Kössön az Európai Unió új migrációs megállapodást Ankarával annak érdekében, hogy Törökország megfékezze a migrációt a saját határán – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Ankarában, a török hivatali kollégájával, Mevlüt Çavuşoğluval folytatott egyeztetését követő sajtótájékoztatón.
Szijjártó Péter emlékeztetett: Brüsszel korábban 6 milliárd eurót ígért Törökországnak, de vita van arról, hogy az Európai Unió mennyit fizetett ki ebből. A miniszter arra hívta fel Brüsszelt, hogy gyorsan tisztázza ezt a kérdést Ankarával, az Európai Bizottság pedig fizesse ki, amit vállalt.
Szijjártó Péter a koronavírus-járványra utalva rámutatott: korábban a migrációs hullámok még biztonsági és kulturális kockázatokat jelentettek, most viszont már komoly egészségügyi és gazdasági rizikójuk is van.
Törökországban több mint négymillió migránsról gondoskodnak jelenleg, és több százezren élnek a török–szíriai határ túloldalán. Miután a koronavírus-járvány könnyen válthat ki újabb migrációs hullámokat, az EU-nak életbe vágó érdeke a migrációs megállapodás fenntartása – közölte.
Példaként említette Líbiát, amely jelenleg zöld folyosóként szolgál az illegális bevándorlók számára. Közölte: egyetértettek abban, hogy a líbiai helyzetet stabilizálni kell, amihez Brüsszel és Ankara együttműködése ugyancsak szükséges.
A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta: az Európai Unió jövőjét nagymértékben meghatározza, hogy miként alakul Brüsszel és Ankara együttműködése az elkövetkezendő időszakban.
Magyarország továbbra is egyenes, őszinte és a kölcsönös tiszteletre alapuló párbeszédet szorgalmaz Törökországgal és Törökországról, Brüsszelnek a képmutatást és a kétszínűséget pedig a háta mögött kellene végre hagynia – fogalmazott Szijjártó Péter.
Kiemelte: jó lenne, ha minden európai uniós tagország ugyanazt mondaná akkor, amikor a török kormány képviselője a teremben van, mint amikor nincs.
Bizonyos tagországok például zárt körben határozottan világossá teszik, hogy nem támogatják Törökország európai uniós tagsági perspektíváját – tette hozzá.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a világjárvány az EU gazdasági környezetében is új helyzetet teremtett, ezért jó lenne, ha Brüsszel a gazdaság területén is minél szorosabban együtt tudna működni Ankarával. Közölte: Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy legyen minél kevesebb vám jellegű és bürokratikus akadály, ezért azt szorgalmazza, hogy jöjjön létre az Európai Unió és Törökország között szabadkereskedelmi megállapodás.
Mevlüt Çavuşoğlu arról beszélt, hogy Magyarország – ahogy mindig is – határozottan támogatja Törökországot az uniós kapcsolatok terén. A török miniszter köszönetet mondott Szijjártó Péternek azért, amiért minden platformon nyíltan szóba hozza az európai unió által alkalmazott kettős mércét. Aláhúzta: az EU-nak felül kell vizsgálnia, miért teljesített rosszul a koronavírus-járvány időszakában, és őszintébbnek, átláthatóbbnak kell lennie Törökország felé.
Çavuşoğlu a járvány kapcsán arra is kitért, hogy Törökország és Magyarország különös szolidaritást mutatott egymás iránt ebben az időszakban. Magyarország gyógyszerek, Törökország pedig különféle szövetek exportját illetően kezelte prioritásként a másik felet. „Bajban ismerszik meg a barát” – fogalmazott magyar nyelven szólva Çavuşoğlu.
A török diplomácia vezetője végül azt is bejelentette: a Turkish Airlines részben állami török légitársaság július 15-én indítja újra járatait Budapestre.