Politikusi nyilatkozatok alapján nemrégiben még úgy tűnt, viszonylag könnyen konszenzusra jutnak a magyar parlamenti pártok a kettős állampolgárság kérdésében, melyre a magyar határon kívül élők már korántsem tekintenek olyan nagy várakozással, mint öt évvel ezelőtt. A napokban azonban az MSZP (ismét) föltételeket szabott, azaz garanciákat követel.
A szocialisták ellenkezésében nyilván az is szerepet játszik, hogy a Fidesz–KDNP nyújtotta be a törvénymódosítási indítványt, ezért a mostani formájában nem támogatják. A szocialisták szerint a Fidesz–KDNP azzal, hogy benyújtotta az indítványt, „kiugrott az egyeztetési folyamatból”, s nem is keresi a konszenzust.
Mint már arról több alkalommal írtunk, a törvénymódosítási kezdeményezés lényege valójában egyetlen mondattal összefoglalható: eltörölné a magyar állampolgárságról szóló jogszabályból azt a feltételt, mely szerint az igénylőnek életvitelszerűen Magyarországon kell élnie.
A szocialisták azonban tovább egyeztetnének olyan kérdésekről, hogy az állampolgárság megadása mellett csak a ténylegesen áttelepülők kaphassanak szavazati jogot is, a szociális ellátásban való részvétellel pedig csak a közteherviselésben részt vevők élhessenek. A kormánypárt és az ellenzék közt az utóbbi időben folyamatosak voltak a háttéregyeztetések, a most benyújtott dokumentum is tárgyalási alap volt, konszenzus azonban nem született. A Fidesz–KDNP azonban azzal, hogy benyújtotta az indítványt, fölrúgta a folyamatot.
– A Fidesz–KDNP kiugrott az egyeztetési folyamatból, nem várta meg, hogy a kérdésben konszenzus alakulhasson ki – nyilatkozta a Népszabadságnak Kozma József, az MSZP külügyi és európai integrációs munkacsoportjának vezetője. A képviselő szerint a választójogi és a szociális ellátásbeli kérdéseket mindenképpen rendezni kell.
– Az MSZP nyitott a megoldásra, de csak akkor látja lezárhatónak a folyamatot, ha ezek a garanciák beépülnek a jogszabályba. Ezekre nemcsak a honi, de a határon túli állampolgároknak is szükségük van, hogy ne válhassanak politikai manipuláció áldozataivá – fogalmazott Kozma.
A Népszabadság szocialista forrásai szerint a Fidesz „kiugrásának” két oka volt: kellemetlen helyzetbe hozni az MSZP-t, s megpróbálni még a választások előtt rendezni a kérdést. A következő ciklusban ugyanis – amennyiben bejut a Jobbik a parlamentbe – olyan radikális beadvány is születhet az ügyben, amelytől a Fidesz lesz kénytelen hátrálni.
A Fidesz–KDNP frakciószövetség egyik vezető politikusa azt mondta: nem az volt a cél a törvényjavaslat előterjesztésekor, hogy a határon túli magyarok számára szavazati jogot biztosítsanak. Azt szeretnék, hogy legyen törvény a kettős állampolgárságról még ebben a ciklusban. Az információk szerint a Fidesz–KDNP nem zárkózna el az elől, hogy a különböző juttatásokra (társadalombiztosítás, szociális támogatások) vonatkozóan az Országgyűlés később fogadjon el módosítást, akár egy salátatörvényt, hogy egyértelmű legyen, mire jogosultak és mire nem a magyar állampolgárságot megszerző, de életvitelszerűen nem Magyarországon élő állampolgárok.
Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője így reagált: a szocialisták meg akarják akadályozni az állampolgárság megadását a határon túli magyarok számára. „Megengedhetetlen, hogy a szocialisták első- és másodrangú állampolgárokat csináljanak a magyarokból” – fogalmazott a kereszténydemokrata szóvivő, hozzátéve: a szocialisták törekvését a határon túli magyarok megalázásának vélik.
Retkes Attila, az SZDSZ elnöke már korábban közölte, hogy a liberális párt feltételekkel, de kész támogatni a törvénymódosítást. Álláspontjuk szerint a ténylegesen át nem települők társadalombiztosításra nem lennének jogosultak, ahogyan a választójog feltétele is az életvitelszerű magyarországi tartózkodás lenne.