Furcsa eset, de megesett. Az Abszurdisztánnak is aposztrofált Romániában lám, még az is megtörténhetett, hogy rendőrök és csendőrök néztek egymással farkasszemet, s azon töprenghettek, hogy összecsapjanak vagy inkább fraternizáljanak.
A rendőrök szakszervezete pénteken nagygyűlésre hívta tagjait a kormánypalota elé. A fizetéscsökkentés, a rendőrség alulfinanszírozottsága ellen tüntettek. Arra vártak, hogy a miniszterelnök vagy a munkaügyi miniszter, esetleg a belügyminiszter szóba áll velük. Ám senki sem érdemesítette őket figyelemre.
Így egy tavalyi precedensre gondolva, a mintegy két órás tüntetés után a résztvevők az elnöki palota elé vonultak. Ugyanúgy, mint egy évvel korábban, amikor az államelnök – választási kampányra készülve – leereszkedett hozzájuk, és a társadalmi rend oszlopainak nevezte őket, akiket anyagilag is meg kell becsülnie a társadalomnak. Akkor boldogan népfürdőzhetett az államfő, mert a tiltakozó akció résztvevői „éljen Băsescu!”-t kiáltottak. Idén azonban az elnök is figyelmen kívül hagyta a rend őreinek követeléseit, ígérgetnie is fölösleges lett volna, mi előnye származhatott volna belőle? Amikor pedig a tüntetők látták, hogy ignorálja őket, elkezdtek rá hitvány kutyát ordítani. (A rendőrszakszervezetek vezetői szerint a hitvány kutya becéző szavak a büdös cigányhoz képest, amely az elnöki szájon bukott ki korábban.)
Traian Băsescu dühösen hallgatta a rendőrök skandálását, talán csak annak örült, hogy néhányan földhöz vágták a sapkájukat, így az állam szimbólumai védangyalának szerepébe bújhatott, és megsértődhetett a rendőrökre. No meg a csendőrökre is, akik nem tartóztatták fel az elnöki palota felé masírozó randalírozókat. Pedig szép kis buli lett volna a román rendőrök és csendőrök összecsapása az uniós főváros, Bukarest utcáin!
A rendőrök akcióját Vasile Blaga belügyminiszter bánta, aki lemondott. Vagy lemondatták. Sohasem fogjuk megtudni. Miként azt sem, hogy mi volt előbb, a rendőrökhöz méltatlan államfőt gyalázó skandálás vagy a szándék, hogy valamilyen ürüggyel a belügyminisztert, a kormány legerősebb, legbefolyásosabb tagját lemondassák. Utóbbi esetben még az is valószínűsíthető, hogy nem is a rendőrök, hanem beépített téglák kezdtek el hitvány kutyázni.
A Buldognak becézett belügyminiszter lemondása látszólag erősíti az államelnök pozícióját: a Boc-kormányban nem maradt egyetlen olyan miniszter sem, aki nemet merne Traian Băsescunak mondani. Viszont a Buldog elkezdhet dolgozni a Demokrata Liberális Párt megmentésén, amit Traian Băsescutól és Emil Boc miniszterelnöktől elhatárolódva tehet meg.
Az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek csoportjának kiállása a volt belügyminiszter mellett felveti az immár a Demokrata Liberális Párt főtitkári teendőit ellátó Vasile Blagához irányulás lehetőségét is.
Ami pedig minket, politikától megcsömörlött földi halandókat illet, mi valóban rosszabbul is járhatunk. Nem csupán amiatt, hogy az új belügyminiszter tekintélye ugyancsak alacsony maradhat az elnöki sértések okán felháborodott belügyisek előtt. De rosszul járhatunk amiatt is, hogy késhet Románia schengeni övezethez való csatlakozása. A csatlakozásnak egyik garanciája éppen a keménykezűnek ismert Vasile Blaga volt. Franciaország Románia elleni burkolt ellenszenve nyílt ellenállásba válthat, főként, hogy joggal tehetik fel a kérdést, ha Románia elnöke és miniszterelnöke nem bízik a román rendőrségben, miért bízna a román közbiztonságban Európa?