy, ahogy ők gondolják.
Mellesleg kihagyták a szent dolgok közül azokat, amelyek eredetileg nagyon is benne voltak az alkotmányban, és csak közel száz évvel később lehetett eltörölni, például a rabszolgaságot. Azt ugyanis nem olvasták fel, pedig az is benne volt. Márpedig, ha minden szó szent, mert az alapító atyák ötlötték ki, akkor az is, ha pedig az mégsem, akkor semmi sem az. Nem igaz!?
Valóban nem az, legalábbis egy karzati bekiabáló szerint! Amikor ugyanis azt a mondatot olvasták, amely kimondja, hogy csak az Egyesült Államokban született állampolgár lehet elnök, a Tea Part egyik közismert aktivistája bekiabált a karzatról: „Kivéve Obamát! Kivéve Obamát! Jézus, segíts minket!” Vagyis újra feléledt, és az alkotmány felolvasásával a republikánus vezetés újra magasba emelte azt a sokszor megcáfolt összeesküvési elméletet, hogy Barack Hussein Obama nem az USA-ban született, tehát nem is lehet legitim elnök. Minthogy az időzített karzati belépőket a képviselők irodái osztják, valószínűnek tűnik, hogy a „nagyjelenet” nem volt véletlen. A munkaelnök hármat csapott a kalapácsával és emlékeztetett arra, hogy a karzati vendégek nem szólhatnak közbe – a hölgyet pedig természetesen letartóztatták. De a hatás tökéletesen sikerült, mert ezt játsszák azóta is a tévék, vagyis megint legitimmé vált az elnök kétségbe vonása.
A másik oldalon is történt bekiabálás és elvezetés – csak a baloldali aktivisták nem a kongresszus termeit választották erre a célra, hanem egy belvárosi sajtóértekezletet. A jobboldal következő céltáblája ugyanis a külföldről érkező terhes anyák itt születő gyermekeinek amerikai állampolgársága, a ius solis megvonása. (Ezt a jogot a XIV. alkotmánymódosítás adta meg 1868-ban.) Ennek megvonásáról szólt négy állam republikánus képviselőinek sajtóértekezlete, amikor is egy tiltakozó bekiabált, hogy „Embertelen rasszisták!”. Persze őt is kitoloncolták a teremből, pedig csak az alkotmányt védte.
Hát így kezdődött a politikai esztendő Amerikában – amit nem fogunk egyhamar újra példaként állítani kelet-közép-európai politikusok elé.