2024. november 23., szombat

Komisz csipisz

Avagy a szíriai riporter, akit Londonban két stúdiólátogatás között egy Homszban kilőtt golyó sebez meg, és az elrabolt damaszkuszi leszbikus blogger lány, aki egy amerikai nős férfi

Háború idején az első áldozat mindig az igazság. Harold Thomas Henry Carter, alias Boake Carter (1903–1944) bakui születésű amerikai újságíró eme felismerése rendre tetten érhető.

Jelenleg hatványozottan Szíriában, ahol a szemben álló felek nap mind nap ádáz csatákat vívnak... különösen kamerákkal és mikrofonokkal.
Mintegy 50 gyermeket és nőt mészároltak le a közép-szíriai Homsz város Karm-ez-Zejtún negyedében. A megcsonkított tetemek szörnyű képei bejárták a világot. Az ellenzéki erők hétfőn a kormányerőket tették felelőssé, a közszolgálati tévé szerint viszont az elkövetők fegyveres terroristabandák voltak. Gaztettüket állítólag azért követték el, hogy növeljék a Bassár el-Aszad elnök rendszerére nehezedő külföldi nyomást, s még jobban kiélezzék a Szíria elleni médiahisztériát. Washington az erőszakcselekmények leplezésével vádolva feketelistára tette a szíriai közrádiót és -televíziót. Damaszkusz a véleményszabadság kisajátításának, a nyugati összeesküvés még egy megnyilvánulásának nevezte a lépést.
Kinek higgyen az egymásnak ellentmondó információáradatban a szerencsétlen hírfogyasztó? Honnan és hogyan szűrje ki, melyik a hiteles forrás, amikor az állami tévé leplez, csinosít, színez, azt akarja elhitetni, hogy minden renden van, a „független” meg következetesen az ellenkezőjét sulykolja. Van-e hihető hír egy olyan médiaháborúban, mint ez? Lehet-e hitelességet várni, remélni olyan hírcsatornáktól, amelyek látszatot „árulnak”, híreiket fekete-fehérben, jók-rosszak „skálán” tálalják, amelyek ilyen vagy olyan módon egy politikai cél mellett elkötelezettek... ilyetén nem is tájékoztatással, hanem agymosással foglalkoznak?
Még kuszábbá, átláthatatlanabbá teszik a képet az olyan esetek, mint amilyenre a közelmúltban volt (nem egy) példa. Danny Abdul Dayem, szíriai születésű brit tudósító a nyugati mainstream-médiát tudósította Szíriából. Örültek is neki nagyon, hiszen más riportereiknek nem adatott meg a lehetőség, hogy a fegyverropogástól leghangosabb Homszból és környékéről hozzanak be naprakész képsorokat. Syria Danny (ahogyan becézték) készségesen szállította is az exkluzív anyagot... – persze exkluzív pénzért. A BBC-stúdiójában tett vendégszereplésekor még sebesüléséről is beszámolt. Állítólag egy pisztolygolyó jobb csípője felett fúródott a testébe, és a veséje tájékán hagyta el azt. Az al-Hiwar stúdiójában (Londonból sugárzó, arab nyelvű műholdas tv-csatorna) már két lőtt sebéről számolt be, sőt be is mutatta a jobb és a bal vese tájékán viselt ragtapaszt, amelyek a golyók állítólagos kijárati sebeit takarták. Akadt, aki „enyhén” furcsállotta azt, hogy a két stúdiólátogatás közt másodszor is megsebesült, ám a lóláb igazán akkor kezdett kilógni, amikor Danny egyik homszi élő jelentkezéséről kiderült, a „háttérzeneként” hallható fegyverdurrogás nem a környékbeli csaták zaja, ő maga utasította társait, hogy a kamerák kapcsolása után lövöldözzenek. Amikor Anderson Cooper, a CNN műsorvezetője meghívta az atlantai stúdióba, és firtatni kezdte a dolgot, Danny zavarában több ellentmondásos állítással fűrészelte szaporán maga alatt a fát, azaz nem tudta hihetően elmagyarázni, miért „dramatizálta” ilyen módon jelenéseit. Azóta eltűnt a CNN, a BBC, a Sky News, az al-Hiwar és a többi csatorna képernyőiről.

(Léphaft Pál karikatúrája)

Bizonyára már csak kevesen emlékeznek (ha emlékeznek) bizonyos Amina Abdallah Arraf al-Omarira, aki a szíriai forradalom szócsöve volt; rendszeresen számolt be a kormánykatonák kegyetlenkedéseiről, és akinek Gay Girl in Damascus (Leszbikus lány Damaszkuszban) címen tavaly februárban indított blogja még a washingtoni hivatalos körök érdeklődését is felkeltette. Amina egy napon aztán eltűnt. Egy unokatestvére a blogon azt közölte, hogy a hatóságok Damaszkusz utcáin elfogták és elhurcolták. Kiszabadítása érdekében internetes kampány indult, még az amerikai külügy is nyomozni kezdett utána.
Június derekán aztán kiderült, hogy a 35 éves szíriai leszbikus blogger valójában egy amerikai nős férfi, a 40 éves Tom MacMaster, aki akkor éppen az edinburgh-i egyetem mesterkurzusára járt. MacMaster arab nyelvet tanult, s e célból korábban Jordániában és Szíriában járt, innen a jó helyzet- és terepismerete. Felesége, Britta Froelicher szintén egy skót egyetemen a szíriai gazdaságból írta a doktoriját.
Amina virtuális voltára, azaz MacMaster szélhámosságára az állítólagos elrablásakor derült fény, egy Londonban élő rijekai lány, Jelena Lečić ugyanis Aminában magára ismert. Nem véletlenül, MacMaster ugyanis internetes naplójához Jelena Facebook-portréját használta fel, így a Szíria sorsáért aggódók sokasága Jelena képmásával azonosította Aminát... azaz MacMastert, aki egyébként lebukását követően azt állította, nem gondolta, hogy a blog ilyen népszerűvé válik, nem akart ő semmi rosszat, csupán fel szerette volna hívni a nyugatiak figyelmét a közel-keleti eseményekre.
Egy nappal „Amina” lelepleződése után egy másik leszbikus honlapról is kiderült, hogy férfi áll mögötte. A Lez Get Real kiadójaként jegyzett Paula Brooksról vált nyilvánvalóvá, hogy voltaképpen Bill Graber 58 éves nyugdíjas építőmunkás, a légierő egykori pilótája, aki a felesége nevén írogatott. A dolog pikantériája, hogy a „damaszkuszi lány”, azaz MacMaster saját blogjának elindítása előtt a Lez Get Realen publikált írásokat Szíriáról, hovatovább személyes levelezésben gyakran flörtölt Paulával (Bill Graberrel), nem sejtvén, hogy akárcsak ő, a másik „leszbikus” is nős férfi.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás