„Abszurdum, hogy egy szuverén államban, amely jelenleg az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagja is, egy olyan külföldi protektor igazgasson, akinek olyan jogköre és akkora hatalma van, amilyenre egyedül a despota rezsimekben van példa. Azt ilyesmi abszolút elfogadhatatlan a XXI. század Európájában” – mondta Vuk Jeremić, és úgy vélte, a boszniai válság megoldásához elengedhetetlen a nemzetközi főmegbízott irodájának mielőbbi bezárása.
A brit Economist szervezésében Athénban tartott konferencián felszólalásában a szerb külügyminiszter azt is közölte, hogy Belgrád igyekszik konstruktív lenni a boszniai probléma rendezésében, azt szeretné, ha az ottani két entitás és három államalkotó nép konszenzusra jutna az égető kérdésekben, köztük a bíróságok és ügyészségek munkáját illető nézetkülönbségben is. Szerinte a törvényhozás reformjára mindenképpen szükség van, e reform sikerét és az összes többi probléma megoldását pedig jószerivel a protektorátus megszüntetése szavatolja.
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke szakasztottan ugyanezeket hangoztatva győzte meg a közelmúltban az RS parlamentjét, hogy írjon ki referendumot, amelyben a szerb entitás polgárainak arra kellett volna választ adniuk, hogy támogatják-e a boszniai bíróságok és az ügyészség jelenlegi joggyakorlatát (amelyek előtt Dodik szerint aránytalanul sok szerb ellen folyik háborús bűnök ügyében eljárás), és szükségesnek tartják-e a nemzetközi főmegbízotti iroda további működését, avagy annak azonnali bezárását szeretnék.
Hosszabb huzavona után, a nemzetközi nyomásnak (köztük szankciókkal való fenyegetésnek) engedve Dodik a múlt héten vonta vissza a referendum kiírásáról szóló határozatot. Jeremić vélekedésének külön súlyt ad annak ténye, hogy közvetlen felettese (Boris Tadić) nyilvánosan elhatárolódott a referendum támogatásától.