Elsősorban a Fidesz vezetői emlegetik hosszú idő óta rendszeresen, hogy fontosnak tartják a külhoni magyarok magyar állampolgárságának a megoldását, és ezt be is vették programjukba. Tegnap viszont a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke is azt nyilatkozta, hogy az MSZP-frakció külügyi munkacsoportja elképzelhetőnek tartaná a „külhoni magyar státus” törvénybe iktatását.
Némi meglepetést keltett, hogy csütörtökön Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy az MSZP-frakció külügyi munkacsoportja elképzelhetőnek tartaná a „külhoni magyar státus” törvénybe iktatását.
Vagyis az MSZP továbbra is „nyitott ügyként kezeli” a határon túli magyarság nemzethez tartozásának szimbolikus kifejezését, ennek külön törvénybe iktatását.
A külhoni magyar státus a nemzethez tartozást szimbolizálná, érzelmi azonosulást tenne lehetővé, és a most meglévő kedvezményeket foglalná össze, amelyek például a Szülőföld Alapon keresztül jutnak el a határon túli magyarokhoz – mondta az MSZP szakpolitikusa.
Arra a kérdésre, hogy a szomszédos államok nem fogadták szívesen a korábbi státustörvényt, a most tervezett jogszabály okozhat-e gondot, Kozma József azt mondta, nem szabad, hogy bárkit is eltántorítson, ha több probléma megoldása közben újak is keletkeznek.
Az ügy és a világ is megváltozott – válaszolta arra a kérdésre, hogy változott-e a 2004-es, a kettős állampolgárságról tartott népszavazás óta az MSZP álláspontja.
Emlékezhetünk még rá, hogy Göncz Kinga volt külügyminiszter tavaly az év vége felé még azt nyilatkozta, hogy a vajdasági magyarok számára a legfontosabb a vízummentesség elérése.
Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint viszont a külhoni magyar állampolgári státus és a magyar állampolgári státus között nem lesz különbség. A „kényes” szavazati jogról pedig nemrégen azt mondta, hogy jelenleg sem jár az állampolgárság automatikusan szavazati joggal. Ennek előfeltétele a magyarországi állandó lakóhely.
Nem biztos, hogy hasznos volna számunkra a kérdés gyors törvénybe iktatása, amikor az MSZP valamilyen „másodrangú” állampolgárságot adna, azt pedig kevesen vonják kétségbe, hogy tavaszra a Fidesz alakít kormányt.