(Frissítve 2012. aug. 11., 16:00)
Mitt Romney republikánus elnökjelölt helyi idő szerint szombat reggel 9-kor a Virginia állambeli Norfolkban, a világ legnagyobb hadikikötőjében, a Wisconsin csatahajó fedélzetéről energikusan lekocogva bemutatta alelnökjelöltjét, a wisconsini(!) szövetségi képviselőt, Paul Ryant. (Romney várható választását már hajnalban jelentettük. Külpolitikai rovatunk pedig a hétvégi számban foglalkozott a lehetséges jelöltekkel a Mire jó az alelnökjelölt? c. jegyzetben.)
A fellépései során gyakran hibázó Romney ezúttal is nagyot tévedett (vagy sem): Rövid beszéde végén úgy konferálta fel Ryant, mint “az Egyesült Államok következő elnökét”. Az alelnökjelölt ezután sietett le maga is jellegzetes sportemberi lépésekkel a csatahajóról, és amikor mikrofonhoz állt, Romney-nakeszébe jutott, hogy kijavítsa a hibát: “Időről időre én is hibázom – mondta ügyesen elhumorizálva a dolgot. – A fickó kiválasztása nem volt hiba, de az USA következő ALelnökéről van szó.”
Nos, lehet, hogy Romney-ból valójában a próféta beszélt (ahogyan mormon egyházának vezetői önmagukat nevezik). Ha ugyanis Obamát újraválasztják, akkor könnyen Paul Ryan lesz a 2016-os, esetleg sikeres, republikánus elnökjelölt. Hozzátartozik a teljes képhez, hogy Barack Obama is bakizott hasonló módon a 2008-as kampány során -- de ő még ugyanzzal a lélegzetvétellel kijavította önmagát. (Obama mindenesetre győzött, így a bakiból nem vált ominózus jóslat.)
Romney és Ryan is arról beszélt, hogy ők ketten majd újjáépítik az “amerikai álmot” és olyan vezetői stílust nyújtanak az Egyesült Államoknak, amilyenre válságos időkben szükség van – és amilyenre Barack Obama, szerintük, nem volt képes. Ryan beszéde egyébként a vártnál gyengébbre sikerült: meglehetősen üres volt és jócskán akadozó, a jelenlévők nem érezték, mikor kell tapsolni. Amikor valaki bekiabált a közönségből, nem igazán találta fel magát – pedig kiváló szónokként ismerik, ám tehetségét eddig csak a kongresszusban csillogtatta. Márpedig a tömegek felvillanyozásához másfajta beszédmodorra van szükség.
Az utolsó előkészületek során minden jel arra mutatott – és ezt névtelen források több amerikai hírcsatornának is megerősítették –, hogy Paul Ryan wisconsini szövetségi képviselő, a költségvetési bizottság elnöke, a konzervatív megszorítások egyik leghangosabb szószólója a kiválasztott. A hadihajó neve ugyan szinte túlzottan árulkodó, akár megtévesztő manőver is lehetne. De péntek este Bostonból, Romney főhadiszállásáról, magánrepülő indult Wisconsinba, nyilván azzal a küldetéssel, hogy a helyszínre szállítsa a leendő alelnökjelöltet, családját és munkatársait. Ugyanakkor megerősített hír az is, hogy Scott Walker wisconsini kormányzót (aki csak pár héttel ezelőtt élte túl a visszahívására kiírt rendkívüli választást, amelyet kemény szakszervezet-ellenes intézkedései miatt kezdeményezett a nép) felkérte a kampánystáb: ürítse ki naptárát és álljon készen Paul Ryan bemutatására. Harmadik jelként, a többi legesélyesebb „alelnökjelölt-jelölt” bejelentette, hogy szombati programjuk nem változik.
Az elmúlt néhány hét alatt intenzív lobbizás folyt a Republikánus Párt neokonzervatív berkeiben: arra szólították fel Romney-t, hogy merészen válasszon maga mellé alelnökjelöltet. Látszott ugyanis, hogy Barack Obama előnyének növekedését csak egy bátor lépéssel remélhető megállítani. Ryan ezeknek a köröknek és ugyanakkor a Teadélután mozgalomnak a kedvence.
Szakértők szerint az elnök újraválasztási kampánya is örül majd a kihívó vakmerő húzásának. Ryan költségvetési terve ugyanis egyértelműen kisemberellenes és veszéyezteti az idősebb korosztály egészség-biztosítását és létbiztonságát. Ryan szigorúan megnyesné a szociális juttatásokat és privatizálná a Medicare nevű programot, amely az idősek egészségügyi ellátását állami keretek között, megfizethető alapokról biztosítja Lyndon Johnson elnöksége óta. Obamáék abban reménykednek, hogy a novemberi elnökválasztásig hátramaradt 86 nap vitái során könnyűszerrel festhetnek egyre riasztóbb képet egy Romney-elnökség várható következményeiről. Feltehetően mégsem lesz azonban egyszerű dolguk. Ryan ugyanis bátor, szókimondó, élvezetes szónok. Megnyerő stílusa és kiváló meggyőzőereje van, akire még azok is kénytelenek odafigyelni, akik nem értenek vele egyet. Fiatal korát máris hosszú kongresszusi tapasztalat gazdagítja, úgyhogy az alelnökjelöltek tévévitájában Joe Bidennek semmiképpen sem lesz könnyű dolga. Sőt, maga Romney-nak sem lesz egyszerű elviselnie, hogy alelnökjelöltje nagyságrendekkel érdekesebb egyéniség, mint ő maga.