2024. november 23., szombat

Hetet egy csapásra

Néhány gondolat a Putyin elleni merényletmeghiúsítás kapcsán

A hír:

Az ukrajnai Odesszában két csecsent tartóztattak le annak alapos gyanújával, hogy a március 4-ei elnökválasztáskor pokolgépes merényletet terveztek Vlagyimir Putyin, a jelenlegi orosz kormányfő (volt és leendő elnök) autókonvoja ellen.

A Pervij kanal (Első csatorna) beszámolója szerint az egyik elfogott, bizonyos Ilja Pjanzin nevű férfi bevallotta, hogy Doku Umarov csecsen lázadóvezér megbízásából készítették elő a merényletet. Társaival együtt Törökországon át az Egyesült Arab Emírségekből érkeztek Odesszába, ahol egy lakásban gyakorolták a bombakészítést. Elszúrhattak valamit az „oktatóprogram” során, mert egy robbanószerkezet január 4-én felrobbant. A helyi tűzoltók először gázszivárgásra gyanakodtak, de az ukrán titkosszolgálat két nappal később már arról értesítette moszkvai kollégáit, hogy a lakás bérlői közül egy meghalt, egy másikat sikerült megmenteni, s rögtön kihallgatták, mert ott robbanószerkezetek alkatrészeit találták. Így derül fény a készülő merényletre. A terv ismertté válásától kezdve az ukrán és az orosz titkosszolgálat együtt dolgozott, s az ukránoknak sikerült elfogniuk a csoport harmadik, szökésben levő tagját, Adam Oszmajevet, aki ellen 2007 óta nemzetközi körözés volt érvényben.

Oszmajev állítólag készségesen együttműködött, s elmondta, hogy ő hozta össze a merényletre készülőket odesszai oktatóikkal, a bombakészítést tőlük tanulták. Oszmajev számítógépén videofelvételeket is találtak, amelyek Putyin gépkocsikonvojáról készültek.

A robbantást Moszkva egyik fő útvonala, a Kutuzov sugárút közelében akarták végrehajtani, s a tervek szerint elég erős lett volna ahhoz, hogy egy teherautót is levegőbe röpítsen. A lehetőségek között szerepelt az is, hogy nem távirányítású bombával ölik meg Putyint, hanem öngyilkos merénylő próbál meg a közelébe férkőzni. Az odesszai robbanásban meghalt ember, Ruszlan Madajev kész lett volna vállalni ezt a feladatot.

A következtetés:

Ha maradéktalanul hiteles az ügyeletes népbutító média, alias az orosz közszolgálati televízió által közölt hír, úgy a terroristák elleni harc még egy sikerét könyvelhetjük el. Lelkendezzünk! Ha nem igaz, úgy is nagyszerű, mert – ha igaz, ha nem – az ábra a következő:

Először is vitathatatlanul okkal lehet és kell a választásokon fő esélyes jelöltet, pardon, jelöltünket minden híradó fő híreként tálalni... napokig... a választásokig. Az időzítés is pompás, egy ilyen hírt a választási kampány finisében, egy héttel a voksolás előtt csak álmodni lehet.

(Léphaft Pál karikatúrája)

Következményeként a határozatlanok, a vacillálók, a Putyinnal esetleg nem eléggé szimpatizálók szíve is megdobban, ráébredhetnek, hogy az Egységes Oroszország jelöltje az egyetlen jó jelölt, a jövő záloga, mert ő bizony kemény kézzel bánik az ilyen gazemberekkel, és mindent meg fog tenni, hogy ne harapózzon el a terrorizmus.

Mivel az ellenzéki média sem kerülheti meg ezt a fontos információt, a bulvársajtónak meg egyenesen olyan, mint amikor a pókerben az ász tercre még a negyedik is bejön, ráharap és orrvérzésig foglalkozik a sztorival, így Putyin közszerepelési indexe még jobban megugrik, immáron a csapból is Ő folyik... mint eddig, csak még vastagabb sugárban.

Egyik következményeként a gonosz elleni küzdelem fontosságát esetleg kevésbé értők is megértik végre, hogy a kormány leendő szigorító intézkedései nem a mozgásszabadság és a demokratikus jogok csorbítására irányul majd. Azt is megértik, hogy ha majdan növelni kell a titkosszolgálat, a rendőrség, a katonaság és más állami szervek juttatásait, az nem öncélú pénz(ki)dobálás lesz, hanem indokolt beruházás. Azt is megértik, hogy a hadsereg korszerűsítése, és a fegyverkezés is jó dolog, mert védekezni kell az ilyenek ellen.

Azt is megértik, hogy ha a rendőrség netalán szétveri a Putyin-ellenes vagy kormányellenes tízezres tüntetések valamelyikét (mint a közelmúltban volt rá számos példa, igaz, a Pervij kanalon ez nem volt hír), úgy az nem a rendfenntartók túlbuzgóságának, brutalitásának következménye, még kevésbé Putyin igyekezetének, hogy minden szinten „kifüstölje” az ellenzéket, csupán az alkotmányos rend szavatolása, jogos és indokolt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás