2024. november 23., szombat

A schengeni csatlakozás és a rendőrök

Románia korrekt és politikamentes döntést kért az Európai Unió tagállamaitól az országnak a schengeni övezethez való csatlakozása ügyében – jelentette ki Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter aznap, amikor Romániába érkezett az Európai Bizottság szakértői csoportja, amely ellenőrzi, milyen előrelépéseket tett Románia az igazságszolgáltatás reformja terén.

Szintén Romániába látogatott az a szakértői bizottság, amely több határátkelőhelyet, valamint a bukaresti és a temesvári nemzetközi repülőteret ellenőrizte, azt vizsgálva: milyen mértékben tesznek eleget a schengeni csatlakozás tükrében megszabott feltételeknek.

Már a látogatások előtt többen is azt nyilatkozták: elképzelhető, hogy Románia nem 2011 márciusában lép be a schengeni övezetbe. Pierre Lellouche francia államtitkár például igen szigorúan fogalmazott, amikor kijelentette: „Nagyon óvatosaknak kell lennünk a bővítéssel kapcsolatban, amelyet Románia és Bulgária már tavaszra vár. Ez nem lehet automatikus, és miként Hollandia, inkább el szeretnénk halasztani a döntést 2011 nyaráig.”

A csatlakozást késleltetheti az a nagyszabású korrupciós botrány is, amely megrázta a román rendvédelmi minisztériumot. Egy üzletember egymillió euró csúszópénzt akart átadni a Belügyminisztérium egyik államtitkárának. Az ügyészség és rendőrség a Belügyminisztérium épülete előtt tartóztatta le a hétvégén Cătălin Chelu üzletembert, aki Dan Valentin Fătuloiu belügyi államtitkárnak vitte el személyesen a megígért kenőpénz első részletét. Az üzletember nem egy félreeső helyen fizette le az államtitkárt, hanem bement az irodájába, és ott tette le a pénzköteget. A hatóságokat nem lepte meg az ügy, hiszen az államtitkár a megvesztegetési szándék miatt már nyáron feljelentette Chelut, így a tettenérési akció idejekorán elő volt készítve.

Az államtitkár azt állítja, hogy a Galacon számos céget birtokló üzletember akkor kereste meg őt először, miután elrendelte a Chelut is érintő több pénzügyi-gazdasági bűncselekménygyanús eset alapos kivizsgálását. Az üzletember összesen 48 gazdasági bűnügy kapcsán került a nyomozószervek látókörébe, ezeknek a vizsgálatoknak az eltussolásáért próbálta megvesztegetni a belügyi államtitkárt.

Fătuloiu burkoltan a rendőrség több vezetőjét is bírálta. Szerinte ugyanis Chelu azt követően szerzett tudomást az államtitkár által elrendelt vizsgálatokról, hogy több megyei rendőrségi vezető informálta őt.

Aztán beszélni kezdett az üzletember is. Az ő változata szerint a csúszópénzt nem ő ajánlotta fel, hanem kérte tőle az államtitkár, akinek a fia sok alvilági figurától, kétes ügyleteket folytató újgazdagtól kapott már nagyobb összegű vagy értékű figyelmességet, házat, villát, luxusautót. Belügyminisztériumi források kiszivárogtatták, a galaci üzletember vádjai nem egészen alaptalanok.

A rendőrség és a Belügyminisztérium átszervezésére szólította fel Traian Băsescu államfő a kormányt. Az elnök kijelentette: a rendőrség olyan intézménnyé vált, amely egyes megyékben a maffiatípusú bűnszövetkezeteket pártolja. Traian Băsescu élesen bírálta a rendőröket. Szerinte azért van szükség az átszervezésre, mert a kék ruhások körében megroggyant a fegyelem. Hozzátette: a rendőrség korábban figyelmeztetést kapott a hírszerzéstől, de nem tettek semmit.

A botrányok után Traian Igaş belügyminiszter menesztette Petre Tobă rendőrfőkapitányt és Dan Valentin Fătuloiu államtitkárt. Aurelian Şoric, a Neamt megyei rendőrfőkapitány pedig lemondott tisztségéről.

A schengeni csatlakozás feltétele a hatékony határvédelem és a rend biztosítása az országban, amely immár európai szabadövezeti területté válik.

Romániában egyre többen vélik úgy, hogy a csatlakozás csúszni fog. Ennek a vámvizsgálati procedúrák miatt a román gazdaság látja kárát. Előnybe kerül Magyarország.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás