2024. november 23., szombat

Elpazarolják a hitelt?

Még az erdélyi magyaroknak is furcsának tűnik, de a romániai közbeszédet nem a Fidesz–KDNP kettős állampolgársági törvénye, még csak nem is a trianoni évfordulón szervezett magyarországi és székelyföldi rend ezvények foglalkoztatják, hanem a mindennapi kenyér gondja.

A Demokrata Liberális Párt és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség támogatásával kormányzó Emil Boc miniszterelnök egy héttel ezelőtt felelősséget vállalt egy olyan törvénycsomagért, amelynek életbe léptetése után negyedével csökken a közalkalmazottak bére és 15 százalékkal lesznek kisebbek a nyugdíjak. Nem folyósítanak többé fűtéstámogatást a rászoruló családoknak, megadóztatják a bankkamatokból származó nyereséget, a szerzői jogdíjakat.

Takarékoskodni kell – szajkózza a miniszterelnök, viszont a sajtó kiderítette, hogy miközben a lakosságtól szinte mindent megvon a Boc-kormány, eközben mértéktelenül és felelőtlenül költekezik. Az államháztartás hiánya elérte a bruttó hazai termék (GDP) 2,25 százalékát az év első négy hónapja után. Január és április között a deficit 2,9milliárd euró volt. Az első négy hónapban a költségvetés bevételei 1,2 százalékkal csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest, a kiadások viszont 3,4 százalékkal nőttek. Az adatok cáfolják azt a miniszterelnöki állítást, hogy a kormány spórol.

Emil Bocnak már amúgy sem hisz senki, hiszen nincs másfél hónapja, hogy megesküdött: a nyugdíjak nem fognak csökkenni, sőt enyhén emelkedni fognak…

A DLP és a párt valódi vezetőjének tartott Traian Băsescu államfő népszerűsége mélyponton van. A naponta tüntető lakosság leggyakrabban ezt a miniszterelnök, illetve az államfő külső tulajdonságaira utaló rigmust skandálja: Ki a népet tönkretette: Egyik kancsal, másik törpe.

E népszerűségvesztés láttán az ellenzék népszavazás kiírására sarkallja Traian Băsescu államfőt, aki korábban gyakran hivatkozott a népakaratra, és populista javaslatait referendumon erősíttette meg.
„Összeállítunk az államfő számára egy dossziét, amely alapján megfogalmazhatja a referendum kérdéseit. Akarnak-e a közalkalmazottak bércsökkentést. Hát a nyugdíjasok? Szeretne-e a lakosság nagyobb adókat fizetni? Népszavazáson aztán az emberek eldönthetik, hogy a kormány tervei vagy esetleg más válságkezelő programok felelnének meg a gazdasági krízis időszakában” – mondta nem minden él nélkül Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt elnöke. Az alakulata szakértői által kidolgozott bizalmatlansági indítványról pedig Victor Ponta elmondta, kettős célt szolgál: a Boc-kormány leváltását és a kormány által tervezett intézkedések életbe léptetésének megakadályozását.

A kisebbik ellenzéki párt, a liberálisok alelnöke, Mihai Voicu szerint teljesen fölösleges népszavazást kiírni, ugyanis egyértelmű, hogy a lakosság nem támogatja a kormány szándékát. Emlékeztetett, hogy az 1980-as években Margaret Thatcher brit kormányfő által végrehajtott fájdalmas gazdasági reformokat támogatta a lakosság, mert az emberek felismerték, hogy életbe léptetésük után növekedni fog az ország gazdasága. „Ennek nálunk viszont az ellenkezője következik be, a kormánynak mennie kell, s ehhez a legjobb eszközünk a bizalmatlansági indítvány megszavazása” – szögezte le az ellenzéki vezető.

A koalíció tagja, az RMDSZ kitart a Boc-kormány mellett, noha a megszorításoknak nem mindegyikével ért egyet. Az RMDSZ fontos eredményeket ért el a koalíciós partnerekkel folytatott tárgyalások során, ugyanis ezek eredményeként a megszorító intézkedések nem érintik a minimálbért és a minimálnyugdíjat – magyarázkodott Markó Béla szövetségi elnök. „Senki nem örül annak, hogy hasonló megszorító intézkedéseket kell meghozni, mégis az előző elképzeléshez képest sikerült néhány fontos módosítást kieszközölnünk” – mondta az RMDSZ miniszterelnök-helyettese, aki szerint igen fontos eredmény az is, hogy a megszorítások meghatározott időre, azaz december 31-ig szólnak.

Hogy mi lesz december 31. után, az nagymértékben befolyásolja majd az RMDSZ megítélését az erdélyi magyarság körében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás