2024. november 23., szombat

Mintha kampányfinis lenne

Orbán Viktor naponta a nyilvánosság előtt
Orbán Viktor Kecskeméten egy tanácskozáson beszél a jövőről

Régen elkönyvelte mindenki, hogy a Fidesz hatalmas fölénnyel nyeri a jövő tavaszi választásokat, és a pártok nagy többsége most már csak azon munkálkodik, hogy valamiképp megakadályozza a kétharmados győzelmet. Eközben Orbán Viktor szinte naponta tévécsatornáknak nyilatkozik, könyvbemutatón mond beszédet, tanácskozáson tart előadást. Mintha javában tartana a kampány.

Orbán Viktor beszédeiben fölfigyelhetünk néhány sarkalatos pontra, amelyeket rendszeresen megemlít – részben azért is, mert megkérdezik tőle. Ezek között helyet kap a kétharmados többség, hiszen ebben az esetben minden törvényt saját ízlésük szerint módosíthatnának, sőt az alkotmányt is megváltoztathatnák. (Nem is hagyja szó nélkül, hogy a mostani alkotmány nem jó, különben is átmenetinek szánták.) Ennek ellenére rendszerint csak az 50 százalék feletti győzelem fontosságára utal, mert akkor nem kell engedményeket tenniük, rossz kompromisszumokat kötni. És ha a csoda kategóriájába sorolja is az esetleges kétharmados sikert, alighanem épp azzal a céllal teszi, hogy győzögesse a polgárokat, elsősorban a bizonytalankodókat: ne pártoljanak se a szélsőjobbhoz, se a másik oldalhoz, mert ez esetleg megnehezíti a Fidesz-kormány dolgát, ígéreteik teljesíthetőségét.

Ugyanezzel magyarázható az a kijelentése és gyakori ismételgetése is, miszerint a kormányzásba nem kap helyet sem a Jobbik, sem az MSZP. Más pártokat nem emleget, aminek két oka lehet: vagy nem lát esélyt arra, hogy bekerülhetnek a parlamentbe, vagy pedig szükség esetén számít rájuk. (Például a kétharmados törvénymódosításoknál.)

Bármennyire is sok szó esik arról, hogy határozottabb kül- és nemzetpolitikát folytat majd a Fidesz-kormány, a lényeg mégis a gazdaságban van, abban, hogy sikerül-e jó irányba elindulni. Mert Orbánéktól eddig nem sokat sikerült megtudni a gazdasági programról, legföljebb azt, hogy adócsökkentésben látják a kiutat. Ezt a pártelnök a minap az ATV-nek adott interjújában is megerősítette, mondván: minél nagyobb bajban van az ország, annál inkább adót kell csökkenteni. Ugyanakkor érthető, hogy igyekszik a lakossággal tudatosítani, hogy a Bajnai-kormány rossz költségvetése – amiért a Fidesz nem hibáztatható – a későbbi időszakra is következményekkel jár. Úgy fogalmazott, hogy a szocialisták nem válságot kezelnek, hanem generálják azt, manipulálják a számokat, vagyis a később jelentkező hiányadatokat elhallgatják.

Tölgyessy Péter alkotmányjogász a Kossuth Rádióban elemezte a Fidesz lehetőségeit a kormányzásban. Azt mondta: biztos, hogy nem folytathatja azt, amit a Bajnai-kabinet csinál, hiszen az őt támogató hatalmas többség valami gyökeresen mást vár tőle, de azt sem teheti meg, hogy nekilát kivezetni az országot a kapitalizmusból, mert az első lépésnél összeomlana a magyar gazdaság. Az alkotmányjogász ezért azt valószínűsíti, hogy folytatódik majd a klasszikus teljesítési politika, ami 12 éve is jellemezte az Orbán-kormány munkáját. Orbán Viktor látványosan odamondogat majd a külföldi tőkének, soha nem látott szigorral tartja majd kézben a pénzügyeket, miközben megpróbálja érvényesíteni a maga társadalompolitikai preferenciáját, ami 12 éve azt jelentette, hogy a dinamikus, fiatal, sokgyerekes réteget támogatta, a nyugdíjasokat, közalkalmazottak azonban kevésbé kedvelte.

Tölgyessy arra számít, hogy sok lesz majd szimbolikus intézkedés. Felére csökkenhet a parlament létszáma, Skodába ülhetnek át a minisztériumi vezetők, takarékosabbá válhat az állam működése, újabb sarcokat róhatnak ki a nagytőkére, ám mindebből legfeljebb csak a szükséges ezermilliárdos csomag fele jöhet össze. A valódi változáshoz viszont Tölgyessy szerint a Fidesznek olyan dolgokat is meg kellene lépnie, ami ellen tűzzel-vassal harcolt, hozzá kell nyúlnia például a tandíjhoz és az egészségügyi rendszerhez is.

És alighanem minden lépést nehezít, hogy a hatalmas támogatottság hatalmas felelősséget is jelent, és nem lehet majd a koalíciós alkukban magyarázatot keresni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás