Bent és kint forró volt a légkör a parlamenti ülés idején
A bukaresti parlament kedden szavazott az ellenzék által benyújtott Állítsátok meg a társadalmi népirtást! című bizalmatlansági indítványról.
A Boc-kormány által kidolgozott megszorító csomag, amely a bérek 25, a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését, a fűtéstámogatás eltörlését írja elő, olyan drasztikus és népszerűtlen, hogy a kormány kénytelen volt felelősségvállalással, azaz parlamenti vita lehetősége nélkül a törvényhozás elé terjeszteni a tervezeteket. Vita helyett a honatyáknak egyetlen eszköz állt rendelkezésükre, mégpedig a kormány elleni bizalmatlansági indítvány benyújtása. Éltek is ezzel a lehetőséggel.
Az indítvány parlamenti vitája fülsiketítő hangzavar, unalomig ismételgetett vádaskodások, gúnyos bekiabálások, hurrogások, füttyök és lökdösődés közepette zajlott, miközben a parlament épülete előtt több ezren tüntettek, a karóba húzott bábuminisztereket látványosan elégették, összetűztek a csendőrökkel, dulakodtak, két utcában is megbénították a közlekedést.
És kis híján másodszorra is megbukott a Boc-kormány. Csak 8 szavazat hiányzott ahhoz, hogy megismétlődjön a tavalyi helyzet, amikor Emil Bocnak és kormányának mennie kellett. Igaz, akkor az Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselői Bocot minden idők legostobább miniszterelnökének nevezték, leszavazták, most pedig a segítségére siettek. A kormány tehát marad, a megszorító intézkedések életbe léphetnek.
Az RMDSZ kitartott kormánykoalíciós partnere mellett, és a bizalmatlansági indítvány elutasítása mellett szavazott. Az ellenzéknek még egy lehetősége maradt, a Szociáldemokrata Párt be is jelentette, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak, és alkotmányossági kifogásokat emeltek a törvény ellen.
Ám az RMDSZ-nek itt is jelentős szerepe volt abban, hogy az Alkotmánybíróság két újonnan megválasztott tagja a kormánykoalíciós partneréhez, a Demokrata Liberális Párthoz közel álló személy legyen.
A Képviselőházban példátlan cirkusszá fajult, már-már verekedésbe torkollt a hétfőn elkezdődött és majdnem kedd hajnalig eltartó alkotmánybíró-választás. Az ülést több alkalommal félbeszakították, elrontották a mikrofont, az ellenzéki képviselők felsorakoztak az emelvényen, hogy ne lehessen onnan beszélni, majd szinte összeverekedtek, amikor egyesek szerint egy képviselőnő a kollégája helyett is szavazni akart. Emil Boc kormányfő és Roberta Anastase házelnök pedig másfél órán át győzködte az RMDSZ-t a házelnök szobájában, úgy tűnik, sikerrel, mert végül az RMDSZ is a demokrata liberális jelölt mellett szavazott.
Traian Băsescu örülhet, az utolsó jelentős intézményben is a demokrata liberálisok kerültek többségbe. Most az ellenzék és a kormánypárt alkotmánybíróinak aránya 4 az 5-höz, s ha nem kerekedik felül a bírákban a szakmai tisztesség (amire azonban még Balkániában nem volt példa!), ha meghallgatják a Cotroceni-palotából vagy a kormánypalotából érkező parancsokat, a testület szerepe a nullával válik egyenlővé.
Az RMDSZ így komoly szerepet és felelősséget vállalt.
Tudja ezt a szövetség legjobb kommunikátorának tartott Borbély László is. A környezetvédelmi miniszter érezte, az RMDSZ-szel egyre elégedetlenebb, bizalmatlanabb magyarokkal gyorsan közölnie kell: „Ami engem illet: ha nem látom, hogy év végéig a decentralizáció beindul az adminisztrációban, illetve ha nem sikerül a gazdaságot kicsit helyrehozni, nem fogom tovább ezt a koalíciót vállalni.”
A gazdaság rendbetételének esélye – a jelenlegi kormányelképzelések alapján – rendkívül csekély. Igaz, nem nulla. Ha sikerül újra elérni a növekedést, az RMDSZ a keddi felelősségvállalását bizalomra válthatja. Ha nem, akár a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának a sorsára is juthat.