2024. szeptember 12., csütörtök

Londonban lelőtték, Hágában elfogták a késelőt

Korábban robbantani is akart a brit fővárosban két embert meggyilkoló terrorista

Robbantásos merényletek előkészülete és dzsihadista kiképzőtábor létrehozásának terve miatt ült börtönben a Londonban elkövetett késeléses támadás gyanúsítottja, akit tavaly helyeztek feltételesen szabadlábra. A terrorista két személyt agyonszúrt a hét végén, hármat megsebesített, majd a rendőrök őt lőtték le. Hágában is késsel támadt a járókelőkre egy férfi, aki három tinédzsernek okozott sérülést, majd elmenekült. Néhány órával később elfogták.

Rendőrök lőtték agyon azt a terroristát, a 28 éves Usman Khant, aki pénteken két embert megölt és hármat megsebesített a brit főváros pénzügyi negyedében, a Cityben, a Temzén átívelő London híd északi végénél. A merénylet elkövetése után megszólalt az Iszlám Állam terrorszervezet, azt állítva, hogy Khan az ő emberük volt.

Neil Basu, a Scotland Yard terrorellenes osztályának vezetője szombaton közölte: a rendőrség a terrortámadással kapcsolatban más gyanúsítottat nem keres. Megerősítette, hogy a késeléses merényletben két ember – egy férfi és egy nő – halt meg, egy férfi és két nő megsérült.

A támadás a Cityben, a londoni halárusok ősi céhének ma már elsősorban ceremoniális célokat szolgáló díszes épülete, a Fishmongers' Hall konferenciaközpontjában kezdődött, és a London hídon folytatódott. Az épületben Learning Together (Közös tanulás) címmel büntetőjogi tudományos rendezvény zajlott. A rendezvényen a börtönbeli rehabilitációs programok tapasztalatairól volt szó, és a terv szerint a próbaidőn szabadlábon lévő Khan is a meghívott felszólalók között lett volna.

A támadás egyik halálos áldozata a 25 éves Jack Merritt, a Cambridge-i Egyetem kriminológiai tanszékének munkatársa, a konferenciát szervező Learning Together programsorozat koordinátora volt.

Boris Johnson miniszterelnök, a Scotland Yard főparancsnoka, Cressida Dick társaságában szombaton fölkereste a merénylet helyszínét, ahol értelmetlennek nevezte, hogy a büntetés-végrehajtási törvény lehetővé teszi a súlyos bűncselekményekért elítéltek idő előtti szabadlábra helyezését. Szerinte a kirótt börtönbüntetések automatikusan gyakorolt megfelezésének és a súlyos, erőszakos bűncselekményekért elítéltek idő előtti szabadlábra helyezésének gyakorlata alkalmazhatatlannak, a társadalom szempontjából pedig értelmetlennek bizonyult, amit a mostani merénylet is bizonyít.

Johnson már a merénylet után kiadott nyilatkozatában is kifejtette: hibás eljárás az elítélt bűnözők idő előtti szabadlábra helyezése. Az igazságügyi minisztérium tegnap már be is jelentette, hogy sürgősen felülvizsgálja a súlyos bűncselekményekért elítéltek próbaidős szabadlábra helyezésének szabályozását.

Khant 2013-ban ítélték jogerősen 16 évi börtönbüntetésre, azzal a kikötéssel, hogy legalább nyolc év letöltése után kerülhet feltételesen szabadlábra. Ám már tavaly decemberben kiengedték a börtönből. Igaz, csak próbaidőre.
Két társával együtt azért került rács mögé, mert a vád szerint az al-Kaida terrorhálózat szimpatizánsaikként egyebek mellett a Londoni Értéktőzsde és angliai pubok ellen terveztek robbantásos merényleteket, illetve dzsihadista kiképzőtábort akartak létesíteni Pakisztánban. A csoportot a rendőrség és a brit elhárítás korábban hónapokig figyelte.

A London belvárosában elkövetett merénylet napján Hágában is hasonló támadás történt, ráadásul a holland parlament épületének közelében, a belváros leglátogatottabb sétálóutcájában, amely zsúfolt volt a karácsonyi szezon kezdete, illetve a fekete pénteki bevásárlások miatt. Az elkövető kereket oldott, miután három embert megkéselt: egy 13 éves fiút és két 15 éves lányt; mindannyian könnyebb sebesülésekkel úszták meg a támadást, már ki is engedték őket a kórházból.

A rendőrség nem sokkal később – Hága központjában – elfogta a gyanúsítottat, egy 35 éves férfit. A hatósági közleményből arra lehet következtetni, hogy a feltételezett elkövető hajléktalan. Indítéka nem ismert, de a hatóságok semmit sem zárnak ki.