2024. november 23., szombat

Ciklonpolitika

KI MIT VÁR AZ ELNÖKTŐL – Obama szerdán meglátogatta a hurrikán sújtotta partvidéket New Jersey államban – A New York-i polgármester elutasította az elnöki vizitet – A Wall Street Journal „vi

Tudósítónk jegyzete

New York, október 31.

Félszáz halálos áldozattal (a pontos számot még mindig nem tudjuk) és 50 milliárd dollárra becsült kárral a Sandy az USA történetének második legártalmasabb hurrikánjává dagadt.

(A 2005-ös Katrina, amely teljesen elárasztotta és hosszú időre lakhatatlanná tette New Orleans városát, kétszer annyi kárt okozott.) Talán a kulcsfontosságú választások közelsége teszi, hogy az amerikaiak a szokásosnál sokkal hamarabb visszatértek a politikai ujjal mutogatásra. Legalábbis az egyik oldalon.

Az elnökjelöltek hétfőn és kedden nem kampányoltak az ország egyötödét elborító természeti csapás miatt. Mitt Romney republikánus jelölt szerdán folytatta a választási harcot, Barack Obama pedig csütörtökön tér vissza kampányhoz. Ennek ellenére az elnök eddig is jelen volt a hírekben, mivel a hétfői napot a Szövetségi Katasztrófa-védelmi Ügynökségnél töltötte, kedden pedig a Vöröskereszt székházába látogatott.

A jobboldali média egy része már ettől is felhördült, mondván, hogy a demokrata jelölt „választási előnyszerzésre használja a hurrikánt”. Az ok: a Fehér Ház már kedden természeti csapás sújtotta területté nyilvánította New Jersey és New York államot, ami a szövetségi segélyalapok azonnali megnyitását eredményezi. Obama felszólította a kormányszerveket, hogy „ne azt nézzék, mit miért nem lehet, hanem tegyenek meg minden tőlük telhetőt, hogy minden segítséget megadjanak a rászorulóknak.” A politikai propaganda hangvételére jellemzően semmiféle magyarázat nem kell ehhez, elég csak rágalmakat széttrombitálni. Arról nem szólnak a konzervatív kommentátorok, hogy amikor ifj. George Bush emberei 48 órán át nem intézkedtek a Katrina tombolása alatt, akkor az miért volt „nemesebb cselekedet”. Az akkori katasztrófa-védelem mindenféle kifogást talált arra, hogy miért nem volt képes idejében védelmet nyújtani a nagy többségében fekete bőrű lakosságnak.

Az értelmesen gondolkodó jobboldaliak azonban nem ülnek fel ennek. Chris Christie, a legközvetlenebbül sújtott New Jersey állam republikánus kormányzója – aki mellesleg Romney egyik legfontosabb és leghatékonyabb támogatója a kampányban – pontosan mérte fel, mi a dolga egy kormányzónak: mindent megtenni saját lakosságának biztonsága és jóléte érdekében. Christie sajtóértekezleteken és interjúk egész során át üdvözölte és köszönte meg Obama és a szövetségi intézményrendszer aktív segítségnyújtását.

„Az elnök nagyszerű példát mutatott, háromszor is beszéltem ma vele, még éjfélkor is felhívott – mondta Christie kedden. A két politikus szerdán együtt járja be New Jersey partvidékének leginkább károsult részeit. – A szövetségi szervek bebizonyították kitűnő felkészültségüket – tette hozzá a republikánus kormányzó.

Ezzel szemben Michael Bloomberg, New York független pártállású, de konzervatív milliárdos polgármestere arra kérte az elnököt, hogy ne látogasson el a városba! Oda, ahol 22-en meghaltak, száz ház leégett, 7 metróalagút megtelt vízzel s a vonatok napokig nem közlekedhetnek, több mint félmillió embernek még mindig nincs áramellátása, 1888 óta először két napig zárva volt a tőzsde, csónakázni lehetett a Wall Streeten, víz alatt a repülőterek, az anyagi kár tetemes. Bloomberg ellenséges viselkedése sokakat meglepett: egyszerűen nem szokás – és nem illik – távol tartani az államfőt saját országa bármely területétől (ehhez képest Sólyom László be nem engedése Szlovákiába nem is volt olyan nagy ügy!), hiszen a legmagasabb szintű figyelem nagyon is jólesik azoknak, akik mindenüket elveszítették. A különböző magánszolgáltatások is rendszerint „elnézőbbekké” válnak vevőikkel, ha látják a kormány rendkívüli figyelmét.

New Yorkban száz ház leégett a hurikán dühöngése idején. Robert Connolly és felesége Laura szemlélik Laura szüleinek házának üszkös romjait (Beta/AP)

Az ausztrál sajtómágnás Rupert Murdoch amerikai lapja, az üzleti világ kedvelt Wall Street Journaljének szerkesztőségi kommentárja azonban még Bloomberg udvariatlanságán is túltett. Nem meglepő, hiszen Murdoch régen kiállt Romney mellett, és a lap rendszeresen támadja Obamát és eddigi teljesítményét. „Tisztában vagyunk vele – írja a lap –, hogy a liberálisok aggódva szemlélik, hogy Obama akár veszíthet is jövő kedden, de tényleg annyira pánikban lennének, hogy még el sem múlt a vihar, máris azt sugallják, hogy Mitt Romney és a republikánusok a segélynyújtás ellenségei!?”

A rosszmájú kommentár itt arra utal, hogy a sajtó egy része – márpedig a jobboldal szerint minden főáramú sajtó „balliberális” – arra emlékeztet, hogy a tavaszi előválasztásokon Romney a szövetségi katasztrófa-védelmi szervek megszüntetése mellett tett le a garast. Romney azzal gúnyolta Obamát a Republikánus Párt augusztus végi jelöltállító konvencióján, hogy a demokrata jelölt „a tengerszint csökkentését” is megígérte a választóknak. Minthogy a jobboldal szinte egyöntetűen elutasítja a globális klímaváltozás valódiságát, ez a kitétel nagy sikert aratott – csakhogy a valóság most hétfőn újra „kopogtatott” az USA partjainál. Lehet persze nem hinni a klímaváltozásban, de a tíz legkártékonyabb amerikai hurrikán mind az elmúlt húsz évben söpört végig az országon.

A Fehér Ház mindenesetre udvariasan válaszolt a New York-i polgármester pofátlanságára: „Obama egyetért Bloomberggel abban, hogy nem a jelenlegi pillanat a legmegfelelőbb az elnöki látogatásra.

Ki is folytat itt ciklonpolitikát?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás