Az elmúlt néhány nap eseményei után már alig van valaki Szerbiában, aki még hisz abban, hogy fennmaradhat a hatalmat gyakorló koalíció. Már Vojislav Koštunica, az ország miniszterelnöke is nagy válságról beszél, amiért koalíciós partnereit teszi felelőssé. A demokrata párti Dragan Đ ilas pedig ezek után felszólította a miniszterelnököt, hogy döntse el, továbbra is koalícióban szándékozik-e maradni a DP-vel.
A Szerbiai Demokrata Párt elnöke, az ország miniszterelnöke, Vojislav Koštunica elveszítette koalíciós partnereibe – a Demokrata Pártba és a G17 Pluszba – vetett bizalmát, mert szerinte már nem harcolnak őszintén Kosovo megőrzéséért. A kormánykoalíció nagy válságban van, állapította meg.
– Szerbia kormánya mély válságban van, mert nem volt megfelelő szándék arra, hogy közösen, erőteljesen lépjünk fel azért, hogy Szerbia megőrizze területi egységét, és így legyen az Európai Unió tagja – nyilatkozta a kormányfő a Tanjug hírügynökségnek.
Sokak szerint a választások kiírása lenne a válság egyetlen megoldása. A Liberális Demokrata Párt elsőként, már néhány napja ezt vallja, tegnap is ilyen hangnemben nyilatkoztak. Az LDP szerint a válsággal való szembesülés további elodázása a „rothadt és elvtelen kompromisszum keresése, amelyekkel meghosszabbítanák a kormány fennmaradását”, az európai beállítottságú pártokat gyengítené.
A párt felszólította a köztársasági elnököt, Boris Tadićot, hogy írja alá az Európai Unió által felkínált politikai egyezményt. Emlékeztetnek, hogy ezt az unió már felkínálta, és ez lenne az első lépés a stabilizációs és csatlakozási megállapodás felé.
– A következő lépés pedig a parlamenti választások kiírása kell, hogy legyen, mert enélkül és Ratko Mladić kiadatása nélkül nem fogja az EU felkínálni a megállapodást. A rendkívüli parlamenti választás kiírása az egyedüli kiút a jelenlegi válságból, és az európai Szerbia egyetlen esélye – áll az LDP közleményében. Hozzáteszik: ma már mindenkinek világos, hogy Koštunica kormánya nem Európa felé vezeti az országot.
A Demokrata Párt frakcióvezetője, Nada Kolundžija szerint abban az esetben, ha a kormány eltér attól az öt alapelvtől, amelyen alapszik, és lelassul Szerbia európai integrációja, valóban új választásokat kell kiírni. Ezen minden párt világosan kimondhatná, hogy miért száll síkra, mennyire tartják fontosnak az Európa felé való közeledést.
A miniszterelnök azon kijelentésére reagálva, amely szerint a következő néhány nap feladata, hogy a kormányt alkotó pártok megtalálják a válságból kivezető utat, kiemelte: ennek az a legnagyobb akadálya, hogy Koštunica önkényesen állapítja meg, ki törődik igazán Kosovóval.
– Szerintem a DP és minden tagja bebizonyította, hogy az állami intézményekben megtettek mindent Szerbia területi egységének megőrzéséért. Ezalatt arra is ügyelve, hogy Szerbia és az ország lakossága ne szenvedjen semmilyen kárt – mondta a frakcióvezető.
A G17 Plusz a koalíciós társaiktól eltérően, kizárólag a rendkívüli választások kiírását tartja járható útnak. Suzana Grubješić, a párt alelnöke szerint nem lehet Kosovót úgy megvédeni, ahogy azt többek között Velimir Ilić miniszter elképzelte.
– A kormány fennmaradása nem Dinkić minisztertől és a G17 Plusztól függ, hanem attól, hogy a hatalmon lévő pártok nem tudnak megegyezni abban, hogy melyik úton haladjon tovább az ország – nyilatkozta Grubješić. Mint mondta, azzal, hogy Szerbia elszigeteli saját magát Európa többi részétől, nem tesz jót senkinek. Pártja véleménye szerint csak egy gazdaságilag erős, EU-tagsággal rendelkező Szerbia tudja megvédeni saját nemzeti érdekeit.
A G17 Plusz alelnöke ezzel reagált Velimir Ilić nagyberuházási miniszter azon kijelentésére, mely szerint Mlađan Dinkić a fő okozója a kormánykoalíción belüli válságnak. Ilić a Večernje novosti tegnapi számának azt nyilatkozta, hogy a válság megoldható lenne azzal, ha Dinkićet leváltanák.
A Szerbiai Szocialista Párt Ilićhez hasonlóan nem készül választásokra. Ivica Dačić, az SZSZP elnöke tegnap egy nemzeti egységkormány megalakításáról beszélt, végső megoldásként. Dačić a Beta hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette: azok a pártok vennének részt ebben a kormányban, amelyek hasonlóan vélekednek az ország és a nemzet érdekeiről.
Időközben a válságot kirobbantó Kosovo-határozat sorsáról is szó esett. Tomislav Nikolić, a Szerb Radikális Párt elnökhelyettese kijelentette: Boris Tadić köztársasági elnök sugallata ellenére sem mondanak le a határozat parlamenti vitájáról, nem vonják vissza azt.