Áder János felszólalt az ENSZ-ben tartott vízügyi konferencián szerdán, s arra figyelmeztetett, hogy ha nem történik változás, akkor 15–20 éven belül vízválság várható.

Áder János köztársasági elnök, Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a Vízügyi Elnöki Testület ülésén az ENSZ New York-i székházában (Fotó: MTI)
A világnak 15–20 éve van arra, hogy megoldást találjon erre a problémára – szögezte le a magyar államfő az ENSZ-ben a Vízügyi Elnöki Testület konferenciáján, amely nemzetközi összefogásra buzdító felhívással ért véget.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Jim Yong Kim, a Világbank elnöke az idén kérte fel Áder Jánost, hogy vállaljon szerepet a világszervezetnek ebben az új környezetvédelmi testületében.
Az államfő kifejtette: az emberiség sorsa függ attól, hogy milyen sikeresen tud megküzdeni a klímaváltozás és a vízválság problémájával, amely világszerte egyre több országot fenyeget. Megállapítása szerint a világnak körülbelül másfél-két évtizede van még arra, hogy fordítson a helyzeten, mert később már – a felgyorsuló klímaváltozásnak betudhatóan is – az ellenőrzés kicsúszhat az emberiség kezéből.
„Ez az óriási feladat mindenkit próbára tesz – szögezte le Áder János. „A víz összeköt bennünket, a víz mindenki felelőssége” – fogalmazott a magyar államfő.
A tanácskozás utáni sajtókonferencián kifejtette: „a természeti erőforrások soha nem tapasztalt kizsákmányolásának vagyunk szemtanúi, s a várható vízválság elhárítása érdekében három feladat áll a felelősen gondolkodó politikusok és szakemberek előtt”. Az államfő az ivóvíz biztosítását, a vizek elszennyeződésének megállítását és a hatékonyabb vízgazdálkodást említette feladatként. Felhívta a figyelmet arra, hogy ma csaknem kétmilliárd ember nem jut tiszta vízhez, s ha nem sikerül változtatni, akkor milliárdnyi embernek nem lesz ivóvize és tízmillióknak kell majd elhagyniuk otthonaikat, hazájukat.
