2024. november 23., szombat

Halálkórházak

Brassói tudósítónktól

Öt újszülött elhunyt, hat élet és halál között lebeg, miután egy bukaresti szülészet intenzív osztályán tűz ütött ki, és robbanás történt. A romániai közvélemény a megdöbbenés és a gyász enyhülése után azt firtatja: emberi mulasztás vagy politikai húzás volt-e az oka a szörnyű tragédiának.

A tűz Nagyboldogasszony napján este ütött ki az intenzíven, ahol tizenegy koraszülött gyereket gondoztak. Az előzetes vizsgálatok szerint a klímaberendezés szálait fordítva kötötte be a karbantartó, és nem szigetelte azokat. A légkondicionáló melletti szekrény gyúlt ki, a lángok pedig elértek egy oxigénpalackot, amely felrobbant. A tüzet csupán háromnegyed óra múltán vette észre a kórház folyosóján sétáló kismama. A riasztás után öt perc múlva kiérkező tűzoltók három kisbabát már nem tudtak élve kimenteni, nyolc gyermek pedig súlyos égési sérüléseket szenvedett. Azóta két kisbaba már belehalt sebeibe.

Péntek délutánra kiderült: az egészségügyi nővér, akinek vigyáznia kellett volna az intenzív osztályon fekvő csecsemőkre, s aki ha jelen van, idejében ki tudta volna menekíteni az újszülötteket, kollégáival a kórház egyik szalonjában Mária napját ünnepelte. Egy órára magukra hagyta a kicsinyeket.

„Felmerült bennem a gondolat, hogy lemondok, de úgy döntöttem, mégsem teszem meg” – jelentgette ki bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila RMDSZ-es egészségügyi miniszter, miután a hétfőn a giuleşti-i szülészeten történt tragédia óta az ellenzék több tagja lemondásra szólította fel. Megbízható források szerint ténylegesen felajánlotta lemondását Emil Boc kormányfőnek, aki azonban visszautasította azt, azzal az indoklással, hogy a kórház-decentralizációt véghezvivő Cseke a leghatékonyabb miniszterek egyike volt a mandátumának megkezdése óta eltelt mintegy nyolc hónapban.

A tragédia kapcsán fellángolt a vita a romániai egészségügyi ellátás állapotáról: a kritikusok szerint az alulfinanszírozás miatt bizonytalan a rendszer működése, az egészségügyi reform támogatói viszont úgy vélik, az elavult és átláthatatlan rendszer, az ésszerűtlen és pazarló támogatás okoz egyre súlyosabb gondokat.

A tárcavezető Cseke Attila szerint a kormánynak vissza kell vonnia az egészségügyi dolgozók alkalmazását megtiltó rendeletét azokban a kórházakban, ahol igazolható a személyzet túlterheltsége. Tavasszal ugyanis nagyarányú leépítéseket eszközöltek a romániai kórházakban. Júliusban az egészségügyi dolgozók bérének 25 százalékos csökkentéséről döntöttek. Augusztus közepén kiderült, hogy a bércsökkenés valójában 42 százalékos, a főorvosi fizetés így nem éri el a négyszáz eurót. Emiatt több ezer orvos és nővér keresett munkát olasz, spanyol és brit kórházakban.

A bukaresti tragédia országszerte nyugtalanságot keltett, mert hasonló szerencsétlenség sajnos bármikor, bárhol előfordulhat. És nem föltétlenül az emberi mulasztás miatt: a romániai kórházak legtöbbjét ötven-hatvan éve nem tatarozták, a félévszázados műszerek elavultak, meghibásodásuk veszélye állandóan fennáll.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás