A pártelnök és kormányfőhelyettes Markó Béla nem erre számított
Átverte a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget kormánykoalíciós partnere.
Az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványt az RMDSZ támogatásával elfogadhatta volna a parlament. A kormány katasztrofális eredménytelensége, növekvő népszerűtlensége, választóik életkörülményeinek Ceauşescu-érát idéző romlása mind-mind arra késztethették volna a magyar érdekvédelmi szövetség képviselőit, hogy a Boc-kormány menesztése mellett voksoljanak. Csakhogy a Demokrata Liberális Párt ajánlatot tett: ne vegyenek részt a titkos szavazáson az RMDSZ-képviselők (nehogy valakinek mégis eszébe jusson a kormány ellen szavazni!), ez esetben másnap a kormány gyorsított eljárással, felelősségvállalással fogadja el az új oktatási törvényt, amely a kisebbségeknek jelentős jogokat biztosít.
Az RMDSZ tartotta magát ígéretéhez, a bizalmatlansági indítvány megbukott. Az oktatási törvényt a parlamentben a kormány kihirdette. Csakhogy… Csakhogy az Alkotmánybíróság ezt alaptörvény-ellenesnek találta. Az az Alkotmánybíróság, amely négy demokrata liberális kötődésű, négy ellenzéki és egy RMDSZ által javasolt bíróból áll. Az AB 5:4 arányban találta alkotmányellenesnek a felelősségvállalást, s a döntés kihirdetése után Frunda György szenátor, aki néhány hónapja a kormánykoalícióból való kilépést szorgalmazza, maliciózusan jegyezte meg: ugye, senki előtt nem kétséges, hogy nem az RMDSZ által javasolt alkotmánybíró szavazott a törvény ellen?
Kiszivárgott, hogy az ellenzéket támogató szavazat attól a Petre Lăzăroiutul származott, akit Traian Băsescu államfő delegált a testületbe. Azonnal felmerült a kérdés: az elnöki akaratot érvényesítette, vagy magánérdekből cselekedett így, ugyanis az új törvény rákényszerítette volna az egyetemi tanár Lăzăroiut, hogy négy éven belül megvédje doktori disszertációját. (Az is érdekes kérdés, hogy hogyan lehet alkotmánybíró valaki doktori cím nélkül…) Az ellenzék szerint valószínűleg Traian Băsescu megtorolta, hogy az RMDSZ által delegált alkotmánybíró, Puskás Bálint Zoltán a nyugdíjak 25 százalékos csökkentését korábban megvétózta.
Az RMDSZ vehemensen reagált a történtekre. Felvetette, hogy kilép a kormánykoalícióból. (Ha az ellenzék oldalára áll, az ellenzék kerül a törvényhozásban többségbe!) „Nem engedhetem meg magamnak, hogy azt feltételezzem, politikai nyomásra született a döntés” – mondta kétértelműen Markó Béla, aki felvetette a koalíciós partner szenátusi oktatási bizottság elnökének felelősségét. A volt oktatási miniszter, Mihai Hărdău a tévékamerák előtt az ellenzéki képviselőkkel együtt önfeledten ünnepelte az Alkotmánybíróság határozatát. A szövetségi elnök elmondta, a szenátus oktatási bizottságában május óta tárgyalják a törvénytervezetet, és eddig mindössze az első harmadát fogadták el, emiatt is Mihai Hărdău a felelős. Markó Béla kijelentette, ha a koalíciós többség csak elméletileg létezik, ha a demokrata liberális képviselők rendre megfúrják a kormányreformot és decentralizációt célzó intézkedéseit, értelmetlen a további együttműködés. „Nem akarunk egy kisebbségi kormánynak a tagjai lenni, amely legfeljebb csak a többség látszatát képes kelteni, de eredményeket elérni már nem. Nem maradhatunk egy olyan koalícióban, amelynek nem sikerül a szükséges reformintézkedéseket életbe léptetnie!” – fogalmazott tőle szokatlanul ingerült hangon az RMDSZ-elnök. Az RMDSZ érdeke nem az, hogy kilépjen a kormányból, hanem az, hogy működőképessé tegye a koalíciót – mondta Markó Béla, kis hatásszünet után hozzátette: egyelőre nem tudja megválaszolni, hogy ez sikerülhet-e egyáltalán.
Akár maga idézte elő a válságot, akár nem, Traian Băsescu elnök szemmel láthatóan megijedt, és 24 óra leforgása alatt két ízben is hatszemközti beszélgetést folytatott Emil Boc kormányfővel és Markó Béla miniszterelnök-helyettessel. Előbbinek megtiltotta, hogy lemondjon, utóbbinak ígéretet tett, hogy az oktatási törvényt elfogadják.
Az RMDSZ válasza azonban egyértelműnek tűnt: nem ígéreteket vár az érdekvédelmi szövetség, amelynek a türelme is véges. Az ősz végéig még kivárhatnak. Feltéve, ha a hétvégén így határoz az Állandó Tanács. Aztán…