Helyszín a kaliforniai Pasadena, ahol két buzgó ifjú bulit szervez középiskolás társuk szülinapja alkalmából. Rengeteg sms-t, Facebook-meghívót küldenek szét.
Ahogy esteledik, az ünnepelt kétszintes családi háza (a szülők frissen elutaztak) mind jobban benépesül. Éjféltájra a szesz- és ecstasy-mámorban hullámzó, csaknem ezresre duzzadt tömeg egyre több kárt tesz a házban és környékén, még a papa metálszürke Mercedese is a medencében köt ki. A totálkárosra zúzott házat (és környékét) végül egy lángszóróval felfegyverzett drogdíler gyújtja fel...
Akinek a fenti cím kapásból „bejött”, az első mondatból is biztos ráismert a brit–iráni Nima Nourizadeh rendezte hollywoodi produkcióra. Tudja hát, hogy az egész egy valósághű fikció, zsánerében komédia. A filmnek azonban a valós világban több folytatása is lett.
Pár nappal a film ősbemutatója (február 29.) után Houstonban 14 tinédzser tönkrezúzott egy új, félmillió dollár értékű, 400 négyzetméteres házat. Egyetlen ablak sem maradt ép. Nem csoda, hisz valamennyire rá volt írva: „Törjél össze!” Két hétre rá ugyancsak a texasi városban egy, a szintén Facebook és a Twitter révén meghirdetett bulira majd ezren csődültek össze. A Project X-stílusú féktelen dorbézolás, törés-zúzás becsült kára 100 ezer dollár, és egy kioltott élet. Egy vaktában lövöldöző csöve elé került szerencsétlen fiút több lőtt sebbel vittek kórházba, de nem volt rajta segítség.
A hasonló tini-cunamikról azóta több amerikai városból, továbbá Németországból és Ausztráliából is érkeztek jelentések, az egyik frissebb „folytatást” pedig a hollandiai Harenben „forgatták”. Szeptember 22-ére virradóra 3000 duhaj fiatal szállta meg a Groningen tőszomszédságában fekvő csendes városkát. Csalódottságukban, hogy elmarad a szülinapi buli, szétverték és kifosztották az üzleteket, és kocsikat gyújtottak fel. Hatszáz rohamrendőrt vezényeltek ki. A balhéban tucatnyian megsérültek, 34 fiatalt letartóztattak. A becsült kár egymillió euróra rúg. A 16 éves holland lány, aki miatt a csendes kisváros háborús övezetté vált, a Facebookon hívta meg barátait a szülinapjára, ám tévedésből mindenki számára láthatóvá tette a meghívót, internetes huligánok továbbadták és hatalmas kampánnyá duzzasztották. A meghívó futótűzként terjedt, 30 ezer emberhez jutott el. A 19 ezer lakosú város rendőrsége felkészült ugyan a tömegre, de a bulizni vágyókat nem lehetett megállítani. Pedig a rendőrök még az utcát is eltorlaszolták, ahol a szülinapos lány lakik. Ő már napközben elhagyta otthonát, és a Facebookon lefújta a bulit. Hiába. A résztvevők közül sokan „Project X Haren” feliratú pólót viseltek...
És ez csak a softcore, avagy light verzió volt. A hardcore-változatot – noha nem bulira invitáló hamis meghívókról van szó – hasonló lélektani mozgatórugók működtetik. Indiában augusztus derekán a közösségi média újabb kori történetének legnagyobb pánikja zajlott le. Az interneten hamis fotók és hírek keringtek muzulmánok kilátásba helyezett támadásairól. „Hölgyem, ne lépjen ki a házából! Kasztjának tagjait megtámadják. Hét nőt öltek meg Yelankában.” – ilyen és ehhez hasonló üzenetek érkeztek a déli országrészben élő északkeleti bevándorlók telefonjaira. Az eredmény: Dél- és Nyugat-India nagyvárosaiban, köztük Mumbaiban, Csennaiban, Bengaluruban több tízezren hagyták el otthonaikat, hogy haza, a biztonságosnak tartott Asszámba utazzanak. A menekülők valósággal megszállták a buszokat, vonatokat. Sokan csak a vonatok tetején kaptak helyet... és zuhantak le onnan menet közben, másokat agyontapostak a tumultusban. Az indiai kormány tájékoztatása szerint legalább öten vesztették életüket a tömeges exodusban. Az üzeneteknek persze nem volt valóságalapjuk; az álhír kiagyalói a régió egyik neuralgikus pontját, az etnikai-vallási ellentéteket célozták és lovagolták meg.
Egy Facebook-bejegyzés kis híján a szomszédságunkban is fellobbantotta a lángokat. E bizonyos információ arról szólt, hogy Szalonikiben az Arany Hajnal szélsőségesei agyonvertek egy ott tanuló macedón egyetemistát, csak azért, mert büszke volt nevére és nemzetiségére. (A neonáci, ultranacionalista és idegengyűlölő demagógiát propagáló Arany Hajnal nevű pártra több mint 400 ezren voksoltak a május 6-ai görög parlamenti választásokon, a szavazatok 7 százalékának begyűjtésével 21 mandátumot szereztek a képviselőházban.) A hír(esztelés) szemvillanás alatt lázba hozta az országot, újabb hordó olajat öntve a 20 éve húzódó névvita miatt különben is izzó görög–macedón viszonyra, több hírcsatorna (köztük angolul nyelvű is) beszámolt a tragikus eseményről. „Ez nyílt felhívás a háborúra” – dörögte Todor Petrov, a Macedón Világkongresszus elnöke a közszolgálati televízió (MRT) kamerái előtt, és a felhívást intézett a néphez, jöjjön tüntetni a szkopjei görög nagykövetség elé. Csaknem egy teljes napig tartó kardcsörtetés, ökölrázás után aztán valakinek mégis eszébe jutott, hogy ellenőrizze az információ hitelességét. Azonnal kiderült, hogy Szalonikiben nem történt semmi, az állítólagos áldozatnak, bizonyos Alekszandar Samadzsijevnek – ha valós személy is – a haja szála sem görbült meg, az egész sztori egy sületlen uszító mocska volt.
Diagnózis:
a) Szép kis diliház a világ.
b) (amely nem zárja ki „a”-t) Már rég felismerték, hogy a leghatékonyabb és leggyilkosabb fegyver az információ. Visszaélni vele (sajnos) egyre könnyebb. A Facebookon (Zuckerberg csütörtöki bejelentése szerint immár 1 milliárd ember használja aktívan) és a Twitteren (félmilliárd felhasználó) tobzódó tömegek, az sms-ben, blogokon, topikokon, terjesztett hír(esztelés)ekből táplálkozók hada eszményi célcsoport; minden elhintett hülyeség szavatoltan táptalajra talál, és azonnal gyökeret is enged. Elég egy pszichopata vagy egy unatkozó, beteges elméjű kíváncsi, akit érdekel, vajon mekkora „durranás” lesz, ha bead egy kamu-hírt... és máris elszabadul(hat) a pokol.
Megelőzése és kezelése:
Descartes „receptje” szerint; Dubito, ergo cogito, cogito, ergo sum (Kételkedem, tehát gondolkodom, gondolkodom, tehát vagyok). Avagy gondolkodni – és több hiteles forrásból tájékozódni – nem túl megerőltető... és díjtalan.