2024. november 23., szombat

Válaszúton az RMDSZ

Kelemen Hunor (balról) volt államfőjelölt akkor indul, ha Markó távozik

Fordulatot hozhat az RMDSZ-ben a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) mai (szombati) ülése. Markó Béla várhatóan bejelenti, hogy megpályázza-e jövő februárban a nagyváradi kongresszuson a szövetségi elnöki tisztséget. Ha a politikus a visszalépés mellett dönt, nyílt sisakossá válik a küzdelem a többi (ön)jelölt számára, ha a folytatás mellett, akkor újraválasztása biztosra vehető, mert a sokarcú, sokérdekű RMDSZ-ben Markó Béla szinte az egyetlen mindenki által elfogadott vezető.

Az RMDSZ-ben szinte már kész tényként kezelik, hogy Markó Bélának nem áll szándékában megpályázni a tisztséget. A posztját 18 éve betöltő politikus azonban az Új Magyar Szó című, RMDSZ-közeli napilapnak adott interjúban ezt nem erősítette meg. Türelmet kért, és az ígérte, a marosvásárhelyi SZKT-ülésen egyértelműen nyilatkozni fog arról, hogy folytatja a szövetség élén vagy sem.

Eddig egyetlen politikus, Eckstein-Kovács Péter, Traian Băsescu kisebbségügyi tanácsosa jelentette be, hogy Markó Béla döntésétől függetlenül az RMDSZ elnöke szeretne lenni.

Az RMDSZ-ben sokan és az ellenzéki román pártok is úgy vélik, hogy Eckstein-Kovács Péter Traian Băsescu elnök biztatására határozott úgy, hogy jelölteti magát a szövetségi elnöki tisztségre. Az államfőnek régi tervei vannak az RMDSZ-szel – az MPP bejegyzésekor bizonyította –, most Eckstein lesz az eszköze, hogy azokat valóra váltsa, s a DLP alegységévé züllessze a magyar érdekszövetséget – állítják a Nemzeti Liberális Párt elöljárói. Eckstein-Kovács Péter hevesen cáfolja ezt a feltételezést. Kijelentette, döntését közölte a Cotroceni-palota lakójával, aki semmilyen formában nem reagált rá.

Borbély László környezetvédelmi és Kelemen Hunor művelődési miniszter csak az SZKT ülésén, Markó Béla döntése után kívánja hivatalosan is bejelenteni, megpályázza-e a tisztséget a nagyváradi kongresszuson.

Kelemen Hunor a román köztelevízió magyar adásának Sajtóban című műsorában elismerte, már tárgyalt az RMDSZ területi szervezeteivel az esetleges támogatásukról. Hozzátette, az eddigi konzultációk alapján öt nagyobb szervezet támogatná, ha megpályázná a tisztséget. Leszögezte, hogy a jelöltségről szóló bejelentésekor nemcsak a megmérettetésen való részvétel tényét akarja közölni, hanem javaslatokkal áll elő az RMDSZ alapszabályzatáról, működéséről.

Markó Béla számára a döntés azért is nehéz, mert az RMDSZ huszonegy éves története alatt soha nem volt ekkora kutyaszorítóban, mint most.

Az RMDSZ-t ma gyanakvóbban nézik Budapesten, mint korábban bármikor, a Fidesz az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot tartja legfontosabb romániai magyar partnerének. Az EMNT-t bízza meg a magyar kormány a demokrácia-központokon keresztül a honosítási eljárásról szóló információ- és segélynyújtással, az oktatási-nevelési támogatást is a demokrácia-központok bonyolíthatják le, és a Szülőföld Alap is döntései előtt a Tőkés László vezette EMNT véleményét kéri ki, veszi számításba.

Eközben az RMDSZ a kommunista vezetésnél is népszerűtlenebb kormány tagja. Semmiért egészen kénytelen volt feladni elveit, programját. Az oktatási törvény késik, a kisebbségi törvény vitája el sem kezdődött, az RMDSZ pedig adóemelésekre, bércsökkentésekre, nyugdíjasok egészségbiztosítási illetékfizetésére bólintott rá kénytelen-kelletlen. Az RMDSZ-nek még csupán a belső konfliktus, a frakciók és területi szervezetek koncért való marakodása hiányzik. Markó Béla elejét tudja venni ennek a belvitának, viszont ha marad, akkor hataloméhség lesz ellene a vád.

Ki sokat Markó, keveset fog – idézgetik a kabarészámot a hatalomra éhes fiatalok az RMDSZ-ben. Mi lesz Markó után? – kérdezik a szövetség miatt aggódók. Valamivel többet tudunk meg ma délután. A teljes választ pedig a 2012-es általános választások után kapjuk meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás