2024. július 16., kedd

Ok nélkül vagy Boc nélkül?

KORMÁNYÁTALAKÍTÁS ROMÁNIÁBAN

Brassói tudósítónktól

Akkorát zuhant az életszínvonal Romániában az elmúlt két évben, a Demokrata Liberális Párt kormányzása alatt, amekkorára Európában az 1929-es gazdasági világválság óta, talán még a nyolc évtizeddel ezelőtti krízis idején sem volt példa. Az adók mértéktelenül nőttek, mindenkit megadóztatnak, az áfa 5 százalékkal emelkedett, Dánia után Romániában a legmagasabb (24 százalék), az átlagjövedelem pedig az unióban a legalacsonyabb (300 dollár). Az állami alkalmazottak bére 40 százalékkal csökkent. A magánvállalatokat kényszerítették, hogy ha a válság miatt veszteséggel zárták is a tavalyi évet, jelentős összegű jövedelemadót (úgynevezett minimáladót) fizessenek. Ezek a megszorítások azonban mit sem értek, a költségvetési hiány nem csökkent. Sőt nőtt, mivel nagymértékben csökkent az államkassza bevétele és a fogyasztás.

A kormány népszerűsége 10 százalék alatti, a miniszterelnök, Emil Bocé ennél is alacsonyabb, mert a kormányfőt legtöbben bábnak tartják, akit Traian Băsescu elnök mozgat. Az államfőt is egyre többen bírálják, Románia volt elnöke, Emil Constantinescu anarchistának nevezte Băsescut. Szerinte tévednek, akik a születendő diktátort látják benne. A diktátorok ugyanis tervszerűen építik ki önkényuralmukat, elnyomó gépezetet hoznak létre, Traian Băsescu azonban csak káoszt teremtett, és lerombolta az intézményeket.

A növekvő lakossági elégedetlenség hatására Traian Băsescu két hónappal ezelőtt felszólította a kormányfőt, hogy szeptember elsején elemezzék ki a miniszterek tevékenységét, akinek a munkája elégtelen, váltsák le. Az elmúlt két hónapban nem csupán a gazdasági, a népjóléti és a pénzügyminiszter bizonyította be alkalmatlanságát. A közvélemény-kutatások szerint maga a miniszterelnök vált hiteltelené, bizalom nélkül pedig a kormány egyetlen válságkezelő intézkedése sem lehet eredményes.

Szeptember elsején a Traian Băsescu helytartójaként ismert turisztikai miniszter, Elena Udrea megpróbálta lemondatni Emil Bocot. A miniszterelnök azonban győzelmet aratott, a Demokrata Liberális Párt vezetői a Boc nélküli kormányzás helyett az ok nélküli kormányátalakítást választották. Hat minisztert menesztettek, köztük két névtelen technokratát, a mezőgazdasági és az informatikai tárca vezetőjét, illetve a Demokrata Liberális Párt két erős emberét, Radu Berceanu szállításügyi és Adriean Videanu gazdasági minisztert. Ezzel – vélik a politikai elemzők – Emil Boc erősödött, így próbált megszabadulni Traian Băsescu mértéktelen befolyásától. Az elnök azonban minden bizonnyal nem adta fel, és bármikor megbuktathatja az ellene lázadni merészelő bábkormányfőt.

A minisztercsere után fikarcnyit sem javul a kormány teljesítménye. Az új miniszterek szürke figurák. Csak a kormánypárton belül nő a feszültség, s elmérgesedhet az államfő és a kormányfő közti viszony.

A kormánykoalíciós partner, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, Markó Béla visszautasította azt a javaslatot, hogy RMDSZ-es minisztert is menesszenek. Megtehette, ugyanis az RMDSZ támogatása és esetleges pálfordulása esetén a kormány bukik, a Demokrata Liberális Párt pedig ellenzékbe szorul, ahonnan könnyen a történelem süllyesztőjébe is kerülhet.