Már a múlt héten nyilvánvalóvá vált, hogy a szlovák nyelvtörvény miatt Bajnai Gordon ezen a héten nem hívja meg a szomszédos ország miniszterelnökét Budapestre, sőt Fico hétvégi, a magyar irredentizmust emlegető megnyilvánulása csak tovább mérgesítette a szlovák–magyar viszonyt.
Erre reagált Bajnai Gordon, amikor a szerb kormányfővel folytatott hétfői tárgyalása után a Szlovákiával kapcsolatos viszályról is szólt az újságíróknak. Azt mondta, hogy sajnálatos, ha megélhetési nacionalizmus keveredik két ország kapcsolatába. A miniszterelnök szerint ugyanis Magyarországon nincs meghatározó mértékben jelen az irredentizmus.
Bajnai úgy fogalmazott: „Egyelőre próbálom megérteni, hogy mi a szlovák kormány álláspontja”.
Felidézte, hogy szombaton találkozott Dušan Čaplovič miniszterelnök-helyettessel, amikor is a miniszterelnök-helyettes azzal „próbálta megnyugtatni, hogy a módosított nyelvtörvény nem a kisebbségek ellen jött létre, hanem egyszerűen rendezi Szlovákiában a nyelvhasználat kérdését”. Vasárnap meg azt hallottam, hogy a Dunán túlról áradó irredentizmus ellenében kellett ezt a törvényt védekező jelleggel meghozni; ez a két állítás egymásnak ellentmond – tette hozzá a miniszterelnök.
Bajnai Gordon leszögezte: Magyarországon nincs meghatározó mértékben jelen az irredentizmus, nincs jelen a parlamentben, és a parlament demokratikus pártjai egyetértenek abban, hogy Magyarországnak nem irredentizmusra van szüksége.
„Nem a határokkal foglalkozunk, hála istennek, ezek most egyre légiesebbek már Európában, hanem azzal, hogy miként lehet minél jobb életkörülményeket és minél egyenlőbb, szabad viszonyokat teremteni Európában” – tette hozzá. Kijelentette: ebből a szempontból a nyelvtörvény visszalépés, ezért kritizálják, és ezért halasztották el a két ország közötti, egyébként indokolt találkozót.
Fico tehát „elszólta magát”, amit Bajnai is észrevett: a szlovák kormányfő helyettese hiába próbálta „kimosni a szennyest” azzal, hogy tagadta a törvény kisebbségellenes voltát, a „főnöke” az ellenkezőjét erősítette meg.
A nacionalista áramlatból kilógók Szlovákiában sem kíméletesek a bírálatban. A Sme napilap ezúttal arról írt, hogy Pozsony az államnyelvtörvénnyel lehetőséget adott Budapestnek, hogy a nemzeti kisebbségek kérdését a kétoldalú szintről európai szintre emelje.
Nem kell sajnálkozni azon, hogy a tervezett Bajnai–Fico-találkozót a magyar fél meghiúsította. Ha a szlovákok közül valaki ma a szlovák–magyar viszonyról kíván tárgyalni, annak Orbán Viktorral kell beszélnie. Magyarországnak ugyanis az osztrák–magyar kiegyezés óta ma van a leggyengébb kormánya – írta a Sme. Hozzátette: a buta nemzeti koalíció, amely képtelen megtartóztatni magát a kisebbség elleni támadásoktól, lehetőséget ajándékozott Budapestnek megtenni azt, amire sem a Szlovák Nemzeti Párt kormányzati részvétele, sem (Malina) Hedvig, illetve Dunaszerdahely (rendőri beavatkozás a labdarúgó-mérkőzésen) nem volt elegendő: a szlovákiai kisebbségi kérdést kétoldalú szintről európai szintre emelni”.
Ficóék tehát öngólt adtak maguknak, mert európai berkekben nem lesz könnyű bebizonyítani, hogy demokratikus törvényt hoztak.
Grigorij Meseznikov, a pozsonyi IVO politikai elemző intézet elnöke sem mond dicsérő szavak a szlovák politizálásról. Úgy véli: „szerencsétlen, sőt felelőtlen”, hogy Robert Fico vasárnap magyar irredentizmust emlegetett Szlovákiával kapcsolatban.
„Az irredentizmus politikai gyakorlat, a szomszédos ország etnikai kisebbsége által lakott terület elszakítását és az anyaországhoz való csatolását jelenti. Az irredentizmus lehetőségéről beszélni a szlovák–magyar kapcsolatok összefüggéseiben ma, amikor az Európai Unió és a NATO tagjai vagyunk, szerintem nemcsak szerencsétlen, de felelőtlen is” – jelentette ki Meseznikov sajtóértekezleten.
Meseznikov elutasítja a szlovák fél állítását, hogy Magyarország ürügyül használta volna fel a szlovákiai államnyelvtörvény módosítását a tervezett kormányfői találkozó meghiúsítására.
„Ha volt itt valamilyen ürügy, akkor azt az ürügyet szándékosan szolgáltatták annak érdekében, hogy Szlovákia és Magyarország között ismét ne jöjjön létre legmagasabb politikai szintű találkozó” – jelentette ki a neves politológus. Úgy vélte: a nyelvtörvény módosításával Szlovákia olyan jelzést adott ki, amely Magyarország számára elfogadhatatlan.
Martin Bútora politológus, volt amerikai nagykövet így nyilatkozott: „A szlovák oldalon nem látok sem politikai akaratot, sem készséget olyan politikai viselkedésre, amely lehetővé tenné a legmagasabb szintű kapcsolatfelvételt”.
Bútora attól tart, hogy Szlovákia rossz pozíciót épít ki magának a jövővel kapcsolatban, elhatárolja magát az ellenzéki Fidesztől, s nem figyel a kormányzó szocialisták soraiból elhangzó józan szavakra.
„Nem zárhatjuk ki, hogy miután hatalomra kerül a Fidesz, és a közép felé tolódik, a radikális nacionalisták szerepét a Jobbik veszi át. Kérdéses, hogyan fogunk akkor tárgyalni egy olyan párttal, amellyel néhány legfelsőbb képviselőnk már most konfliktusban van” – jegyezte meg Bútora. Szerinte az Európai Unión belül talán a szlovák–magyar viszony a legrosszabb, s tekintetbe véve a közelgő választásokat, javulásra most nemigen lehet számítani.