Míg Belgrádban minden jel szerint lassan megegyeznek a szocialisták a radikálisokkal és a népnemzeti koalícióval a város közös vezetéséről, addig köztársasági szinten egyre nagyobb a nyomás a Szerbiai Szocialista Pártra. Elnökük, Ivica Dačić ezt nyíltan ki is mondta: az országot az EU-ban szeretné látni, ideológiailag tehát a demokratákhoz állnak közelebb, de a nemzeti és állami érdekeket szem előtt tartva a másik féllel egyeznek inkább.
– A Szerbiai Szocialista Párt komplikált politikai helyzet előtt áll – fogalmazott Ivica Dačić, az SZSZP elnöke a Fox televíziónak adott nyilatkozatában. Mint mondta, el kell dönteniük, hogy a tradicionális úton vagy egy újon indulnak-e el. A Demokrata Pártról kifejtve véleményét, arról beszélt, hogy nem könnyű azokkal koalícióra lépni, akik „letartóztatták és bebörtönözték” őket.
A pártelnök Andreja Mladenović, a Szerbiai Demokrata Párt szóvivőjének arra vonatkozó kijelentésére is reagált, amely szerint ők kitartanak amellett, hogy az új szerbiai kormány és parlament célja, hogy ne ismerje el a Szerbia és az Európai Unió között megkötött stabilizációs és társulási megállapodást. Dačić szerint az európai integrációt mindenképp folytatni kell.
– Az EU-val a kapcsolatunk nem ilyen egyszerű, és a megállapodás megsemmisítését nem tartalmazza az elvi megállapodásunk, ami megszületett közöttünk és az SZDP-Új Szerbia koalíció között – nyilatkozta a szocialisták vezetője, aki ezzel koalíciós partnerének, Dragan Marković Palmának, az Egységes Szerbia elnökének minap tett kijelentéséhez csatlakozott.
Az SZSZP elnöke kijelentette: köztársasági szinten nem tárgyaltak a DP-vel.
A szocialisták végrehajtó bizottságának elnöke, Branko Ružić tegnap erről a bizonyos elvi megállapodásról nyilatkozott. A B92 Kažiprst (Mutatóujj) rádióműsorában arról beszélt, hogy az elvi megállapodás egy dolog, a szocialistáknak viszont garanciákra van szükségük.
– Mindent tüzetesen át szeretnénk nézni, amit eddig letettünk az asztalra. Ezek az alapelvek szerintem minden parlamenti pártnak, releváns politikai erőnek – a Liberális Demokrata Párt kivételével – elfogadhatóak – mondta Ružić, majd kifejtette: az alapelveket meg is kell valósítani, és erre kérnek garanciákat. Elsősorban a szociális igazságosság megteremtését kell szavatolni, amihez különböző pénzalapokra van szükség.
Azt, hogy a szocialistáknak kell dönteniük, kivel fognak koalícióra lépni, szinte a választások estéjén tudni lehetett. A radikálisok először hétfőn követelték tőlük, hogy döntsenek mit akarnak. Akkor a Szerb Radikális Párt elnökhelyettese, Tomislav Nikolić szólította fel őket erre, tegnap pedig Dragan Todorović tette ezt. A Beta hírügynökségnek tett nyilatkozatában arról beszélt, hogy a szocialistáknak a koalíciójukon belül el kellene dönteniük, hogy kivel akarnak kormányozni.
Mint mondta, annak ellenére, hogy még nem sürgeti őket az idő, egy ilyen döntés után felgyorsulhatnának az események, és sok minden egyértelműbb lenne.
BELGRÁDBAN DÖNTÖTTEK?
Vojislav Koštunica ügyvezető kormányfő, az SZDP elnöke, Tomislav Nikolić és Ivica Dačić megegyeztek abban, hogy a három párt belgrádi bizottsága hivatalos alapokra helyezi a közös városi kormányzásról szóló megállapodást. Ezt az SZDP városi bizottságában nyilatkozták a Tanjug hírügynökségnek. Az SZDP végrehajtó bizottsága már tegnap aláírta a koalíciós megállapodást. Ezt a hét végéig megteszik a radikálisok és a szocialisták is, állítják Koštunica pártjában.
Aleksandar Vučić, az SZRP főtitkára szerint a radikálisok a hét végéig mindenképp csatlakozni fognak az SZDP-hez.
„IGAZI KIHÍVÁS”
A DP koalíciója nem fog tárgyalni a szocialistákkal a választások végeredményének hivatalos közzétételéig. Ezt megerősítette a DP politikai tanácsának elnöke, Dragoljub Mićunović is, ugyanis „a köztársasági elnök és a listavezető csak ekkor tud tárgyalásokat kezdeményezni”.
– A másik oldalnak sürgős, mivel nem biztosak abban, hogy a polgárok európai beállítottságát meg tudják-e másítani, ami gyakorlatilag az EU-s tárgyalások elodázását jelentené – nyilatkozta a Novostinak Mićunović.
A hágai nemzetközi törvényszékkel való együttműködés szerinte nem áll közvetlen kapcsolatban a stabilizációs és társulási megállapodás sorsával.
– Szerintem Hága nem jelent akadályt a szerződés előtt. A törvényszékkel való együttműködést törvény szabályozza, ez elengedhetetlen. Sokan önként mentek oda, és a bíróság feladata eldönteni ki bűnös, és ki nem az.
A DP egyik legtekintélyesebb politikusának számító Mićunović szerint az új kormány számára az EU-s megállapodás fog igazi kihívást jelenteni. Szerinte akkor dől majd el a kormány sorsa, annak összetétele, amikor a parlament elé kerül a megállapodás.
– A képviselők többsége támogatná a megállapodást, és a kormány sorsa pont attól függ majd, hogy a parlament elnöke napirendi pontra tűzi-e a kérdést. Ha a képviselők többsége támogatja majd, akkor az SZDP és a radikálisok arról szóló történetei, hogy a megállapodás ártana az országnak, értelmét veszti – mondta Mićunović.
Egyes értesülések szerint a szocialisták egyik kikötése a DP felé a Milošević család elleni vádirat ejtése. Mićunović szerint ez nem lehet követelmény, mivel a kérdés a bűnüldöző szervek hatáskörébe tartozik, és nem egy párt dönt róla.