2024. július 17., szerda

Fagyok, válság, optimizmus

Amerika négyötöde bizalommal várja Obamát – Beiktatási ünnepségsorozat, amely feledteti a válságot

(Tudósítónk jegyzete)

Errefelé ritkán látott, mínusz 15 fokos faggyal köszöntött be a hétvége az amerikai fővárosban, de az amerikaiak többségét ez sem rettenti vissza attól, hogy forró hangulatban készülődjenek az első feketebőrű elnök beiktatására.

Az Obama-házaspár Baltimore-ban, a vonatút egyik pihenőállomásán üdvözli az egybegyűlteket (Beta/AP)Lincolni és roosevelti léptékű feladatok várnak Barack Hussein Obamára – mert a hagyományokat követve ő is teljes nevét kimondva teszi majd le az esküt –, amikor kedden átveszi az Egyesült Államok elnöki hivatalát. Akkora feladatok, amelyeket csak szimbolikus eszközökkel lehet megközelíteni. Ezért kezdődött az ötnapos ünnepség pénteken egy kis ohiói csavargyárban, ahol az energia-függetlenséget jelképező szélturbinák alkatrészeit állítják elő.

Obama és Joe Biden megválasztott alelnök szombaton a történelmi Philadelphiából – a Függetlenségi Nyilatkozat és az alkotmány szülővárosából – különvonaton indult Washington felé. A fővárosi hivatalos rendezvények pedig Martin Luther King 46 évvel ezelőtti menetelésének végcéljától, a Lincoln-emlékműtől indulnak, ahol a polgárjogi vezető leghíresebb, „Van egy álmom” beszéde elhangzott.

Az amerikaiak legfőbb álma most persze az, hogy az új kormányzat kivezesse az országot a válságból – aminek (nem minden amerikai bűnrészesség nélkül) globálissá váló hatása miatt ez egy kicsit világméretű reménykedéssé is duzzadhat. Nem tudhatjuk, hogy az utóbbi évtizedek hatalomátvételeihez képest gyors, alapos és bölcsnek tűnő kormányalakítás mikor és milyen eredményeket hoz majd, de az amerikaiak a legfrissebb kutatások szerint hajlandónak tűnnek egy-két évet is várni arra, hogy Obamának „sikerüljön”.

Ez is minden korábbinál nagyobb türelemre utal, ráadásul mindkét párt hívei között hasonló az eredmény. Obama kormányzását a megkérdezettek 79 százaléka derűlátással várja, amire Roosevelt óta nem volt példa. Bill Clinton 1993-as, illetve Jimmy Carter 1976-os hivatalba lépésekor jutott ehhez legközelebb 70 százalékkal.

Ennek a nagy optimizmusnak két gyökere van: az egyik a hagyományos amerikai derűlátás, amelyik annál erőteljesebbé tud válni, minél nagyobb a baj. A másik pedig a gazdasági válság még mindig csak találgatott súlya, hossza és mélysége, ami arra inti az embereket, hogy ne várjanak azonnali csodákat.

Jövő szerda az új hatalom első munkanapja, az örömittas ünneplés utáni „másnap”, ami egészen másnak tűnik majd, mint a sosemvolt beiktatási lázban szemlélt „távoli szebb jövő”. De addig még ünnepelni kell, és ez javában folyik. Washington utcáin már péntek este óta nehéz kocsival közlekedni, akkora a forgalom, állami rendezvények és magánünnepélyek tömkelege folyik reggeltől – másnap reggelig. Másfél hónapja felépültek a lelátók is a beiktatásra. A kongresszus épületétől a Fehér Házig húzódó több mint 3 kilométeres útvonalra negyed millió jegyet oszthattak ki – kizárólag ingyen – a törvényhozás tagjai.

De ha valaki nemcsak a hivatalos ünnepséget akarja látogatni, hanem az aznap esti bálakon is asztalt – na meg az Obama-család jelenlétét – kívánja szavatolni magának és még 3 fontos személynek, akkor ezért a jegycsomagért 50 ezer dollárt kellett fizetnie. Majd félezer ilyen gazdag emberről tudnak a szemfüles hírportálok, közöttük a Microsoft, a Google, a Coca-Cola, az ExxonMobil, a Levi Strauss , a Sony és más óriáscégek vezetőivel.

Obama és Biden vasárnap reggel megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját az arlingtoni nemzeti katonai temetőben, a nemzeti sétányon pedig hangversenyek tucatjai zajlanak a legnagyobb sztárok ingyenes fellépésével: Stevie Wonder, Bruce Springsteen és Beyonce mellett a rock, a country, a gospel, a jazz és minden más „amerikai” zeneműfaj több száz más sztárja sereglett a fővárosba. Kiállítások, bálak, történelmi túrák és minden elképzelhető rendezvényfajta százai szerepelnek műsoron.

Az amerikai magyarok a Washington szívében álló Kossuth Házban ünneplik hétfőn a demokratikus hatalomátvételt az Amerikai Magyar Reformszövetség, az Amerikai Magyar Koalíció, a Magyar Emberi Jogi Alapítvány és az ohiói Itt-Ott Baráti Közösség szervezésében. Mint ismeretes, Obama leendő költségvetési igazgatója – akire a történelem első billió dolláros hiányának szanálása hárul majd – részben magyar származású, Peter Orszagnak hívják. Előzetes hírek szerint Orszag is megjelenik majd a Kossuth Házban, noha nem beszéli már ősei nyelvét.

A szervezők másfél-kétmillió látogatót várnak a városba, akiknek mindenfelé órák hosszát kell majd sorban állniuk és várakozniuk a biztonsági kapuk és a forgalmi dugók miatt. A 100 kilométeres körgyűrűn belül minden közúti hidat lezárnak, délről csak metróval, kerékpáron vagy gyalog lehet majd megközelíteni a főváros szívét, a Potomac folyót is rendőrnaszádok és a folyami flotta őrhajói ellenőrzik. A tömeg biztonságára tízezer rendőr és tízezer nemzeti gárdista ügyel majd, a politikusokat pedig ki tudja hány ezer titkosügynök őrzi 58 állami biztonsági szerv koordinálásával.