2024. november 23., szombat

Roma vagy cigány?

A román kormány hajlik arra, hogy megváltoztassa a romák hivatalos romániai elnevezését, ezentúl a cigány szót használnák a roma helyett. A roma kisebbség tiltakozik.

A román kormánykoalíció nagyobbik pártja, a Demokrata Liberális Párt (DLP) képviselője, Silviu Prigoană azzal a javaslattal állt elő, hogy a roma megnevezést hivatalosan töröljék, ezentúl az etnikai kisebbség tagjait nevezzék cigánynak, mert Prigoana szerint Nyugat-Európában folyamatosan összetévesztik a románokat a romákkal, és ez hatalmas imázsveszteséget okoz az országnak. Főként most, a schengeni övezethez való csatlakozás előtt. Prigoană emlékeztetett, hogy roma nemzetiségű román állampolgárok az elmúlt években több nyugat-európai államban is bűncselekményeket követtek el, kéregettek, nomádtáborokban telepedtek le. Románia, illetve Olaszország és Franciaország közt diplomáciai konfliktus alakult ki a bűnöző, illetve telepeket létesítő román állampolgárok miatt – így a törvénykezdeményező.

A képviselő javaslatát kedvezően véleményezte a Román Tudományos Akadémia is, amely megállapította, hogy az Európai Unió számos tagállamában valóban a cigány szót használják a roma helyett a kisebbség megnevezésére.

A Mediafax román hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, a Boc-kormánynak nincs ellenvetése, s a javaslat hamarosan a törvényhozás két háza elé kerülhet.

A romániai roma kisebbség érdekeit védő civil szervezetek tiltakoztak a kezdeményezés ellen, utcai megmozdulásokat szerveztek, amelyen azt kérték, hogy legyen továbbra is a jelenleg használt roma szó közösségük hivatalos megnevezése, a szó jelentése romani nyelven ugyanis ember, és nem kapcsolható hozzá pejoratív értelem, mint a cigányhoz. Míg Nyugat-Európában a cigány jelző elsősorban virtuózt jelöl, addig Romániában negatív értelme van – hangsúlyozzák a roma szervezetek vezetői. Hogy milyen hatása van a cigány szónak a közösségi tudatra, bizonyítja az a felháborodás, amellyel a France Futball című lap kommentárját fogadták Romániában, a lap a labdazsonglőr Gica Hagit nevezte a labdarúgás cigányának.

Prigoană kezdeményezését azonban azok az állami intézmények, amelyek élén magyar vezetők állnak, elutasítják. A művelődési minisztérium, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala és az Országos Diszkriminációellenes Tanács is emlékeztet az Európa Tanács határozataira és jelentéseire, amelyekben a testület a roma szó használatát ajánlja minden tagországnak.

Markó Attila államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője elmondta, a hivatalnak egyértelmű volt az álláspontja ebben a kérdésben, és ezen az sem változtat, hogy az Akadémia elfogadhatónak minősítette a cigány elnevezést. „A roma közösség ragaszkodik a roma megnevezéshez, amely az Európai Unióban is általánosan elfogadott, semmi sem indokolja ennek a megváltoztatását” – magyarázta az államtitkár.

Haller István, a Diszkriminációellenes Tanács tagja abszurdnak és felháborítónak nevezte Prigoană kezdeményezését. Szerinte törvénnyel eddig sem lehetett és ezután sem lehet fölülírni egy etnikai közösség identitását. „Ez a kezdeményezés nagyon sokat árt Románia nemzetközi megítélésének. Képzeljük csak el, hogy a rómaiak azért akarják törvényben megvonni a románoktól a román név használatát, nehogy Róma város lakóinak véljék a megnevezetteket” – szemléltette sajátos példával a javaslat ellentmondásosságát Haller István.

Megszólalt az államelnök is. Traian Băsescu államfő nem hajlandó kihirdetni egy olyan jogszabályt, amely névcseréről rendelkezne. Băsescu figyelmeztetett, elsősorban a roma kisebbség oktatására és kultúrájuk népszerűsítésére kellene törekednie a kormánynak. A Financial Timesnak adott interjúban az államfő elmondta, hogy az Európai Unió számolt azzal, hogy csatlakozásakor Románia egy népes roma kisebbséggel érkezett az unióba. Azért ironikusan hozzáfűzte: szeretné látni azt is, hogy Nicolas Sarkozy időnként egy-egy tehetséges orvost vagy informatikust is visszaküld Romániába.

Az igazsághoz viszont az is hozzátartozik, hogy az orvosoknak, informatikusoknak maga az államfő javasolta, ha jól akarnak élni, költözzenek el Romániából. A nomád romák természetes ösztönükre hallgatva vándorolnak Nyugatra a válságtól már-már összeroppanó balkáni államból.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás