A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megalapítóját, Domokos Gézát tapsolták meg úgy az aradi kongresszuson, ahogyan a romániai magyar érdekvédelmi szövetség elnökét, Markó Bélát a szervezet parlamentjének, a Szövetségi Küldöttek Tanácsának (SZKT) szombati marosvásárhelyi ülésén. Az SZKT-n Markó Béla bejelentette: nem indul újabb mandátumért a februári RMDSZ-tisztújítón.
Az elnök eddigi tevékenységét honoráló taps megérdemelt: 18 év alatt a Markó Béla vezette RMDSZ egyetlen politikai vereséget sem szenvedett, minden helyhatósági, parlamenti és európai parlamenti választáson helyt állt. Kiharcolta az anyanyelv, a nemzeti szimbólumok szabad használatának jogát szavatoló törvényeket, megváltoztatta a többségi románság viszonyulását az erdélyi magyarsághoz.
Markó Béla politikai tájékoztatója ezúttal kevésbé az aktuálpolitikai kérdéseket taglalta, inkább a 18 év politikai tapasztalatának összegzése volt. Az elnök kijelentette: nyilvánvaló, hogy a szövetséget nem a politikai ideológiák tartják össze, hiszen az RMDSZ-t az ideológiai sokszínűség jellemzi. A köré a gondolat köré sorakoztak fel az erdélyi magyar kereszténydemokraták, liberálisok, szociáldemokraták, zöldek, hogy miképpen lehet Romániában a többségével azonos, méltányos helyzetet teremteni a magyarság számára. Markó Béla leszögezte: a Kárpát-medencei magyarság pártalapítási kísérleteinek tanulsága az, hogy a magyarság mindenhol meggyengül, veszít befolyásából, ha belső vagy külső erők pártokra akarják szakítani az érdekvédelmi szervezeteket.
A szövetségi elnök visszaemlékezett a brassói kongresszusra, 1993-ra, amikor megválasztották az RMDSZ élére. Felidézte, hogy a szövetség akkor kettészakadni látszott, két egyenlő súlyú tábor feszült egymásnak. Az egyik Domokos Gézát, a másik Tőkés Lászlót akarta elnöknek. Bölcs megfontolásból végül olyan személyiséget kerestek az elnöki tisztség betöltésre, akit elfogadnak a különféle frakciók, aki szavatolni tudta, hogy az RMDSZ nem szakad szét.
„Az én szerepem nem ideológiai jellegű volt, egy kisebbségi vezető nem teheti meg, hogy jobb- vagy baloldali legyen” – mondta a jövőre is célozva az elnök, aki szemlátomást megkönnyebbülve ült le az első sorban a helyére. Nem mindennapi politikai karriert futott be, az általa vezetett kisebbségi szervezetet hatalomra segítette, hosszú időn át ott megtartotta, s ezáltal az erdélyi magyarság nagyobb arányban részesült a forrásokból, mint ha örök ellenzéki szerepre szánta volna képviseletét annak vezetője.
Az SZKT-n Tamás Sándor a Székelyföld frakció nevében arra a kérdésre próbált válaszolni, hogy milyen irányt kell vennie 20 év után az RMDSZ-politikának. Ha az elmúlt két évtized a nyelvi jogok kibővítésével telt el, a következő két évtized a régióépítésről fog szólni – mondta.
Kelemen Atilla a Novum Forum frakció nevében megfogalmazta, hogy a jelenlegi súlyos gazdasági helyzetben Markó Béla bejelentése még súlyosabbnak hat. A politikus szerint hiányozni fog az elnök higgadtsága, önmagát emésztő, de a jó útra mindig rátaláló stílusa. Kelemen Attila szerint ugyanakkor az RMDSZ-ben van elég erő az utódlási kérdést megnyugtatóan rendezni, a már megkezdett, romániai és magyarországi pártoktól független utat tovább járni.
Felszólalt az eddig ismert két RMDSZ-elnökjelölt is. Eckstein-Kovács Péter szerint az RMDSZ-nek be kell látnia, hogy versenyhelyzetben van, és azt is, hogy vannak hibái. A szabadelvű politikus úgy véli, vissza kellene csalogatni az RMDSZ-be azokat, akik elfásultak, kiábrándultak a politikából.
Kelemen Hunor művelődési miniszter felszólalását azzal kezdte, hogy ez elmúlt egy év az RMDSZ történetének talán legnehezebb éve. A kormányzás nem azért nehéz, mert az RMDSZ nem tud kormányozni, hanem azért, mert a gazdasági válság miatt nagyon nehéz olyan döntéseket hozni, amelyeket a lakosság is támogat. Kelemen Hunor szerint most a társadalomszervezés a prioritás.
A politikai nyilatkozatok összegzéseként, a felszólalók felvetéseire is reagálva Markó Béla kijelentette: szeretné ugyan továbbra is az RMDSZ munkáját segíteni, a szervezetnek azonban már más lesz a vezetője. „Egyik nagy bűnöm, hogy sosem engedtem, hogy mások diktáljanak” – mondta többértelműen a visszavonulását bejelentő RMDSZ-elnök.