2025. január 11., szombat

Azt mondja, hogy nem azt mondta

Katarina Barley európai parlamenti (EP-) alelnök nem akarja kiéheztetni pénzügyileg Magyarországot és Lengyelországot a jogállami elvek tiszteletének biztosítása érdekében, a német szociáldemokrata politikus szavait tévesen idézte a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádió.

„Katarina Barley egy kijelentését kiélezés által meghamisítottuk” – írták a Deutschlandfunk hírportálján szerdán közölt beszámoló csütörtök este megjelent új változatához fűzött megjegyzésben, amelyben hozzátették, hogy „a hibát kijavítottuk, és bocsánatot kérünk”.

Az EP-alelnökkel készített interjú alapján összeállított első összefoglalóban az állt, hogy Katarina Barley szerint ki kell éheztetni pénzügyileg az olyan tagállamokat, mint Lengyelország és Magyarország. A felvetés indoklásaként kifejtette, hogy ezekben az országokban a jogállami elvek megsértése nem korlátozódik egyedi, elszigetelt esetekre, hanem rendszerszerű.

A rádió szerkesztőségi magyarázata szerint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa – a német szövetségi kormány korábbi igazságügyi minisztere – a csatorna műsorában a hírportálon közölt első jelentés után sugárzott interjúban valójában Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel kapcsolatban használta a pénzügyi kiéheztetés kifejezést.

A magyarázkodásba bonyolódó Deutschlandfunk szerint arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusra szóló EU-s költségvetés és a koronavírus-járvány gazdasági hatásait ellensúlyozó helyreállítási alap elfogadásának ügyében nyomás alá akarja helyezni a tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsot és az EP-t, Katarina Barley azt mondta, hogy Orbán Viktort kell pénzügyileg kiéheztetni, hiszen „neki is szüksége van a pénzre, és ha azt mondjuk, hogy te sem kapsz pénzt, akkor szerintem végül engednie kell néhány kérdésben”.

A politikus egyebek között hozzátette, hogy Orbán Viktor „egyáltalán nem akar kompromisszumokat kötni, éppen ellenkezőleg, meg akarja vezetni az EU-t, ezért lenne olyan fontos, hogy ezen a ponton kemények maradjunk, és azt mondjuk, hogy te sem kaphatsz pénzt, ha átépíted az országodat illiberális demokráciává, ahogyan ő nevezi, beteg demokráciává, ahogyan Věra Jourová mondja”.

MINISZTERELNÖKIHIVATAL-VEZETŐ: ÖNLEJÁRATÓ MAGYARÁZKODÁS

Önlejáratónak nevezte pénteken Michał Dworczyk, a lengyel miniszterelnöki hivatal vezetője a Deutschlandfunk német közszolgálati rádió magyarázkodását, miszerint eltúlozták Katarina Barley, az Európai Parlament egyik alelnöke kijelentését Magyarország és Lengyelország pénzügyi kiéheztetéséről.

Dworczyk arra reagált, hogy a Deutschlandfunk honlapján egy módosított változat jelent meg az vihart kavart interjúról, amelyben a cím már Orbán pénzügyi kiéheztetéséről szól. Lengyelország szerepel ugyan a szövegben, a kiéheztetés kijelentés viszont nem közvetlenül rá vonatkozik.

„A Deutschlandfunk szerkesztőségi magyarázata csak még jobban lejáratja a szerzőt” – jelentette ki Dworczyk. „Mit is jelent az, hogy Magyarországot ki lehet éheztetni, Lengyelországot pedig nem?” – tette fel a kérdést.

A lengyel politikus egyúttal rámutatott: az egész nyilatkozat összefüggéseiből kiderül, hogy a kijelentés igazából Lengyelországra is vonatkozott. Dworczyk aláhúzta: „a német politikusoknak a történelmi összefüggések miatt különös óvatossággal kell bánniuk az olyan szavakkal, mint a kiéheztetés”.

KOVÁCS ZOLTÁN: AGGÓDOM A NÉMET SAJTÓSZABADSÁGÉRT

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár pénteki Facebook-bejegyzésében azt írta: nagy port kavart Katarina Barley-nak, az EP balos alelnökének nyilatkozata, amelyben azt mondta, ki kell éheztetni pénzügyileg az olyan tagállamokat, mint Lengyelország és Magyarország. Ehhez képest péntek reggel már a 24.hu-nak azt mondta, rossz idézetet közöltek tőle, és ő valójában azt nyilatkozta, Orbán Viktort kell pénzügyileg kiéheztetni – jelezte az államtitkár.

„Semmi bocsánatkérés, inkább megváltoztatták az interjú szövegét. Hát ez zseniális! Komolyan aggódom a német sajtószabadságért!” – fogalmazott Kovács Zoltán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás