2024. július 17., szerda

Kanyargó ösvényen

VÁLASZTÁSI HARC OBAMA ELLEN – Javul a gazdaság , mást kell találni – Fogamzásgátlás a katolikus intézményekben és a legújabb mo

Munkatársunk jegyzete
Washington, február 10.
Ha lassan is, de hónapok óta csökken a munkanélküliség az Egyesült Államokban, ami februárra elvette az élét a republikánus elnökjelöltségre pályázók eddig használt (hamis) retorikájának, hogy ti. Obama beiktatása óta csak romlott a gazdasági helyzet.

Minthogy a jelöltek belharca egyre hevesebb és a végkifejlet egyre nehezebben megjósolható (az eddigi előválasztások során a legkevésbé esélyes jelölt nyerte meg a legtöbb államot!), sebtében kellett találni valami más támadni valót az elnök politikájában.
Így jött kapóra az a rendelet, amely az egészségbiztosítási reformtörvény részeként felmenti ugyan az egyházakat, vallási szervezeteket, hogy a templomokban, zsinagógákban, mecsetekben foglalkoztatott nők számára olyan biztosítást kössenek, amellyel ingyenes fogamzásgátló szer jár, de a vallásos szervezetek által fenntartott egyéb intézményekben – kórházakban, segélyszervezetekben – dolgozók számára megköveteli azt.
Tudni kell, hogy a legtöbb ingatag szavazó a 65 millió amerikai katolikus közül kerül ki: ez a réteg iskolázottabb az átlagnál, ezért fogékonyabb a liberális értékekre, különösen a szociális védelemre, ám az egyház merev elutasító magatartása miatt az ultrakeresztényekkel együtt megbélyegzi a magzatelhajtást, sőt a fogamzásgátlás mindenféle mesterséges módszerét is. Ezért lehet a katolikus szavazók tüntetésével, esetleges elfordulásával zsarolni a demokrata kormányzatot.
Ami rendben is volna, hiszen ez is a politikai döntésekre gyakorolt civil befolyás egyik lehetséges módszere. Ami azonban az elmúlt héten Amerikában történt, az nem a szavazatok megvonásával való fenyegetés Obama felé, hanem a téma teljes eltorzítása: a Teadélután mozgalom aktivistáitól a képviselőház elnökén keresztül a jobboldali elnökjelöltekig mindenki azt harsogja, hogy az elnök és a kormány „totális támadást intézett a vallásszabadság ellen”. Obama elvszerű döntésének „alkotmányellenességgel” való megbélyegzése innen már csak egy lépés, amit olyan fogadkozások kísérnek, hogy „az amerikai polgár vallási lelkiismeretének megcsorbítását” minden eszközzel le fogják küzdeni.

(Léphaft Pál karikatúrája)

Természetesen szó sincs a vallásszabadság bármiféle korlátozásáról. Senkivel nem (v)etetik meg a fogamzásgátló pirulákat, akinek azok ellen kifogása van. Pusztán az történik, hogy mint minden munkaadónak – aki nem istentiszteleti helyen alkalmaz munkásokat, – egyenlő feltételek mellett kell biztosítania a hozzáférést a jövő év közepétől kezdve. Ettől még mindenki nyugodtan prédikálhat a fogamzásgátlás ellen, meg is próbálhatja azt megtiltani saját híveinek, ha tudja. A katolikus nők óriási többsége ennek ellenére Amerikában is használ ilyen szereket, az összes felnőtt nő 98 százalékával együtt.
Újabb példája ez annak, miféle ferdítésekkel, torzításokkal és agyafúrt, ádáz támadásokkal próbálkoznak Amerikában is azok, akiknek érdekeikkel szemben a puszta tények leküzdhetetlen akadályt jelentenek. Nem a vallásszabadságot korlátozza a törvény, hanem az azzal való visszaélést. Nem parancsol meg családtervezést, hanem kiegyenlíti az ahhoz való jogot. De mint ahogy a kormány sem szól bele abba, ki hány gyereket akar vagy képes nemzeni, a tilalom kierőszakolásához sincs senki másnak joga – a meggyőzéses próbálkozásokon túl.
Lapzártakor érkezett a hír, hogy – mint ahogy a Fehér Ház korábban is ígérte a kompromisszumot – Obama elnök péntek délután az ügy olyan kezelésére tesz javaslatot, amelynek keretében a vallási szervezetek helyett a biztosítóknak kell majd állniuk az említett egészségügyi szerek prémiumba épített értékét.