Két táblán játszik Nyugat és Kelettel. Ez így is van rendjén, bár amikor a sorsolás a kezükbe kapták a nagyokosok majdnem nyugat-európai házibajnokságot láttak lelki szemeik előtt, leginkább ilyen középdöntő párosításban: Németország–Portugália és Hollandia–Olaszország. Ha erre pénzt tettek a gatyájukat is elveszítették.
Csak a németek jutottak a négybe, mégpedig Portugália tetemén. De ezen az ágon legalább egy esélyesnek sikerült, másként nem is volt lehetséges, mert egymás torkának estek. A németek nyakasabbak voltak. A másik ágon viszont még rosszabbul jártak az esélyeseknek kikiáltottak. A halálok halálának titulált csoport hozta az „üzenetet” - egymásután múltak ki a világnagyságok: Franciaország már a csoportselejtezőt sem vészelte át, aztán jött a tus az útközben legnagyobb favoritnak kikiáltott Hollandiának és végül a vb bajnok is csomagolhatott és indult haza Rómába. A leselkedő, majd egy egész évszázadot böjtölő spanyol válogatottnak végre megterítették az asztalt, a világ minden pizzája ott volt, közvetve a legjobb francia borok is, meg egy nagy csokor tulipán. Kutyául szép volt ezekben a napokban spanyolnak lenni. Ők képviselik a németeken kívül nyugat 100 millió futball megszállottját a kétszeresnél is több orosz és török ellen. Utoljára 1988-ban volt Nyugat-Kelet (azaz Hollandia–Szovjetunió 2:0) összecsapás. Kelet két csapata csak 1960-ban, Franciaországban játszott és a Szovjetunió 2:1-re verte Jugoszláviát.
Hogy ez, azaz Kelet teljes dominanciája, majd félszázad után megismétlődjön, ahhoz „csak” újabb két nagy meglepetés szükséges.
Először is a törököknek el kell foglalniuk a Bécs mögötti német területeket is. Ez nem sikerült nekik fegyverrel a múltban, de a II. világháború után bizonyos mértékben igen, hisz majd két millió török él némethonban. Ez tulajdonképpen ennek a meccsnek a legpikánsabb része, mert így, vagy úgy a zabolátlan tömeg rombolni fog, bánatában, vagy győzelmi mámorában. Máris ezt tette, habár eddig még nem volt napirenden az abszolút török-német konfrontáció. Csak Berlinben félmillió embert várnak a mega nagy képernyők elé. Állítólag tízezernél is több rendőrt rendeltek ki. A nagy vállatok kénytelenek voltak engedni a munkások kérelmének, hogy a meccs alatt ne kelljen dolgozniuk.
A németek persze senkitől sem félnek, de mind többet emlegetik, hogy a törökök nagyon „németesen” játszanak. Hogy ez pozitív, vagy negatív, az majd eldől a meccsen, tény az, hogy egészen különleges lelkierőről tanúskodik az, ahogy három meccsen is képesek voltak vesztett helyzetből győzedelmeskedni. Felfigyeltem arra, hogy miként „éneklik” a törökök a himnuszt: SENKI SEM ÉNEKEL! De látni kell azokat az arcokat, nem szeretnék eggyel sem éjszaka az utcán találkozni!
Nem kell talán mondanom sem, hogy Kosovo, vagy Mohács ide vagy oda, én most török sikert szeretnék.
Kokettálna Andrej Arsavin a spanyolokkal, vagy „beakarja őket húzni” azzal a nyilatkozattal, hogy: „talán ideje is volna ha elmennék a Zenitből, s ha ez megtörténik, legjobban szeretnék Spanyolországba menni!” Mert ha ez nem csalétek, akkor Hiddink biztos megöli a gólkirályt!
Persze az is meglehet, hogy ez, mint ezeregy más hangzatos nyilatkozat, valamelyik „jól értesült” újságírónak a költeménye. Mindenesetre lesznek találgatások ezzel kapcsolatba, ha így, ha úgy végződik e spanyol-orosz meccs. Mindenkinek megvan a maga kiindulási pontja és bizonygatja, hogy miért fog éppen így, vagy úgy végződni ez a találkozó. E két csapat csoportmeccsét a spanyolok kenterben nyerték. De ha az ember megnézi, hogy az oroszok mi mindent kihagytak, akkor nem volt a 4:1 olyan lesújtó. Szerintem minden attól függ majd, hogy melyik edző volt képes frissen tartani gárdáját és megtalálni az ellenfél gyöngeségeit. Ebben szerintem az oroszok vannak előnyben, mert egy nappal több pihenőjük volt és az 1:4 öket sokkal jobban serkenti.
Itt is éppen mint az előbbi meccsen az a véleményem, hogy az éhesebb csapat fog győzni. Nem mintha az oroszok, vagy a törökök nem volnának profik, de nagyon ritkán „laktak jól eb, vagy vb sikerekkel”!
Érdekességként említem, hogy a németeknél a gólokat (egynél többet) Podolski 3 és Ballack 2 lőtte, az előkészítők pedig Klose 2 és Schweinsteiger 2 voltak. Ugyanez a törököknél Turan 2 és Kahveci 2, azaz Altintop 3, a spanyoloknál Villa 4 góllal, de nincs, aki kettőt készített volna elő. Az oroszok góllövői Pavljucsenko 3 és Arsavin 2, azaz Anjukov 2.